Jaki przedmiot zostanie zastąpiony przez HIT ministra Czarnka?

Minister Czarnek zapowiedział niedawno nowy projekt dla szkół. Zmiany będą dotyczyć sposobu nauczania historii w placówkach ponadpodstawowych. W planie lekcji ma się wkrótce pojawić nowy przedmiot “Historia i teraźniejszość”. Rodzice i nauczyciele zwracają jednak uwagę, że program już teraz jest przeładowany, więc na dodatkowe zajęcia zwyczajnie nie ma miejsca. Jaki przedmiot może zostać zastąpiony przez HiT ministra Czarnka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Minister Czarnek zapowiada, że w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot o nazwie "Historia i społeczeństwo".
  • Materiał zajęć ma skupiać się na wydarzeniach z historii najnowszej, czyli drugiej połowy XX wieku.
  • Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy przedmiot może zostać wprowadzony kosztem innych zajęć, m.in. WOS-u.

Program nauczania historii do zmiany

W obozie rządzącym od lat pojawiały się głosy o konieczności wprowadzenia zmian w sposobie nauczania historii w szkołach. Zdaniem polityków Zjednoczonej Prawicy aktualnie obowiązujący program został wadliwie skonstruowany i ma liczne braki. Podczas konferencji, na której prezentowano Polski Ład, głos w tej sprawie zabrał nawet Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślał, że reforma edukacji w zakresie nauczania historii jest jednym z priorytetów jego formacji politycznej.

Wynikiem tych zapowiedzi jest najnowszy projekt ministerstwa edukacji. W ostatnim wywiadzie dla tygodnika “Sieci” Przemysław Czarnek stwierdził, że wkrótce w programie pojawi się nowy przedmiot o nazwie “Historia i społeczeństwo”. Zajęcia mają obejmować wydarzenia z polskiej historii najnowszej. Zdaniem ministra to właśnie w tym zakresie obecny program ma najwięcej ubytków i wiedza jest źle przekazywana. Nad opracowaniem nowych zagadnień programowych podobno pracują już eksperci.

Zobacz: Minister Niedzielski planuje zmiany w szkołach. Będzie dodatkowy przedmiot?

Nauczyciele i rodzice są jednak zaniepokojeni. Zwracają uwagę, że już teraz plan lekcji jest wypełniony po brzegi, a uczniowie siedzą w szkole od rana do wieczora. Na dodatkowe zajęcia aktualnie nie ma czasu i miejsca. W związku z tym pojawiły się już głosy, że nowy przedmiot może zostać wprowadzony kosztem ograniczenia godzin innych zajęć. Jaki przedmiot może zostać zastąpiony przez HIT ministra Czarnka?

HIT ministra Czarnka zastąpi inne przedmioty?

Zdaniem ministra Czarnka nowa propozycja edukacyjna “to będzie HiT, nie tylko z nazwy”. W rozmowie z “Sieci” zdecydowanie podkreślał, że zamierza walczyć z “kryzysem systemu nauczania, który spowodowało wprowadzenie gimnazjów”. W jego opinii szczególnie negatywny wpływ zaobserwować możemy w sposobie nauczania historii najnowszej i w ogromnych brakach w wiedzy z tego zakresu pośród młodych ludzi.

Sprawdź: Lektury z gwiazdką na maturze 2022

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, wśród pracowników MEiN padały już stwierdzenia, że nowy przedmiot może pojawić się nawet we wrześniu 2022 roku. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób resort zamierza zmieścić nowe zajęcia w programie. Nie od dziś wiadomo, że plany lekcji są przeładowane, a nauczyciele skarżą się na brak czasu na realizację najważniejszych zagadnień.

Mamy kilka wariantów, jeszcze nie zapadły ostateczne decyzje. Pewnym jest, że nie chcemy dopuścić do tego, by zwiększyć obciążenie godzinowe uczniów w szkołach.Dariusz Piontkowski, wiceminister MEiN.

Jedną z rozważanych opcji jest najprawdopodobniej wprowadzenie “Historii i teraźniejszości” kosztem godzin z innego przedmiotu. Nieoficjalnie mówi się, że na zmianach najbardziej ucierpi “wiedza o społeczeństwie”. Trudno sobie to wyobrazić tym bardziej, że matura z WOS-u uchodzi za jedną z najtrudniejszych, a wielu uczniów szkół ponadpodstawowych planuje ją zdawać. Wynik z tego egzaminu przydaje się w procesie rekrutacji na studia prawnicze lub społeczne.

Sprawdź też: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe): Co powinno zawierać?
Sprawdź też: Czy Librus jest płatny? Ile kosztują mobilne dodatki do Librusa?
Sprawdź też: Ile kartkówek i sprawdzianów może być w tygodniu?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo