Pokolenie samotnych dzieci i nieobecnych rodziców?

Dla większości dzieci rodzic jest wzorem. Zwłaszcza dla tych najmłodszych, mama i tata to bohaterzy. Jaki wpływ ma więc ich nieobecność na życie dziecka? Coraz częściej w codziennym pędzie potrzeby maluszka, zwłaszcza ta najważniejsza – bliskości, schodzą na dalszy plan.

Pokolenie samotnych dzieci i nieobecnych rodziców?

Nieobecny rodzic

Każdy z nas pragnie spełniać się na wielu płaszczyznach: kariera, dom, związek, dzieci. Na dodatek we wszystkim chcemy być najlepsi. Jak dom to najpiękniejszy, jak kariera to tylko na najwyższym stanowisku, ale czy w takim pędzie da się tworzyć piękne i budujące relacje z najbliższymi? Rodzicielstwo to dla wielu wspaniała droga, która, mimo że nieraz jest kręta i wyboista, daje spełnienie i napawa radością. Wychowanie dziecka nie jest jednak kolejnym osiągnięciem do odhaczenia, a bardzo trudnym i wiążącym na całe życie zajęciem.

Kiedy łapiemy wiele srok za ogon, nagle okazuję się, że nie mamy czasu na poświęcanie się dziecku w takim stopniu, jakim byśmy chcieli. Niektórzy rodzice nie zauważają nawet, że kolejny projekt czy spotkanie zabiera im cenny czas z maluszkiem. Choć babcia, niania czy żłobek może chwilowo zaopiekować się naszą pociechą, nic nie zastąpi opieki i bliskości matki czy ojca. Ich obecność w naszym życiu jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju. Wiadomo, że bywają sytuacje, kiedy niestety rodzic nie może poświęcać uwagi dziecku, jednak nie ma ich wiele, a często zaniedbujemy nasze relacje z dzieckiem.

Pokolenie samotnych dzieci

Dzieci, których rodzice nie mają dla nich czasu, często szukają akceptacji i uwagi w inny sposób. Uwidacznia się to zwłaszcza u szkolniaków i nastolatków, którzy zaczynają zagłębiać się w swój świat. Kiedy jeszcze nasza pociecha angażuje się w naukę, sport, czy inne pasje, to nie trzeba się zbytnio martwić. Ze wsparciem przyjaciół czy dobrego pedagoga może w pewnym stopniu poradzić sobie z deficytami uwagi ze strony rodziców. Zdarza się jednak, że w pewnym momencie chęć przynależności do jakiejś grupy pcha je w destruktywne zachowanie. Pojawiają się eksperymenty z używkami, a nawet samookaleczeniem.

Rodzic nagle odczuwa, że zawiódł dziecko i próbuje nadrobić stracony czas. Choć często jest jeszcze czas na naprawę relacji, nigdy w pełni nie odzyskamy minionych lat. Jeśli zaczęliśmy chodzić na mecze naszego obiecującego już syna piłkarza, nie znaczy to, że on zapomni, że zabrakło nas na tym pierwszym. I tak powstaje pokolenie samotnych dzieci. Nieraz kochających i szanujących swoich rodziców, jednak z ogromnymi deficytami bliskości.

Coraz więcej dzieci targa się na swoje życie…

Statystyki dotyczące samobójstw wśród młodych ludzi w Polsce przerażają. Coraz więcej dzieci targa się na swoje życie, a jedną z możliwych przyczyn jest właśnie brak rodziców w ich codzienności. Już jakiś czas temu ruszyła nowa akcja społeczna “Jeden dzień – wart całe życie”, który promuje rodzinne spędzanie czasu. Krótkie wideo uświadamia nam, jak wiele możemy stracić. Czego nie zdołamy już nadrobić?

Nie zapominajmy, jak ważna dla naszego dziecka jest rozmowa, poświęcenie uwagi, czy nawet zwykły całus przed snem. Od nas zależy bardzo wiele, między innymi w dużym stopniu jak potoczy się jego przyszłość. Nie obwiniajmy się, gdy mimo szczerych chęci i prób coś w naszym rodzicielstwie poszło nie tak, jak sobie to wyobrażaliśmy, ale przede wszystkim próbujmy. Stwórzmy naszym dzieciom dom pełen miłości i uwagi, a wyrosną na pewnych siebie, radosnych ludzi.

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie
Przesądy wigilijne
Chociaż mamy XXI wiek i wszyscy wydajemy się być tacy nowocześni, nadchodzi taki dzień, kiedy zostawiamy cały swój sceptycyzm na boku i na przekór wszystkiemu wykonujemy szereg małych rytuałów, które
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
Rezygnacja z pieluszki to coś, na co większość rodziców czeka z utęsknieniem, ale też niejakim przerażeniem. Bo choć nie brakuje metod, które mają pomóc dziecku w szybszej nauce korzystania z
Czytaj dalej
Wychowanie Newsy
Rzeźnik Praw Dziecka: “Absolutnie nie wolno bić dzieci, ale… klaps nie zostawia wielkiego śladu”
"Rzeźnik" w tytule to nie freudowska pomyłka. To pierwsze słowa naszej redakcyjnej koleżanki po zapoznaniu się z wywiadem pana Mikołaja Pawlaka. Trudno bowiem rzecznikiem dzieci nazwać osobę, która "z estymą"
Czytaj dalej
Wychowanie
5 rad dziadków, których nie powinnaś słuchać
1. Dziecko z gorączką powinno się "wygrzać" Dodatkowy koc, jeszcze jeden sweterek - kiedyś chore dziecko musiało być ciepło ubrane. Dziś wiemy, że gdy gorączka przestaje rosnąć, malca należy ubrać w
Czytaj dalej
Wychowanie Prawo
Te kilka rzeczy powinniście powiedzieć najmłodszym o prawach dziecka!
Janusz Korczak, znany pedagog, napisał w jednej ze swoich książek: „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.” Mimo
Czytaj dalej
Wychowanie
Samodzielność zaczyna się od kuchni!
Wspólne gotowanie i jedzenie to coś więcej niż zaspokajanie jednej z podstawowych potrzeb człowieka, jaką jest głód. W kuchni rozmawiamy, a więc nawiązujemy relacje. Podejmujemy decyzje: te duże (co dziś
Czytaj dalej