Jak się gotuje zielone szparagi? W ten sposób zawsze wychodzą perfekcyjnie

Szparagi to jedne z warzyw, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Są bardzo bogate w białko, dlatego zaliczane są do jednych z bardziej pożywnych warzyw zielonych. Jednocześnie są niskokaloryczne. Są też cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy C i K oraz potasu, magnezu, fosforu, selenu i żelaza. Mimo tego, że szparagi mają wiele właściwości zdrowotnych w Polsce jadamy je raczej rzadko. Dla wielu osób są one zbyt drogie, a poza tym bardzo często nie wiemy, jak je gotować, aby były smaczne.

Jakie są odmiany szparagów?

Znanych jest trzy odmiany szparagów: biała, zielona i fioletowa. Szparagi białe są najbardziej popularne. Wielkopolska to region, w którym są one uprawiane najczęściej. Szparagi zielone (uprawia się je głównie we Francji) są w Polsce mało popularne. Fioletowe są w naszym kraju rzadkością. Jest odmiana, która uważana jest za najbardziej luksusową, a dania  z nich przyrządzone za wyjątkowo wykwintne. Szparagi białe są grubsze niż zielone, jednak te drugie są bardziej aromatyczne, a ich smak jest bardziej wyrazisty. Szparagi można wykorzystać do przygotowania przystawek lub dań głównych. 

Zobacz: Ten przepis na obiad ze szparagami pokocha każdy. Genialne połączenie, które można jeść codziennie

Jakiego garnka użyć do gotowania szparagów?

Wiele osób, które zdecydowało się wykorzystać szparagi w swojej kuchni, nie było zadowolonych z wyników ich gotowania. Największym problemem w gotowaniu szparagów – niezależnie od ich odmiany – jest taki, że mają one bardzo delikatne główki. W efekcie gotują się one krócej niż łodygi. Idealny efekt można uzyskać wykorzystując do ich gotowania wysoki garnek. Obecnie w sprzedaży znajdują się specjalne garnki do szparagów. W garnku szparagi ustawia się pionowo. Woda powinna pokryć jedynie łodygi. Główki koniecznie muszą wystawać z wody.

Sprawdź: Co możemy mrozić i kiedy? Tym systemem łatwo to zapamiętasz

Jak przygotować szparagi do gotowania?

Zielone szparagi w przeciwieństwie do białych przed gotowaniem nie wymagają żadnej obróbki. Nie trzeba ich obierać. Jedyne co trzeba zrobić, to usunąć  zdrewniałe końcówki. Na jakiej wysokości należy to zrobić? Wystarczy zgiąć szparaga, a sam pęknie we właściwym miejscu – powinno nam pozostać mniej więcej 2/3 jego łodygi. Warto wiedzieć, że najsmaczniejsze są młode szparagi. Poznamy je po tym, że mają one zamknięte główki, a ponadto są sprężyste. Starajmy się też wybierać te cieńsze, gdyż te bardzo grube mogą okazać się łykowate.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo