Dziecko płacze i krzyczy w miejscu publicznym? Ten trik pomoże je uspokoić!

Dzieci płaczące i krzyczące w miejscach publicznych bywają irytujące dla otoczenia. Szybko przekłada się to na stres rodziców, którzy nie mogą sobie poradzić z dzieckiem. Składający się z czterech kroków trik pomoże szybko uspokoić płaczące dziecko.

Dziecko płacze, krzyczy i rzuca się na podłogę

Taka sytuacja zdarzyła się pewnie przynajmniej raz również w Waszym życiu? Gdy dziecko płacze i krzyczy w miejscu publicznym, szybko zostajemy wystawieni na osąd otoczenia. A ten bywa miażdzący. Nieznani nam dotychczas ludzie w mgnieniu oka wiedzą, jakimi jesteśmy rodzicami i próbują rozwiązać problem za nas. W tej sytuacji zestresowani chwytamy się różnych możliwości, o czym świadczą chociażby wypowiedzi instamam na naszym profilu na Instagramie.

#rodzicepytają #dzieci #rodzice #instadziecko #płacz #dziecko #instamatki

Post udostępniony przez Rodzice.pl (@rodzice_pl)

Pomysły na wybrnięcie z trudnej sytuacji są różne: od wezwania pomocy w postaci taty dziecka, przez odwrócenie uwagi malca, a na braku reakcji na furię dziecka kończąc.

Zabieram dziecko w miejsce gdzie moge z nim bez widzów porozmawiać i pomoc uspokoić

Daje dziecko tatusiowi bo przy nim jest zawsze grzeczne ?

W miarę możliwości nie reaguje, ewentualnie zbieram córkę, żeby z nią porozmawiać gdzieś w mniej “zaludnionym” miejscu, albo zagadujemy ją, żeby zapomniała o swoim szale… Jeśli oczywiście ktoś obcy nam się nie wtrąca… ?

Nie reaguje pilnuje tylko żeby sobie czegoś przy okazji nie zrobiła.

Zależy z jakiego powodu, jak wymuszony to nic idę a ono płaczę aż się uspokoi. Obecnie moje dzieci mają 10 i 7 lat i dało to efekt

Zależy od powodu . Albo ignoruje albo wynoszę . Jak to rozpacz bo coś mu się stało to przytulam i całuje odchodząc w ustronne miejsce .

Jeśli otoczenie jest bezpieczne tzn brak kantów, gałęzi, przepaści ?to czekam…wzywam pomoc (męża). Teraz jest łatwiej bo jest starsza i dużo da się tez jej wyjaśnić! Ale jak miała 2 latka to był ogień ?

Kilkoro rodziców dystansuje się od problemu, co też jest jakimś rozwiązaniem ?

Krzyczę ze zaraz zawołam jego matkę i udaje ze to nie moje ??

Udaje, że to nie moje ?????????????

Jak uspokoić płaczące dziecko? Pomoże Wam ten trik!

Dlaczego dziecko płacze? Otóż zdarza się, że tego nie wie nawet ono samo. A przynajmniej nie potrafi jeszcze nazwać swoich uczuć. Maluch może rzucić się z krzykiem na podłogę, gdy nie radzi sobie z własną złością lub nie potrafi inaczej odpowiedzieć np. na odpowiedź odmowną rodzica. Na nic zdadzą się intelektualne wywody, które mają na celu przybliżenie malcowi powodów naszej decyzji. Nie pomoże też zakrycie dziecku ust, co zdarza się niektórym rodzicom. Ale nie oznacza to również, że powinniśmy ulegać pod presją zachowania dziecka i komentujących go przypadkowych gapiów.

Dr. Wendela Whitcomb Marsh opracowała sposób, który pomoże uspokoić płaczące i krzyczące dziecko. Jest bardzo prosty i składa się z czterech kroków.

Krok 1: STOP

Zatrzymaj się i skup swoją uwagę na dziecku. Jest rozemocjonowane? Smutne? A może po prostu głodne lub coś je boli?

Krok 2: Zejdź do poziomu dziecka

Patrzenie na dziecko z góry nie jest najlepszym pomysłem. Schyl się do jego poziomu i spójrz malcowi w oczy. To pozwoli mu poczuć się pewniej. Ty natomiast szybciej ocenisz sytuację.

Krok 3: Csiiii

Uśmiechnij się, mów powoli i przyciszonym głosem. Możesz nawet szeptać – wówczas dziecko skupi się na wsłuchiwaniu w Twój głos.

Krok 4: Zaśpiewaj lub zanuć!

Najlepiej taką melodię, która uspokaja Twoje dziecko. To może być kołysanka, ale też jakakolwiek inna spokojna melodia.

Te cztery kroki można zastosować wszędzie, ale chcąc uspokoić dziecko, które płacze i krzyczy w miejscu publicznym, najlepiej odseparować je od stresującej sytuacji. Jeśli jest to niemożliwe, przytul dziecko tak, by Twoje usta znalazły się przy jego uchu i śpiewaj szeptem. I nie przejmuj się tym, co pomyślą inni. Twój dobry kontakt z dzieckiem jest ważniejszy od natychmiastowego uciszenia płaczącego malca.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Dziecko płacze i krzyczy w miejscu publicznym? Ten trik pomoże je uspokoić!

 1. Aleksandra Ziajczyk Dodane ponad rok temu,

  Nie wiem, jak działają te triki bo nigdy nie wypróbowałam, za to wiem że najlepszym sposobem jest niedoprowadzanie do takich sytuacji. Najlepiej to się udaje po różnych kursach parentingu, gdzie takie sytuacje są przegadywane i wytłumaczane po 500 razy

 2. Tak ostatnio dużo słyszę o takich szkoleniach online z świadomego rodzicielstwa.

  Rozwój niemowląt

  Śledzik Niemowlaka

  Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo