Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane [INSPIRACJE DLA RODZICÓW]
Imiona nadawane dzieciom podlegają modom, które zmieniają się mniej więcej co pokolenie. Staropolskie imiona stale pojawiają się na aktach urodzenia, są jednak zdecydowanie rzadsze, niż imiona pochodzenia greckiego i germańskiego. Może warto to zmienić?
![Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane [INSPIRACJE DLA RODZICÓW]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2019/07/staropolskie-imiona.jpg)
- Niektóre staropolskie imiona zostały zupełnie zapomniane, jednak kilka imion nadal pozostaje w popularnym kanonie.
- Poszukując oryginalnego imienia, warto zwrócić się do korzeni języka polskiego.
- W ocenie popularności poszczególnych imion pomagają Rankingi publikowane co roku przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Staropolskie imiona – zapomniane imiona?
Co roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje listę najpopularniejszych imion w Polsce. Rankingi z ubiegłych lat w zasadzie nie ulegają większym zmianom. Warto jednak wspomnieć, że dziewczynki urodzone w 2019 najczęściej nazywano Zuzanna, Julia albo Maja. W przypadku chłopców trzy imiona, które najbardziej podobają się młodym rodzicom, to Antoni, Jakub i Jan.
Zobacz: Najpopularniejsze imiona męskie i żeńskie w 2019 r.
Zuzanna to imię wywodzące się z hebrajskiego. Prawdopodobnie tak samo jest z Mają, chociaż językoznawcy nie są tutaj zgodni i niektórzy skłaniają się ku etymologii egipskiej lub greckiej. Julia, to klasyczne imię rzymskie, podobnie jak Antoni (rzymski ród Antoniuszy). Z kolei Jakub i Jan to imiona hebrajskie, często nazywane “biblijnymi”.
Bez wątpienia wymienione imiona są tradycyjne, jednak jak widać, nie są to ani imiona staropolskie, ani tym bardziej imiona słowiańskie. Tymczasem imiona ze słowiańskim rodowodem są nie tylko piękne brzmieniowo, ale też oryginalne. Kiedy warto przemyśleć zapomniane imiona wybierając imię dla dziecka? Przede wszystkim jeśli zależy nam na tym, aby imię naszej pociechy wyróżniało ją z tłumu rówieśników i gdy nie przepadamy za poddawaniem się trendom. Imiona słowiańskie to doskonała alternatywa dla obcobrzmiącej “Jessiki”, “Kariny” czy “Maxa” lub “Brayana” (wszystkie te imiona znajdują się w pierwszej setce najpopularniejszych imion 2018). Imiona pochodzenia polskiego i szerzej – słowiańskiego, “zgrabniej” brzmią z typowo polskimi nazwiskami. Niektórzy uważają, że zestawianie obcobrzmiących imion, jak wymienione wyżej, z tradycyjnymi polskimi nazwiskami jest pretensjonalne. Oczywiście indywidualna ocena zawsze należy do rodziców!
Staropolskie imiona żeńskie
Imię od zawsze miało niebagatelne znaczenie – niegdyś wiązano je z siłami nadprzyrodzonymi i determinowaniem przyszłości. W imionach “zaklęte” były zatem cechy charakteru i życzenia pomyślności. Imię było rodzajem talizmanu, który miał chronić dziecko – a później dorosłego – przed komplikacjami życiowymi. Współcześni rodzice prawdopodobnie nie podchodzą do kwestii wyboru imienia z religijną gorliwością, jednak bez wątpienia w dalszym ciągu imię jest jednym z najważniejszych wyborów dokonywanych najczęściej na etapie ciąży. Decydując się na konkretne imię dla dziecka niektórzy kierują się głównie względami estetycznymi, inni rodzinnymi, jeszcze inni – znaczeniem imienia. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, istnieją słowiańskie imiona żeńskie, które z pewnością spełniają wszystkie te kryteria.
Do XVI wieku w Polsce imiona słowiańskie współistniały z imionami pochodzenia chrześcijańskiego. Imiona słowiańskie (inaczej: pogańskie), nadawane były przy narodzinach, a następnie na chrzcie były zmieniane na jedno z imion biblijnych. Sobór Trydencki zniósł taką możliwość i od tego czasu imiona pogańskie zaczęły być w odwrocie. Ponownie stare imiona żeńskie (podobnie jak i męskie), wróciły do łask w XIX wieku, co związane było z poszukiwaniem korzeni polskości i odwoływaniem się do tradycji słowiańskich w literaturze i szeroko pojętej kulturze. Poniżej prezentujemy kilka imion damskich słowiańskiego pochodzenia, które warto rozważyć, poszukując alternatywy dla często używanych imion greckich, herbajskich i rzymskich:
- Bogna – w 2018 roku 17 dziewczynek otrzymało to imię. Wywodzi się ono od słowa “bog”, oznaczającego dolę, szczęście, los.
- Dobrawa – w 2018 r. 40 dziewczynek otrzymało to imię. Wywodzi się od słów “las dębowy”. Dąb w mitologii słowiańskiej kojarzony był z siłą i mocą. Wierzono, że lasy dębowe zamieszkiwane są przez silne i władające magicznymi mocami istoty i bogów.
- Dobrosława – w 2018 r. imię to nadano 23 razy. Wyjątkowo stare polskie imię, oznaczające “ta, która cieszy się dobrą sławą”. Rzadziej stosowaną formą tego imienia (ale nadal występującą), jest Dobrochna.
- Ludmiła – to imię w 2018 roku zostało nadane dziewczynkom 12 razy. Oznacza “miła ludziom”. Bardzo często zdrabniana do Miłki, podobnie jak Miłosława.
- Miłosława – imię, które w 2018 nadano 8 razy. Powstało ono od słów “miłująca” i “sława”.
- Nawojka – to wyjątkowo ciekawe imię zostało w 2018 roku nadane jedynie 5 razy. Jest odpowiednikiem męskiego imienia “Nawoj”, które składa się z dwóch członów: “naj” i “woj”. Miało ono sugerować, że osoba je nosząca jest najwspanialszym wojownikiem.
- Sława – w 2018 tylko 5 dziewczynek nazwano tym imieniem. Jest to jedno z niewielu imion polskich, które brzmi i oznacza to samo, co rzeczownik, od którego pochodzi.
Staropolskie imiona męskie
Wiele staropolskich imion męskich było pierwowzorami do stworzenia żeńskich odpowiedników. Niektóre jednak są zupełnie oryginalne i występują jedynie w męskiej postaci. Jeśli interesują Cię słowiańskie imiona męskie, być może do gustu przypadną Ci następujące:
- Bogdan – w 2018 roku to imię otrzymało 53 chłopców. Podobnie jak Bogna, również Bogdan, pochodzi ono od słowa “bog”, czyli los, szczęście. Podobne imiona, również o słowiańskim rodowodzie, to Bogusław (28) i Bogumił (28).
- Jaromir – 15 chłopców urodzonych w 2018 roku otrzymało to imię. Pochodzi ono od słowa “jar”, czyli “mocny”, “krzepki”.
- Mirosław – Mirosławów urodziło się w 2018 roku 46. Imię to wywodzi od słowa “mir”, oznaczającego pokój, dobro, spokój.
- Radomir – imię nadane w 2018 roku 13 razy, pochodzi od “rad”, czyli “zadowolony”. Człon też może oznaczać czasownik: troszczyć się, udzielać rady. Alternatywną wersją tego imienia jest Radosław, który jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych starosłowiańskich imion – w 2018 roku zostało ono nadane 436 razy.
- Sambor – to imię powstałe od słowa “bor”, czyli walka, w 2018 roku zostało nadane 13 razy.
- Włodzimierz – 13 chłopców urodzonych w 2018 zostało nazwanych tym imieniem. Pochodzi ono od słowa “włod”, związanego z władaniem.
- Wojciech – to typowo polskie imię nie jest być może najpopularniejsze, ale bez wątpienia nie wychodzi z użycia od lat. Aż 5862 chłopców zostało tak nazwanych w roku 2018. Wywodzi się od słowa “woj”, czyli wojownik.
Jak widać, staropolskie imiona dla chłopców i staropolskie imiona dla dziewczynek są bardzo oryginalne, jednak znajduje się pośród nich kilka propozycji na trwałe wpisanych w polskie tradycje imienne. Inspiracji staropolskich można poszukiwać w książkach historycznych, ale także zbiorach legend i podań polskich, które niestety są coraz mniej znane. Powyższa lista nie wyczerpuje absolutnie listy imion słowiańskich – więcej propozycji można poszukiwać w księgach imion i na stronie Rady Języka Polskiego.
- Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2018 - ranking ogólnopolski, Ministerstwo Cyfryzacji.
- Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2018 - ranking ogólnopolski, Ministerstwo Cyfryzacji.
- Strona Rady Języka Polskiego http://www.rjp.pan.pl (etymologia poszczególnych imion).
Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie? O tym wierni powinni wiedzieć
Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje spotkanie w ministerstwie: “Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było”
Na jaki okres 500 plus 2023? Rodzice powinni uważać, co zaznaczają we wniosku
Rodzice zostawili dziecko na lotnisku, bo nie kupili mu biletu. Zamierzali wsiąść na pokład bez niego
Czy do wniosku 500+ trzeba dołączyć jakieś dokumenty?
Przerwa w wypłatach 500+ to nawet trzy miesiące. Niektórzy mogą jej jednak uniknąć. Jest warunek
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Imiona dla dzieci
- Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane [INSPIRACJE DLA RODZICÓW]
Kto finansuje ślub i wesele?
Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...
Czytaj dalej →Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?
Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...
Czytaj dalej →Ile mleka dla noworodka?
Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...
Czytaj dalej →- konkurs recytatorski-1klasa-jaki wiersz??? - Forum 2022
- Wycięcie trzeciego migdałka u czterolatka - Forum 2022
- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2022
- Wymioty bez innych objawów? - Forum 2022
- Tabletki na odchudzanie - Forum 2022
- Łysienie plackowate u dzieci - pomóżcie - Forum 2022
- Cukrzyca ciążowa !!!! - Forum 2022
- Czy Monural w ciąży nie zaszkodzi dzidziusiowi? - Forum 2022
- Czy Wasz test ciążowy był + przed terminem okresu - Forum 2022
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2022
- Jak długo ból brzucha po łyżeczkowaniu? - Forum 2022
- Ruchy dziecka nisko w dole brzucha - Forum 2022
- mirena - Forum 2022
- podwyższone OB - Forum 2022
- AspAT, ALAT podwyższone! Tak mi smutno... - Forum 2022
- Kiedy ZUS wypłaca L4 w ciąży? - Forum 2022
- Pilne! Czerwony i spuchnięty siusiak u dziecka! - Forum 2022
- 30 tydzień - waga dzidzi? - Forum 2022
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje rozmowy z MEiN: "Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było"
- Szkoła w chmurze - edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?
- Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!
- Czerwony odbyt u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie]
- Rymowanki dla dzieci. Krótkie, zabawne, pierwsze wierszyki dla maluchów. Świetne na pamięć i wyobraźnię!
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Ile się daje na 18 urodziny w 2022 roku? Jaka suma będzie odpowiednia?
- Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?
- Życzenia na 40 urodziny [krótkie, śmieszne, poważne]
- 500 plus na dziecko niepełnosprawne 2023. Komu przysługuje i jak się o nie ubiegać? Nie wszyscy otrzymają tę samą kwotę
- Bon turystyczny - lista sklepów i restauracji. Gdzie można go wykorzystać?
- Do kiedy wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów
- Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki
- Rekrutacja do przedszkola 2023/2024. Co trzeba przygotować i jakie kryteria bierze się pod uwagę?