Własna działalność a ciąża [urlop i zasiłek macierzyński oraz składki ZUS]

Coraz więcej Polek świetnie odnajduje się w roli kobiety prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Czy kobieta-przedsiębiorca, która zajdzie w ciążę i urodzi dziecko, ma takie same prawa jak kobieta zatrudniona na etacie? Poniżej omawiamy temat: własna działalność, a ciąża. 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zasiłek macierzyński i L4 mogą otrzymać kobiety zgłoszone do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego opłacające nieprzerwanie składki przez minimum 90 dni.
  • Aby otrzymać zasiłek macierzyński w pełnej wysokości wymagane jest opłacanie składek przez min. 12 miesięcy przed porodem.
  • Świadczenie będzie znacznie niższe w przypadku opłacania małego ZUS-u.
  • Do momentu, w którym otrzymamy decyzję o przyznaniu zasiłku albo pierwszego świadczenia trzeba opłacać pełne składki.

Jednoosobowa działalność a ciąża – jakie prawa ma kobieta-przedsiębiorca, która spodziewa się dziecka?

Ciąża a własna działalność gospodarcza – czy w tym przypadku przysługują nam te same prawa, z których mogłybyśmy skorzystać pracując na etacie? Teoretycznie – tak, w praktyce – tylko przy spełnieniu określonych warunków. Kobiety prowadzące swoje jednoosobowe firmy mogą otrzymać zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy, jeżeli specjalista stwierdzi, że ciąża stanowi w ich przypadku powód wystąpienia niezdolności do pracy. Młodym mamom-przedsiębiorcom przysługuje też zasiłek macierzyński. W jakich sytuacjach można skorzystać z tych praw? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Sprawdź: Co przysługuje po urodzeniu dziecka?

Własna działalność a ciąża i L4 – czy można liczyć na zasiłek?

Każdy przedsiębiorca, który wykazuje niezdolność do pracy, ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego, ale wyłącznie w sytuacji, gdy jest płatnikiem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli składki obligatoryjne są opłacane przez przedsiębiorcę, nie ma żadnych przeciwwskazań przed przystąpieniem do ubezpieczenia chorobowego. Trzeba jednak pamiętać, że świadczenie zostanie wypłacone wyłącznie w sytuacji, w której składki są opłacane nieprzerwanie przez okres przynajmniej 90 dni. Kobieta w ciąży może przebywać na zasiłku przez okres wynoszący najwyżej 270 dni. 

Urlop macierzyński a działalność gospodarcza – czy przysługuje młodej mamie będącej przedsiębiorcą?

Działalność gospodarcza a urlop macierzyński – macierzyński na własnej działalności to kolejna kwestia, która nurtuje przyszłe mamy prowadzące swoją firmę. Tuż po narodzinach maleństwa, matka może spędzić z nim kilkanaście tygodni i pobierać z tego tytułu świadczenie, ale także w tym przypadku konieczne jest spełnienie określonych warunków.

Zobacz też: Urlop macierzyński 2021 – ile trwa urlop i ile wynosi zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – czy mama-przedsiębiorca jest uprawniona do świadczenia?

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – świadczenie pieniężne przysługuje osobom zgłoszonym do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, które w okresie jego obowiązywania urodziły dziecko. Czas obowiązywania świadczenia zależy od ilości dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Najkrótszy okres przyznania zasiłku to 52 tygodnie (20 tygodni na zasadach urlopu macierzyńskiego) w przypadku urodzenia jednego dziecka, a najdłuższy – 71 tygodni (37 tygodni na zasadach urlopu macierzyńskiego) w przypadku urodzenia przynajmniej pięciorga dzieci. 

Zobacz też: Zasiłek rodzinny 2021 [zmiany, ile wynosi, kryterium dochodowe, dodatki]

Własna działalność (mały ZUS) a ciąża – czy wysokość składki wpływa na wypłacany zasiłek?

Nie można zapomnieć, że świadczenie otrzyma także kobieta odprowadzająca składki preferencyjne, w ramach tzw. “małego ZUS-u”. W tym przypadku, będzie ono znacząco niższe, warto więc rozważyć dobrowolne podwyższenie składek do wyższego wymiaru.

Sprawdź: Zmiany w zasiłku macierzyńskim. Resort rodziny przygotował poprawkę ustawy

Składki ZUS na macierzyńskim (działalność gospodarcza) – jak obliczyć?

W trakcie pobierania zasiłku, przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. Do czasu otrzymania decyzji o przyznaniu zasiłku lub pierwszego świadczenia, należy opłacać pełne składki. Jeżeli przedsiębiorca wyraża takie życzenie, może w tym czasie dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia rentowego i emerytalnego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wówczas do składki zdrowotnej należy doliczyć także kwoty wynikające z ubezpieczeń dobrowolnych. 

Zobacz też: Rozliczenie PIT w 2021: Ulga na dziecko za rok 2020 [Limit dochodu]

Rodzice prowadzący działalność gospodarczą pytają o zasiłek macierzyński

Jak obliczyć zasiłek macierzyński na działalności gospodarczej?

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym, osoba opłacająca składki chorobowe krócej niż 12 miesięcy i która opłaca składki wyższe od stwierdzonego w ustawie minimum, początkowo otrzyma świadczenie minimalne powiększone o 1/12 za każdy miesiąc, w którym opłacała składki przed nabyciem prawa do świadczenia. Prawo do świadczenia w pełnej wysokości wymaga opłacania składek przez minimum 12 miesięcy przed porodem.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general