Zajęcia zdalne 2022 nie dla wszystkich. Znamy szczegóły rozporządzenia!

We wtorek późnym popołudniem minister edukacji Przemysław Czarnek dość niespodziewania poinformował, że z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną do szkół wraca nauka zdalna. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane, a zatem weszło w życie. Jakie są szczegóły dokumentu? Zajęcia zdalne 2022 – kogo dotyczą i do kiedy dokładnie potrwają?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od czwartku 27 stycznia uczniowie klas V-VIII i wszyskich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają nauczanie zdalne.
  • Zajęcia zdalne mają potrwać do 27 lutego, czyli do końca okresu ferii zimowych. Uczniowie zgodnie z planem wrócą do szkół w poniedziałek 28 lutego.
  • Szkoły specjalne mogą wciąż pracować stacjonarnie, decyzję o trybie prowadzenia zajęć podejmuje dyrektor placówki.

Zajęcia zdalne 2022 – do kiedy?

V fala pandemii rozwija się dużo dynamiczniej od poprzednich. Wszystko za sprawą nowego, wyjątkowo zaraźliwego wariantu Omikron. Ostatnie dni to kolejne rekordy zachorowań. W związku z tak gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa i pogarszającą się sytuacją w systemie ochrony zdrowia, rząd zdecydował o skierowaniu części uczniów na nauczanie zdalne.

Od czwartku 27 stycznia 2022 uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają zajęcia zdalne. Szef resortu edukacji podkreślał jednak, że przyjęte rozwiązanie ma charakter tymczasowy i potrwa maksymalnie do końca okresu ferii zimowych, a więc do 27 lutego. Na tryb zdalny mają przejść również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego.

Nauka zdalna nie będzie natomiast dotyczyć młodszych dzieci, czyli uczniów klas I-IV oraz zerówek, a także przedszkolaków. Dzieci w tej grupie wiekowej będą nadal uczęszczały do placówek w normalnym trybie.

Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym.Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, 25.01.2022

Zobacz: Omikron u dzieci. Może być bardziej niebezpieczny? “Daje nietypowe objawy”

Szczegóły rozporządzenia

Rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej od 27 stycznia zostało podpisane przez ministra edukacji i opublikowane w Dzienniku Ustaw, a więc jest już aktem obowiązującym. Poza wspomnianymi wyżej zapisami zawiera jednak szereg wyjątków i specjalnych rozwiązań. Czego dotyczą szczegóły? Które placówki obejmuje nauczanie zdalne 2022?

Z treści dokumentu wynika m.in. że w przypadku szkół specjalnych to dyrektor podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą formy prowadzenia zajęć. Mogą one w dalszym ciągu odbywać się stacjonarnie, jeśli tak zdecyduje.

W szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII), a w także szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej zajęcia, będą mogły być prowadzone stacjonarnie.https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauka-zdalna-do-konca-ferii-zimowych–gotowe-przepisy

Bez zmian i na dotychczasowych zasadach będą funkcjonowały młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Podobnie jak bursy i internaty, które nadal mają pracować normalnie.

Zgodnie z rozporządzeniem w trybie stacjonarnym mogą wciąż odbywać się zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Ustawodawca przewiduje również możliwość prowadzenia w szkole w tradycyjnej formie specjalnych konsultacji dla uczniów zdających w tym roku egzaminy (ósmoklasisty i maturę). Będą one mogły odbywać się indywidualnie lub grupowo – “Udział w konsultacjach jest dobrowolny. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły”.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka 2022. Korzystne zmiany już weszły w życie! Rodzice zadowoleni

Rodzice pytają o zajęcia zdalne 2022

Od kiedy zdalne nauczanie 2022?

Zajęcia zdalne 2022 rozpoczęły się 27 stycznia.

Do kiedy zdalne 2022?

Nauka zdalna ma potrwać do końca okresu ferii zimowych, a więc do 27 lutego 2022. Uczniowie mają wrócić do szkół w poniedziałek 28 lutego.

Źródła:

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general