Mocne strony dziecka: Jak je rozpoznać i wspierać?

Każde dziecko ma mocne i słabsze strony, a rolą rodziców jest poznanie dziecka i wspieranie jego rozwoju. Określenie najważniejszych cech osobowości malucha jest konieczne, żeby odpowiednio stymulować jego rozwój. Zobacz, jak najlepiej rozpoznać mocne strony dziecka i co robić, żeby wspomagać dziecięcy rozwój.

Dlaczego warto wcześnie poznać mocne strony dziecka?

Poznanie mocnych stron i talentów dziecka jest konieczne, żeby nakierunkować jego rozwój. Co więcej, trzeba zdać sobie sprawę, że każde dziecko ma swoją własną osobowość i upodobania. Wiele osób zapomina o tym, że każdy maluch jest inny i traktuje dzieci niepoważnie. To jednak błąd, bo dziecko już od najmłodszych lat ma swoje preferencje, gusta i potrzebuje swobody, żeby testować, co lubi, a czego nie. Dokładne poznanie dziecka, jego zalet, wad, tego, w czym się dobrze czuje, a co nie jest jego mocną stroną jest kluczowe, żeby nadać kierunek dziecięcej edukacji i rozwijaniu hobby. Dobrze odkrywać cechy malucha jak najwcześniej, żeby od początku stymulować dziecko zgodnie z jego predyspozycjami i zainteresowaniami.

Jak rozpoznać mocne strony dziecka? Przykłady

Żeby rozpoznać mocne strony malucha, musicie go bacznie obserwować. Bądźcie uważni, rozmawiajcie z dzieckiem i interesujcie się tym, co się u niego dzieje i co je ciekawi. Przyglądajcie się dziecku podczas zabawy, zobaczcie co lubi robić, czy woli bawić się samo czy z rówieśnikami, czy przyjmuje rolę przywódcy czy może woli trzymać się w cieniu. Zadbajcie o to, żeby rozwijać w dziecku ciekawość. Nie zbywajcie go, jeśli zadaje jakieś skomplikowane pytania, a jeśli nie znacie odpowiedzi. Wspólnie z dzieckiem poszukajcie rozwiązania. Dzieci są z natury ciekawe, więc ważne jest, żeby nie stłumić tej ciekawości, a zachęcać malca do poznawania świata. Pozwólcie, by dziecko próbowało różnych zajęć, potraw, czy zabaw, ponieważ tylko poprzez próbowanie możecie się dowiedzieć, co mu się spodoba, a co nie. Jeśli zauważycie, że maluch jest jakąś formą aktywności wyjątkowo zainteresowany i przychodzi mu ona z łatwością, warto wspierać rozwój dziecka w tym kierunku.

Ważne jest, żeby dawać dziecku wiele możliwości zajęć. Przedstawiajcie mu wiele sposobów spędzenia wolnego czasu i proponujcie nowe zabawy. Próbowanie coraz to innych zajęć pozwoli odkryć, czym dziecko się interesuje i co dobrze mu wychodzi. Zadbajcie o różnorodność – grajcie z w piłkę, rysujcie, układajcie puzzle, grajcie w gry planszowe, zapiszcie dziecko na lekcje gry na instrumencie, a także angażujcie malucha w domowe czynności, takie jak gotowanie i przyrządzanie potraw. Jeśli już odkryjecie kierunek, który najbardziej interesuje Waszą pociechę, na przykład sport lub muzyka, dajcie dziecku możliwość poznania kilku dziedzin, na przykład uczestniczenia w różnych rodzajach zajęć sportowych czy gry na kilku instrumentach. Ważne jest jednak, żeby nie ograniczać dziecka, nie wymuszać pewnych zachowań, nie zmuszać dziecka do zajęć, którymi nie jest zainteresowane. Dajcie maluchowi prawo do wyboru, co chce robić, a przede wszystkim, nie wywierajcie na nim zbyt dużej presji. Czasami, jeśli rodzice mają zbyt duże oczekiwania, którym dziecko nie może sprostać, traci całą przyjemność, jaką miało z danego zajęcia. Nie dopuście do tego, żeby przez nadmierny nacisk, hobby przerodziło się w obowiązek, bo maluch straci na nie ochotę, a jego talent nie będzie się rozwijał.

Jeśli dziecko chodzi już do szkoły, warto rozmawiać z nauczycielami. Powinni oni wiedzieć, jakimi przedmiotami dziecko się interesuje i w czym jest mocne.

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Bardzo ważne jest, żebyście sami byli dla dziecka wzorem. Pamiętajcie, że maluch bacznie Was obserwuje i naśladuje. Każde sprzeczności w Waszych słowach i zachowaniu zostaną zauważone, więc musicie być konsekwentni i zgodni. Jeśli chcecie, żeby dziecko przestrzegało pewnych zasad, sami musicie ich przestrzegać i pokazywać dziecku dobry przykład.

Niezwykle ważne jest również Wasze podejście do dziecka i zapewnienie mu odpowiedniej motywacji. Żeby maluch poprawnie się rozwijał, potrzebuje dużo miłości, wyrozumiałości, cierpliwości i poczucia bezpieczeństwa. Tylko w takiej atmosferze dziecko ma szansę rozwinąć skrzydła, próbować nowych rzeczy i poznawać świat. Często chwalcie dziecko, nawet za drobnostki. Wyrażajcie swoje zadowolenie, gdy maluch wyjątkowo się postarał sprzątając pokój, rysując obrazek czy nakrywając do stołu. To wpływa na dziecko bardzo pozytywnie, motywuje i zachęca do takiego postępowania i wkładania wysiłku w takie codzienne czynności. Dzięki temu, że dziecko czuje się doceniane, będzie z przyjemnością wykonywało nawet codzienne obowiązki, które, jeśli przyjmie się odpowiednią postawę, wcale nie muszą być przykrą koniecznością.

Istotne jest również, żebyście wspierali wiarę dziecka w jego możliwości.  Maluch powinien czuć się doceniony, wierzyć we własne siły, a także nie wstydzić się swoich poglądów czy zainteresowań. Pozwalajcie dziecku na podejmowanie prób, próbowanie różnych zajęć (oczywiście, jeśli nie zagrażają one bezpieczeństwu i zdrowiu dziecka). W przypadku niepowodzeń okazujcie wsparcie, zamiast potępiać i mówić, że trzeba było czegoś nie robić. Dziecko musi doświadczyć pewnych rzeczy na własnej skórze i nauczyć się przewidywać konsekwencje działań, dlatego nie ograniczajcie go i nie wmawiajcie, że czegoś nie lubi lub nie umie, jeśli jeszcze tego nie spróbowało. Musicie traktować dziecko poważnie, szanować jego zdanie oraz uczucia. Słuchajcie malucha, rozmawiajcie z nim i traktujcie na serio jego wątpliwości i problemy. Dziecko musi czuć, że je szanujecie i liczycie się z jego uczuciami.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo