Endometrioza: choroba, która dotyka co 5 z nas!

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy, to choroba polegająca na pojawianiu się elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jest to przewlekłe schorzenie, ciężkie do wyleczenia. Poznaj różne objawy endometriozy oraz sposoby na walkę z chorobą.

Endometrioza – przyczyny i objawy

Endometrioza jest przewlekłą chorobą, która dotyka nawet co piątą kobietę. Schorzenie powoduje, że elementy błony śluzowej macicy przedostają się poza jej jamę i zagnieżdżają się np. w jajnikach czy na ścianach pęcherza. U zdrowej, miesiączkującej kobiety, w czasie cyklu błona śluzowa powiększa się po czym złuszcza i jest wydalana z organizmu w czasie okresu. W przypadku osoby z endometriozą część błony śluzowej wydostaje się poza jamę macicy i osiada w różnych miejscach, często tworząc guzki itp.

Jako przyczynę schorzenia podaje się wysoki poziom estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych oraz niesprawny system odpornościowy. Lekarze odkryli również, że endometrioza ma podłoże genetyczne i częściej występuje u kobiet, których matki czy babcie również zmagały się ze schorzeniem.

Endometrioza po cesarce

Przeniesienie endometrium poza jamę macicy może mieć miejsce podczas cesarki, ale też przy porodzie naturalnym podczas którego dokonuje się nacięcia krocza. W obu przypadkach endometrium może rozwijać się w bliznach po zabiegu lub w układnie moczowym. Podobna sytuacja może być następstwem różnego rodzaju operacji laparoskopowych.

Endometrioza: objawy

Endometrioza może dawać różne objawy w zależności od tego, gdzie zostało przeniesione i rozwija się endometrium. Najczęściej na początku choroba wywołuje dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Krwawienie może być bardziej obfite niż dotychczas oraz występować nieregularnie. Endometrioza może też być przyczyną problemów z wypróżnianiem: biegunek, zaparć, a nawet wymiotów. Wśród mniej charakterystycznych objawów wymienić można obrzęk dolnej części brzucha, niepokój, depresję, bóle głowy czy niski poziom cukru we krwi. Symptomami choroby bywają też alergie czy większa niż dotychczas podatność na infekcje.

Najczęstsze objawy endometriozy:

  • obfite i bolesne miesiączki;
  • plamienia między miesiączkami;
  • bolesne stosunki;
  • problemy z zajściem w ciążę,

Leczenie endometriozy

Endometrioza pomimo tego, że jest znana w środowisku medycznym od dawna, nadal jest w pewnym stopniu zagadką dla lekarzy. Dlatego też leczy się objawy choroby, a nie ich bezpośrednią przyczynę. Schorzenie jest powiązane z cyklem miesiączkowym, gdyż wtedy to złuszczona błona śluzowa zamiast ulec wydaleniu z organizmu w czasie okresu, przedostaje się poza jamę macicy.

Ze względu na zależność między okresem a występowaniem i nasileniem objawów, w leczeniu endometriozy ważna jest stabilna gospodarka hormonalna. Zaleca się np. antykoncepcję hormonalną. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne nie mają typowej miesiączki co 28 dni, tylko krwawienie co 21 dni w wyniku odstawienia pigułki. Lekarze zwracają jednak uwagę, że nie jest to rozwiązanie dla pacjentek, które chcą jeszcze zajść w ciążę, gdyż nawet jeśli nie będzie za późno po odstawieniu tabletek, to mimo wszystko czas, który jest potrzebny na taką terapię, działa na niekorzyść kobiety. Osoby cierpiące z powodu endometriozy i jednocześnie chcące posiadać dzieci, powinny zdecydować się na ciążę jak najszybciej ze względu na możliwe problemy.

Istnieje ryzyko, że z endometrium powstanie torbiel jajnika. W takim wypadku endometriozę leczy się operacyjnie i wycina torbiel, a nawet cały jajnik. Zazwyczaj przeprowadzana jest u pacjentki laparoskopia, która jest mało inwazyjna, ponieważ nacięcia u chorej nie są większe, niż na 1 cm.

Dobrze na stan zdrowia pacjentki wpływa również menopauza lub ciąża, podczas których miesiączki nie występują lub są bardzo ubogie.Wówczas błona śluzowa się nie rozrasta , a jej elementy nie wydostają się poza jamę macicy. Ważna w leczeniu endometriozy jest również dieta oraz wysiłek fizyczny.

Odpowiednio dobrany jadłospis ma znaczący wpływ na właściwą pracę gospodarki hormonalnej. Pisaliśmy już o tym, że w przypadku policystycznych jajników nie należy spożywać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, w przypadku endometriozy należy ograniczyć w diecie spożywanie smażonych potraw i glutenu. Aktywność ruchowa, tak jak w przypadku większości chorób, również jest pomocna w łagodzeniu objawów.

Endometrioza, choć jest chorobą przewlekłą, nie wyklucza możliwości założenia rodziny. Walcząc z nią na wielu płaszczyznach, możemy doprowadzić do stanu, kiedy ledwo odczuwamy, że mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne. Ważne jest więc wielopoziomowe leczenie i nie bagatelizowanie wczesnych objawów endometriozy.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

Zdrowie rodziców

Sperma: czy wpływa na kobietę?

Sperma często kojarzona jest jedynie z samymi plemnikami. Tymczasem stanowią one zaledwie 1% wydzieliny. Męskie nasienie i jego skład od lat są przedmiotem badań naukowców. Dzisiaj wiadomo, że znajduje się...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Konflikt płytkowy

O konflikcie serologicznym słyszeliśmy z pewnością wszyscy. Natomiast okazuje się, że niewiele osób wie, czym jest konflikt płytkowy. Czy konflikt płytkowy to to samo co konflikt serologiczny? Na czym on...

Czytaj dalej →
Mama, Zdrowie rodziców

Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy to jedna z tych rzeczy, których wystąpienia po porodzie obawiają się przyszłe mamy. Obok strachu o rozstępy, wiotką skórę na brzuchu czy nietrzymanie moczu, należą do grupy przypadłości, których kobiety boją...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Niewydolność ciałka żółtego

Ciałko żółte jest przekształconym pęcherzykiem jajnikowym, który odpowiada za produkcję oraz wydzielanie progesteronu. Ten odpowiada bezpośrednio za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej i jej prawidłowy...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Alergia krzyżowa [TABELA]

Alergia krzyżowa występuje wówczas, gdy jesteśmy uczuleni na jeden alergen, a reakcja alergiczna pojawia się po kontakcie z innym alergenem. Wynika to z podobieństwa, które występuje w budowie chemicznej alergenów,...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general