Gorzki bigos jest rozczarowaniem, ale nie tragedią. Bigos to jedno z najpopularniejszych dań, które króluje na naszych stołach. Pojawia się w domach przynajmniej raz w roku, a my czekamy na niego z utęsknieniem. Każdy z nas przygotowuję go inaczej i wedle własnego sposobu. Czasem nam się zdarzy, że pomimo gotowania go według przepisu, pojawia się w nim goryczka. W jaki sposób uratować taki bigos i czy w ogóle się da?
Gorzki bigos
Nawet najbardziej doświadczonemu kucharzowi może się czasem przydarzyć kulinarna katastrofa. Bigos, choć łatwy w przygotowaniu, może nam nie wyjść, pomimo naszych starań. Gorzki smak naszego dania to sprawka składników.
Gorycz w bigosie może wynikać z dodania surowej kapusty lub jest to wina grzybów. Gorzka kapusta z grzybami jest wynikiem przypalenia lub przesuszenia grzybów. Co więcej, kapusta zawiera chlorofil i siarkę, przez którą powstaje specyficzna goryczka. Aby się jej pozbyć, należy kapustę odstawić w ciemne i chłodne miejsce w temperaturze 15°C na 3 lub 4 dni. Najlepszym miejscem będzie do tego spiżarnia. W takich warunkach kapusta pozbędzie się nadmiaru tych substancji. Kolejnym sposobem jest gotowanie kapusty bez pokrywki. Podczas gotowania uwalniają się olejki eteryczne odpowiedzialne za gorzki smak.
Zobacz również: Gotowanie bigosu – Jak gotować bigos?
Czym zneutralizować gorzki smak kapusty?
Jeżeli bigos odtrąca nas goryczą, skutecznym rozwiązaniem może okazać się dodanie do niego miodu, cukru, rodzynek lub suszonych śliwek. Słodkie dodatki zmieniają smak goryczy. Goryczki możemy się również pozbyć poprzez wcześniejsze przepłukanie kapusty przed ugotowaniem.
Zobacz też: Śledź zielony – co to jest? Poznaj przepis na zielone śledzie w zalewie octowej
Jak pozbyć się goryczki z suszonych grzybów?
Suszone grzyby dają naszym potrawom pożądany i niepowtarzalny smak, dlatego są chętnie wykorzystywane w kuchni jako dodatek do wielu dań, który podkręca ich smak. Grzyby to również bogactwo wielu składników mineralnych. Wiele odmian grzybów ma charakterystyczny gorzki posmak. Jest to wynikiem ich składu i substancji w nich zawartych. Według ekspertów na smak mają również wpływ warunki, w których rosły. Grzyby mają porowatą strukturę, która wchłania substancje z otoczenia, zawarte w powietrzu, w glebie i w wodzie. Łagodna goryczka jest uważana za normalną. Niektórzy uważają, że gorzki smak nadaje grzybom wyjątkowego smaku. Natomiast, jeśli grzyby są bardzo gorzkie, lepiej nie używać ich do jedzenia, mogą być trujące. Ostry smak może wskazywać na to, że zostały zbierane w pobliżu autostrad, zakładów przemysłowych, gdzie w powietrzu i glebie znajdują się toksyczne substancje.
Co zrobić, żeby grzyby suszone nie były gorzkie? Aby zapobiec pojawieniu się goryczy, należy grzyby odpowiednio przygotować do gotowania. Moczymy suszone grzyby w zimnej wodzie z dodatkiem soli przez 5 do 8 godzin. W tym przypadku wodę należy zmieniać od 2 do 3 razy dziennie, aby zapobiec zakwaszeniu owocników.
Kolejnym sposobem jest zalanie grzybów ciepłym mlekiem, aby całkowicie przykryło produkt i pozostawienie na 2-3 godziny. Ponadto po namoczeniu lepiej ugotować grzyby z dodatkiem kwasu cytrynowego i dodać do nich przyprawy takie jak liść laurowy, goździki i parasole koperkowe. Dodanie tych składników pomoże w całkowitym usunięciu goryczy z suszonych grzybów.
Sprawdź: Jak długo gotować barszcz czerwony? Sprawdź, dlaczego barszcz traci kolor
Gorzki bigos – jak uratować?
Jeżeli ugotujemy gorzki bigos, raczej ciężko będzie nam go uratować, niemniej jednak podjęcie próby nam nie zaszkodzi. Możemy spróbować go doprawić w celu zminimalizowania goryczy lub przyrządzić go po raz kolejny. Kapusta kiszona jest nieodzownym elementem bigosu.
Co zrobić, żeby nie była gorzka czy mało kwaśna? Ciekawym sposobem na pozbycie się goryczy z kiszonej kapusty jest jej przekłucie. Przebijamy kapustę drewnianym kijkiem o średnicy 1 cm, aby wypuścić z niej nagromadzone gazy. Gdy jest chłodno, przebicie wykonujemy, nawet co 2 dni. Możemy ją również przepłukać zimną wodą i odcisnąć. Jak zakwasić bigos? Używając do tego octu spirytusowego lub winnego oraz dodać sok z cytryny. Korzystając z powyższych rad, w przyszłości powinniśmy uniknąć i zapobiec gorzkiemu bigosowi.
Sprawdź: Czy miruna, mintaj, tołpyga i morszczuk to dobra ryba?
Rodzice pytają o gorzki bigos:
Do zakwaszenia bigosu możemy użyć wody z kiszonej kapusty, octu spirytusowego, winnego, soku z cytryny lub kwasku cytrynowego.
Smak bigosu zależy od jego składników. Gorzki smak może być przyczyną surowej kapusty lub grzybów i warunków, w jakich były zbierane.
Jeśli kapusta kiszona nie została wcześniej przebita, może okazać się gorzka. Odpowiedzialne są za to nagromadzone gazy, które należy spuścić. Kolejnym powodem gorzkiego smaku może być użycie jodowanej soli.