Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim się jednak przystąpi do przygotowania tego wyśmienitego dania, koniecznie trzeba wiedzieć, jak w odpowiedni sposób wykorzystać zakwas. Jak wlewać zakwas do żurku? Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Zakwas jest podstawą dobrego żurku, to jak będziemy go wlewać, zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy używamy gotowego produktu ze sklepu, czy też wykorzystujemy zakwas własnej produkcji.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zakwasu na żurek z butelki nie trzeba przecedzać.
  • Zakwas przed wlaniem do garnka należy wymieszać.
  • Po ok. 30 minutach od zagotowania wody z kiełbasą i warzywami należy wyciągnąć te składniki i powoli wlać dokładnie wymieszany zakwas. W trakcie jego dolewania nie należy przerywać mieszania.
  • Optymalna ilość zakwasu do żurku to 500 ml zakwasu na 1,5 l wywaru.
  • Mrożenie zakwasu nie jest zalecane.

Jak wlewać zakwas do żurku – o czym należy pamiętać? 

Przy dodawaniu zakwasu do żurku, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, jeśli jest to domowy zakwas, to trzeba mieć na uwadze, że powinien być on dojrzały. Warto przygotować go odpowiednio wcześniej i zachować przy tym stosowne proporcje użytych składników. Wody, mąki, chleba, czosnku, ziela angielskiego i liścia laurowego oraz innych przypraw. Dostępnych przepisów jest bardzo wiele. Kiedy zakwas jest gotowy, pamiętajmy, aby go przecedzić. Do zupy powinien trafić jedynie klarowny płyn z domieszką mąki. 

Sprawdź: Jak zagęścić żurek? [podpowiadamy w jaki sposób i czym zagęścić żurek]

Czy żur z butelki trzeba przecedzić?

Jeśli decydujemy się na użycie gotowego produktu ze sklepu, to nie musimy martwić się przesączaniem. Dobry, kupny zakwas na żurek dostępny jest w większości sklepów – w butelce znajduje się już zazwyczaj tylko klarowny płyn i mąka, a każdy z tych składników musi trafić do zupy. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać w takiej sytuacji, to dokładne wymieszanie zawiesiny, aby zalegająca na dnie butelki mąka połączyła się z płynem. Możemy to zrobić, np. silnie wstrząsając butelką przed jej otwarciem i wlaniem zakwasu do bulionu. Jeżeli natomiast zakwas zamierzamy przygotować samodzielnie, należy go odcedzić celem oddzielenia pozostałości chleba, ziół i przypraw.

Zobacz też: Jaka to kwaśna śmietana? Jak ją zrobić i czym zastąpić?

Czy mieszać zakwas na żurek?

Kolejne pytanie – czy zakwas na żurek trzeba mieszać? Tak, bez względu na to, czy zamierzamy skorzystać z domowego produktu, czy użyjemy zakwas na żurek kupny. Przed wlaniem tego składnika do garnka, należy połączyć część klarowną z mętną mąką. Jeżeli zakwas przechowujemy w słoiku, można w tym celu użyć czystej drewnianej łyżki. Po energicznym zamieszaniu, woda i mąka powinny się połączyć. Zakwas na żurek w butelce wystarczy po prostu energicznie wstrząsnąć.  

Kiedy wlać zakwas do żurku?

Aby uzyskać najlepszy efekt, należy pilnować momentu dodania zakwasu do wywaru. W pierwszej kolejności, należy zagotować wodę z kiełbasą i warzywami. Po około 30 minutach, wyciągamy składniki wywaru (kiełbasę i warzywa) i powoli wlewamy dokładnie zamieszany zakwas. W trakcie dolewania zakwasu do wywaru, nie należy przerywać mieszania.

Zobacz też: Rozmrażanie chleba – jak rozmrozić chleb w mikrofalówce lub piekarniku?

Ile wlać zakwasu do żurku? Butelka żurku na ile wody? 

Ile zakwasu do żurku należy dodać? To kwestia mocno indywidualna. Za wartość optymalną przyjmuje się 500 ml zakwasu na 1,5 l wywaru. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, żeby dodać więcej lub mniej głównego składnika. 

Sprawdź: Jak upiec idealny chleb? Sprawdzone porady kulinarne dotyczące pieczenia chleba

Jak smakuje zakwas na żurek?

Dobry zakwas na żurek powinien mieć wyraźnie kwaśny, ale przyjemny smak. Zepsuty lub przeterminowany zakwas na żur będzie natomiast wyraźnie gorzki. 

Mrożenie zakwasu na żurek – czy to dobry pomysł? 

Czasami może okazać się, że po gotowaniu zostanie nam odrobina zakwasu. Czy można zamrozić zakwas na żurek? Jest to możliwe, jednak nie zaleca się tego rozwiązania, tym bardziej, że sam zakwas domowej roboty po przygotowaniu może być przechowywany w lodówce około 14 dni.

Nie można zapominać, że po odmrożeniu, zakwas trzeba będzie “dokarmić”. Po pierwsze, po rozmrożeniu zakwas taki będzie wymagał ponownego przygotowania poprzez dodanie kilku łyżek mąki i dolanie ciepłej wody i odstanie kilku kolejnych dni, zanim dojrzeje. Być może łatwiej będzie więc zaplanować gotowanie w taki sposób, aby uniknąć potrzeby mrożenia zakwasu i dzięki temu, uniknąć kłopotliwego rozmrażania i ponownego „dokarmiania” zakwasu. 

Zobacz też: Mrożenie kiełbasy – Czy można mrozić kiełbasę?

Zakwas na żurek – jak kupić? 

Dobry zakwas na żurek powinien być przygotowany z dobrej jakości składników. Sprzedawany będzie w szklanych słoikach lub plastikowej butelce w formie białawej zawiesiny. W jego składzie na etykiecie znajdziemy mąkę, chleb i przyprawy. 

Rodzice pytają, jak wlewać zakwas do żurku

Jak dodać zakwas do żurku?

Zakwas na żur należy dodawać w proporcji, która zapewni odpowiednio kwaśny smak zupy i właściwą (niezbyt gęstą) konsystencję.

Czy zakwas na żur trzeba przecedzać? 

Tak. Zakwas przygotowany w domu trzeba przecedzić przez sito celem oddzielenia kawałków chleba, liści laurowych, ząbków czosnku i ziaren pieprzu.

Kiedy dodać zakwas do żurku?

Zakwas do żurku należy dodać po przygotowaniu wywaru z warzyw i kiełbasy, czyli po około 30 minutach od momentu rozpoczęcia gotowania.

Jak zagęścić żurek z butelki? 

Podobnie jak każdy inny. Jeśli uznamy, że żurek jest zbyt rzadki, to możemy go zagęścić mąką lub mieszanką mąki i mleka. 

Czy żurek w butelce może się zepsuć? 

Tak, zakwas w butelce może się zepsuć tak jak i inne produkty spożywcze. Na opakowaniu, plastikowej butelce lub słoiku, w którym jest sprzedawany, powinna znajdować się data ważności. 

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo