Przesolony bigos jest jeszcze do uratowania – nie trzeba się więc martwić, tylko przystąpić do działania! Bigos to potrawa z kapusty i mięsa, która jest bardzo charakterystyczna dla polskiej kuchni. Oprócz kuchni polskiej występuje tradycyjnie w kuchni litewskiej i białoruskiej. Istnieje kilka odmian bigosu i kilka metod na jego przygotowywanie. Wszystkie są jednak bardzo podobne – różnią się jedynie szczegółami. Jak wszystkie dania, tak i bigos można czasem przez przypadek przesolić. Co wtedy zrobić? Jak uratować przesolony bigos?
Jak uratować przesolony bigos?
Za słony bigos to częsty przypadek w kuchni. Zdarza się, że jakiegoś elementu dodamy po prostu za dużo. Niekoniecznie zbyt słony smak jest wynikiem samodzielnego przesolenia bigosu. Czasami decyduje o tym też na przykład smak dodanego do bigosu mięsa. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się nadmiaru soli. Najlepszą metodą w tym przypadku będzie dodanie do bigosu dwóch/trzech obranych, surowych, przeciętych ziemniaków i dolanie do niego wody. Ziemniaki wyciągną nadmiar soli z bigosu, przez co jego smak zdecydowanie się poprawi. Co istotne, warzywo to nie będzie się już nadawało do spożycia.
Zobacz też: Gorzki bigos – Jak uratować?
By zrównoważyć smak, można dodać do niego później kilka wędzonych śliwek, ale nie jest to konieczne. Można też użyć zamiast nich kilku pomidorków koktajlowych, obranych ze skórki – ale również nie jest to niezbędne. Przesolona kapusta kiszona zdarza się nader często. Wbrew pozorom jej odpowiednie ukiszenie nie jest bowiem takie łatwe. Dużo zależy zresztą nie tylko od działań konkretnej osoby, ale też nawet od samego warzywa. Wielkie znaczenie ma też rodzaj soli, użytej do kiszenia kapusty. Częstym błędem jest używanie soli jodowanej, która sprawia, że kapusta staje się miękka i jest bez smaku. Gdy zaś używa się soli morskiej, trzeba dobrać odpowiednią jej ilość – o połowę mniej niż w przypadku soli kamiennej.
Sprawdź: Bigos i kapusta wigilijna – jak mrozić?
Co zrobić z przesolonym bigosem?
Jak odsolić przesolony bigos? Możemy poprawić smak przesolonej kapusty kiszonej, odsączając z niej 1/3 słonego płynu i dodając tyle samo zimnej wody. To sprawdzona metoda, pozwalająca radzić sobie z nadmierną ilością soli. Smak bigosu zdecydowanie poprawi się też, gdy dodamy do niego koncentrat pomidorowy oraz odrobinę cukru. Wiele osób nie soli dodatkowo bigosu z uwagi na fakt, że dorzucane do niego mięso jest już słone i oddaje tą sól do całości dania. Jeśli zatem będziemy jednak solić bigos, rzućmy dosłownie odrobinę soli. Lepiej skupić się na innych przyprawach, które nadają smak daniu. To pieprz, liście laurowe i ziele angielskie.
Jeśli jest to możliwe, możemy wrzucić do garnka jeszcze trochę świeżej kapusty i całość pogotować. To kolejny sposób by uratować przesolony bigos. Jeśli sytuacja jest bardzo dramatyczna (to znaczy gdy bigos jest naprawdę bardzo słony), możemy umieścić potrawę w sitku i przepłukać ją pod bieżącą wodą. Nadmiar soli z pewnością zostanie wypłukany – razem z nim pozbędziemy się jednak też całego smaku. Nie oznacza to jednakże wcale, że musimy wszystko wyrzucić – po prostu kolejny raz musimy wszystko zagotować i doprawić. Tym razem dbajmy by się nie pomylić i nie przesadzić z solą.
Zobacz też: Gotowanie bigosu – Jak gotować bigos?
Jak zatem widać, przesolony bigos może zostać odratowany. To samodzielne danie jednogarnkowe możemy później podawać z pieczywem lub z ziemniakami. Na pewno każdemu posmakuje! Podobnie jeśli bigos wyszedł zbyt kwaśny, jesteśmy w stanie poprawić jego smak. Do bigosu możemy wówczas dodać trochę suszonych śliwek, odrobinę powideł śliwkowych, albo trochę świeżej kapusty. Możemy go też nieco posłodzić – cukrem lub miodem – co zneutralizuje kwaśny smak. Nawet jeśli wyszedł nam kwaśny czy przesolony bigos, zawsze jest szansa na jego ocalenie, więc nie warto się martwić.
Sprawdź: Jak zawekować bigos w słoiki? Lepiej w garnku czy w piekarniku?
Rodzice pytają o przesolony bigos:
Co zrobić gdy kapusta kiszona jest za słona?
Bigos może być przygotowywany zarówno z kapusty świeżej, jak i z kapusty kiszonej. Klasyczny przepis wskazuje raczej na kapustę kiszoną, ale jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Zdarza się, że chcielibyśmy użyć kiszonej kapusty do przygotowania bigosu, jednak jest ona za słona. Co wówczas zrobić? Jeśli kapusta nadal się kisi, można usunąć z niej część słonej wody i zamienić ją na świeżą, zimną. Powinna być przefiltrowana, ale lepiej by nie była gotowana. Nawet z kapusty, która jest za słona można przyrządzić pyszny bigos – by pozbyć się nadmiaru soli możemy użyć surowych ziemniaków, które należy obrać, przeciąć i umieścić w garnku z gotującym się bigosem. Ziemniaki wchłoną nadmiar soli. Cuda mogą też zdziałać dodatki – na przykład koncentrat pomidorowy.