Godzina dla rodziny 2018. Na czym dokładnie polega pomysł PSL? Dla kogo 7-godzinny dzień pracy?

Godzina dla rodziny to nowy pomysł PSL, który burzy spokój przedsiębiorców i niepokoi rodziców. Dlaczego? Wyobraźcie sobie sytuację, w której pracownicy otrzymują te same pieniądze na równorzędnym stanowisku, ale część z nich pracuje 8 godzin dziennie, a pozostali o godzinę krócej. Komu należy się dodatkowa godzina dla rodziny oraz jaki wpływ na gospodarkę i nasze portfele będzie miał 7-godzinny dzień pracy dla rodziców małoletnich dzieci?

Godzina dla rodziny 2018: dla kogo ten przywilej?

Pomysł nie jest nowy. PSL postulowało go już kilka miesięcy temu. Hasło “godzina dla rodziny” wróciło przed minionym weekendem. 7-godzinny dzień pracy miałby być przywilejem osób, które są opiekunami małoletnich dzieci do lat 15-stu. Głosowanie nad projektem zgodnie z którym część pracowników miałoby skrócony czas pracy ze względu na posiadanie dzieci odbędzie się na najbliższym posiedzeniu rządu, tj. na początku grudnia.

500+, 300+ i emerytury dla matek obciążają budżet państwa, jednak kolejne zmiany, jakimi są wolne od handlu niedziele i nowy pomysł godziny dla rodziny uderzają bezpośrednio w przedsiębiorców. Choć skrócony czas pracy dla rodziców raczej nie ma szans stać się obowiązującym prawem, już teraz oburza pracodawców.

Godzina dla rodziny uderzy w biznes

Właściciele firm argumentują, że wprowadzenie godziny dla rodziny zaburzy grafik pracy. I choć, jak twierdzą na łamach Pulsu Biznesu, biura czy sklepy prawdopodobnie sobie poradzą ze skróconym czasem pracy części pracowników, fabryki byłyby zmuszone do zatrzymania linii produkcyjnej.

W obecnym projekcie czytamy, że jego wprowadzenie nie pociągnęłoby za sobą skutków finansowych dla skarbu państwa oraz dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Wpłynie jednak z pewnością na budżety i funkcjonowanie firm. Takie przepisy wymagałyby przede wszystkim dużych zmian w organizacji pracy, zwłaszcza tam, gdzie obowiązuje system zmianowy. Do tworzenia dobrego prawa zawsze potrzebny jest czas, dużo pracy i zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron. Bez tego narażamy się na ryzyko zmniejszenia konkurencyjności Polski na mapie gospodarczej Europy — mówi Pulsowi Biznesu Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Whirlpool Company Polska.

Z kolei Piotr Kulikowski, prezes Indykpolu podczas rozmowy z Pulsem Biznesu argumentuje, że system, w którym część pracowników pracuje 7, a pozostali 8 godzin całkowicie rozkłada system. Jak mówi jeśli w fabryce od linii odejdzie dwóch z siedmiu specjalistów, linia powinna zostać zatrzymana.

Zobacz: Dni wolne od pracy 2019. Jak wygląda kalendarz dni wolnych na 2019?

Godzina dla rodziny obciąży nasze portfele

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z fabryką, czy sklepem, skrócenie czasu pracy niektórych pracowników, by mogli przeznaczyć godzinę dla rodziny oznacza konieczność zatrudnienia nowych osób, co z kolei przełoży się na wyższe koszty utrzymania firm. Kto za to zapłaci? Niewątpliwie my konsumenci podczas zakupów czy korzystając z usług.

Pytanie też, jak będzie wyglądała sytuacja osób, które mają 12 godzinne dyżury? Dla wielu rodziców wbrew pozorom jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala wymieniać się z partnerem opieką nad dziećmi.

Co więcej, jak zwracają uwagę osoby na naszym profilu na Facebooku, pracodawcy zatrudniając nowe osoby prawdopodobnie będą preferować tych kandydatów, którzy prawdopodobnie w najbliższym czasie nie założą rodziny.

Matki już teraz mają pod górkę. Już widzę rozmowę kwalifikacyjną…

Po zmianie Kodeksu Pracy musimy się też liczyć z konfliktami wśród pracowników, które spowoduje wprowadzenie godziny dla rodziny w 2018 roku. Czy naprawdę posiadanie dzieci miałoby tłumaczyć fakt, że ich opiekunowie mogą pracować o godzinę krócej niż ich koledzy? W skali miesiąca oznacza to średnio 20 godzin mniej pracy przy tej samej pensji.

A co Wy sądzicie o pomyśle skróconego do 7 godzin dnia pracy i zyskaniu dodatkowej godziny dla rodziny?

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Godzina dla rodziny 2018. Na czym dokładnie polega pomysł PSL? Dla kogo 7-godzinny dzień pracy?

  1. Mi pasuje?

    • Unia Europejska Dodane ponad rok temu,

      Jest to jak najbardziej do zrealizowania, niejedna firma zatrudnia osoby niepełnosprawne, które według kodeksu pracy pracują nie 8 a 7 godzin, tak samo sprawa tyczy się kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Jest sporo przedsiębiorstw z systemem zmianowym, które zatrudniają osoby pracujące zarówno 35 godzinnym tygodniem pracy jak i 40. Nic nowego, tylko kolejna grupa uprawnionych. Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie, pozostawiając w tyle większość nacji UE czy pracowitych jak mrówki… Japończyków.
      Ponadto wspomniany zakaz chandlu w niedzielę, również nowością w unii nie jest, jak i socjalne dla obywateli.

      Planowanie ślubu oraz wesela

      Menu weselne

      Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

      Czytaj dalej →
      Torty weselne

      Tort Weselny

      Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

      Czytaj dalej →
      Rozrywka

      Problemy młodych rodziców

      W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo