Wolny Wielki Piątek 2019? SPRAWDŹ dni ustawowo wolne od pracy w 2019 roku!

Czy w 2019 Wielki Piątek i Wigilia będą dniami wolnymi od pracy? Kiedy wziąć urlop w 2019? Sprawdź, jakie są dni ustawowo wolne od pracy i od szkoły w 2019!

  • Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym wierzący wspominają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
  • W tym roku Wielki Piątek wypada 19 kwietnia i nie jest dniem wolnym od pracy.
  • Projekt ustawy wprowadzającej wolny Wielki Piatek i Wigilię trafił do sejmu w grudniu ubiegłego roku. Przyjęcie ustawy wciąż stoi pod znakiem zapytania.

Dni wolne od pracy 2019

Które dni będą wolne od pracy w 2019? To, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy reguluje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku. Zgodnie z jej zapisami pracownik w każdym roku kalendarzowym ma 13 dni wolnych oraz wolne niedziele. W 2019 roku wystarczy wziąć kilka pojedynczych dni urlopu, by mieć aż 7 długich weekendów!

Kalendarz 2019: dni ustawowo wolne od pracy

Poniżej znajduje się lista dni wolnych od pracy w 2019:

  • 1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok
  • 6 stycznia (niedziela) – Święto Trzech Króli
  • 21 kwietnia (niedziela) – Niedziela Wielkanocna
  • 22 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (środa) – Święto Pracy
  • 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 maja
  • 9 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
  • 20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
  • 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego,
  • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości
  • 25 i 26 grudnia (środa i czwartek) – Boże Narodzenie

Dni wolne a dodatkowe weekendy

Jak widać wystarczy poświęcić zaledwie kilka dni urlopu, by cieszyć się naprawdę długimi weekendami w 2019 roku. Pierwszy z nich: majówka 2019 może przedłużyć się aż do 9 dni, o ile poświęcicie na nią 3 dni urlopu. Środa (1 maja) i piątek (3 maja) to dni ustawowo wolne od pracy i szkoły. Jeśli więc nie wypełniliście wniosków urlopowych na nowy rok i wciąż zastanawiacie się, kiedy wziąć urlop w 2019, warto zarezerwować go na maj.

Kolejny długi weekend wypada w sierpniu. By mieć dodatkowe dni wolne, należałoby wziąć tylko 1 dzień urlopu w piątek 16 sierpnia. W listopadzie 2019 natomiast nie musicie nic robić, by przedłużyć sobie weekend. 1 listopada wypada bowiem w piątek, zaś 11 listopada w poniedziałek. W obu wypadkach będziecie mieć aż 3 dni wolne od pracy pod rząd.

Od 2019 wolna Wigilia i Wielki Piątek?

Zdaniem posłów od 2019 roku powinniśmy mieć dodatkowe dni wolne od pracy. Miałyby nimi być wolna Wigilia 2019 oraz wolny Wielki Piątek 2019. 5 grudnia 2018 r. posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów złożyli projekt ustawy, według którego wolne miałyby być dodatkowe dni w 2019: 19.04.2019 (Wielki Piątek) oraz 24.12.2019 (Wigilia). Według nich w te dwa dni większość pracodawców i tak decyduje się na skrócenie godzin pracy. Nie ma więc sensu, by osoby wierzące chodziły w te ważne dla chrześcijan święta do pracy. Jeśli projekt ustawy zostanie przegłosowany, zyskamy dodatkowe dni wolne w 2019.

Należy zauważyć, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta.

Pomysłodawcy projektu uzasadniają ponadto, że Polska nie byłaby jedynym krajem, w którym Wigilia byłaby dniem wolnym. Podobne przepisy obowiązują w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz na Węgrzech. Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy dla Austriaków, Brytyjczyków, Bułgarów, Duńczyków, Estończyków, Hiszpanów i kilku innych narodów. Ich zdaniem Wielki Piątek powinien być dniem wolnym już w 2019 roku.

Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.

Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

Proponowana ustawa nie weszła w życie, a Wielki Piątek pozostał dniem pracującym. Czy coś się zmieni w przyszłych latach? Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie jest entuzjastycznie nastawione do tego pomysłu i zwraca uwagę na ekonomiczne skutki kolejnego dnia wolnego:

Wpływ ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, przy ostrożnościowym założeniu całkowitego zatrzymania na ten dzień procesów gospodarczych i braku substytucji prowadzonych działań w dni poprzedzające czy też następujące po Wielkim Piątku, może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB.

A Wy co myślicie o wolnej Wigilii i Wielkim Piątku 2019? Uważacie, że dodatkowe dni ustawowo wolne od pracy i szkoły to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Wolny Wielki Piątek 2019? SPRAWDŹ dni ustawowo wolne od pracy w 2019 roku!

  1. To idealne rozwiazanie dla wszystkich pracujacych ktorzy nie maja kiedy przygotowac sie do Wigilii poniewaz musza w tym czasie pracowac. Nie wszystko da sie zrobic wczesniej i zamrozic.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo