Zajęcia zdalne 2022 nie dla wszystkich. Znamy szczegóły rozporządzenia!

We wtorek późnym popołudniem minister edukacji Przemysław Czarnek dość niespodziewania poinformował, że z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną do szkół wraca nauka zdalna. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane, a zatem weszło w życie. Jakie są szczegóły dokumentu? Zajęcia zdalne 2022 – kogo dotyczą i do kiedy dokładnie potrwają?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od czwartku 27 stycznia uczniowie klas V-VIII i wszyskich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają nauczanie zdalne.
  • Zajęcia zdalne mają potrwać do 27 lutego, czyli do końca okresu ferii zimowych. Uczniowie zgodnie z planem wrócą do szkół w poniedziałek 28 lutego.
  • Szkoły specjalne mogą wciąż pracować stacjonarnie, decyzję o trybie prowadzenia zajęć podejmuje dyrektor placówki.

Zajęcia zdalne 2022 – do kiedy?

V fala pandemii rozwija się dużo dynamiczniej od poprzednich. Wszystko za sprawą nowego, wyjątkowo zaraźliwego wariantu Omikron. Ostatnie dni to kolejne rekordy zachorowań. W związku z tak gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa i pogarszającą się sytuacją w systemie ochrony zdrowia, rząd zdecydował o skierowaniu części uczniów na nauczanie zdalne.

Od czwartku 27 stycznia 2022 uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają zajęcia zdalne. Szef resortu edukacji podkreślał jednak, że przyjęte rozwiązanie ma charakter tymczasowy i potrwa maksymalnie do końca okresu ferii zimowych, a więc do 27 lutego. Na tryb zdalny mają przejść również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego.

Nauka zdalna nie będzie natomiast dotyczyć młodszych dzieci, czyli uczniów klas I-IV oraz zerówek, a także przedszkolaków. Dzieci w tej grupie wiekowej będą nadal uczęszczały do placówek w normalnym trybie.

Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym.Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, 25.01.2022

Zobacz: Omikron u dzieci. Może być bardziej niebezpieczny? “Daje nietypowe objawy”

Szczegóły rozporządzenia

Rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej od 27 stycznia zostało podpisane przez ministra edukacji i opublikowane w Dzienniku Ustaw, a więc jest już aktem obowiązującym. Poza wspomnianymi wyżej zapisami zawiera jednak szereg wyjątków i specjalnych rozwiązań. Czego dotyczą szczegóły? Które placówki obejmuje nauczanie zdalne 2022?

Z treści dokumentu wynika m.in. że w przypadku szkół specjalnych to dyrektor podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą formy prowadzenia zajęć. Mogą one w dalszym ciągu odbywać się stacjonarnie, jeśli tak zdecyduje.

W szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII), a w także szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej zajęcia, będą mogły być prowadzone stacjonarnie.https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauka-zdalna-do-konca-ferii-zimowych–gotowe-przepisy

Bez zmian i na dotychczasowych zasadach będą funkcjonowały młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Podobnie jak bursy i internaty, które nadal mają pracować normalnie.

Zgodnie z rozporządzeniem w trybie stacjonarnym mogą wciąż odbywać się zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Ustawodawca przewiduje również możliwość prowadzenia w szkole w tradycyjnej formie specjalnych konsultacji dla uczniów zdających w tym roku egzaminy (ósmoklasisty i maturę). Będą one mogły odbywać się indywidualnie lub grupowo – “Udział w konsultacjach jest dobrowolny. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły”.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka 2022. Korzystne zmiany już weszły w życie! Rodzice zadowoleni

Rodzice pytają o zajęcia zdalne 2022

Od kiedy zdalne nauczanie 2022?

Zajęcia zdalne 2022 rozpoczęły się 27 stycznia.

Do kiedy zdalne 2022?

Nauka zdalna ma potrwać do końca okresu ferii zimowych, a więc do 27 lutego 2022. Uczniowie mają wrócić do szkół w poniedziałek 28 lutego.

Źródła:

Dodaj komentarz

Noworodek

Pranie ubranek dla noworodka

Wszystkie młode matki po urodzeniu swojego pierwszego dziecka stają przed dylematem, jak prać rzeczy dla noworodka. Zastanawiają się czy zwykłe detergenty używane podczas prania ubrań osób dorosłych są odpowiednie dla...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Kiedy ogórki kiszone są zepsute?

Kiedy ogórki kiszone są zepsute? Warto to wiedzieć, żeby nie podać gościom nieświeżych ogórków, albo samemu nie zjeść czegoś nieodpowiedniego. Ogórki kiszone – znane też jako kwaszone – są przysmakiem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general