Jak upiec idealny chleb? Sprawdzone porady kulinarne dotyczące pieczenia chleba

Chleb towarzyszy nam praktycznie codziennie, chociaż coraz więcej osób narzeka na jakość pieczywa kupowanego w piekarniach: składniki wydają się często niezbyt dobrej jakości, a i aromat nie zawsze spełnia konsumenckie oczekiwania. Idealnym wyjściem wydaje się zatem samodzielne pieczenie chleba w domu. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo trudne. Jak upiec chleb w domu? Dlaczego chleb na zakwasie nie rośnie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pieczenia chleba.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Niektóre osoby uważają, że przez termoobieg pieczywo staje się przesuszone. W związku z tym zaleca się pieczenie góra-dół.
  • Chleb na zakwasie może nie rosnąć ze względu na zbyt świeży zakwas. W tym przypadku powinna pomóc odrobina drożdży.
  • Chleb na zakwasie opada ponieważ ciasto jest zbyt rzadkie.
  • Żeby chleb nie pękał w piekarniku należy go naciąć żyletką wzdłuż górnej powierzchni.

Pieczenie chleba: termoobieg czy góra-dół?

Jak upiec chleb – z termoobiegiem, czy wykorzystując funkcję “góra-dół”? Jeśli chodzi o pieczenie chleba w piekarniku to tak naprawdę oba warianty są dopuszczalne, choć część osób uważa, że termoobieg wpływa na przesuszenie pieczywa. Jest w tym zapewne szczypta prawdy, ale nie stanowi to na szczęście przeszkody w piekarniczych eksperymentach. 

Osoby biegłe w sztuce pieczenia chleba podsuwają zresztą “hybrydowe” rozwiązanie. Proponują mianowicie, aby:

  • nagrzewać piekarnik przez pół godziny za pomocą termoobiegu, 
  • później (tuż po wstawieniu ciasta) zmienić grzanie na “góra-dół”. 

Samo ciasto należy zaś ułożyć na dolnej półce piekarnika.

Sprawdź: Z termoobiegiem czy bez – jak ustawiać piekarnik w zależności od potrawy

Dlaczego chleb na zakwasie nie rośnie?

Domowy chleb można zasadniczo wypiekać na dwa sposoby: na zakwasie albo na drożdżach. Ta pierwsza możliwość uchodzi przeważnie za zdrowszą, nie wymaga bowiem stosowania jakichkolwiek “polepszaczy”. Sam zakwas to po prostu sfermentowana mieszanka mąki żytniej i wody; jej przygotowanie nie jest niczym trudnym, aczkolwiek zajmie nam około pięciu dni. Trzeba zatem pomyśleć o chlebie odpowiednio wcześniej, a także uzbroić się w cierpliwość.

Może się jednak zdarzyć, że próba upieczenia bochenka skończy się niepowodzeniem, bo chleb na zakwasie nie chce rosnąć. Winę za taki stan rzeczy ponosi najczęściej sam zakwas, który był po prostu zbyt świeży. Z tego powodu do pieczenia chleba na świeżym zakwasie dodaje się odrobinę drożdży, które powinny skutecznie rozwiązać problem.

Dlaczego chleb na zakwasie opada?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego chleb na zakwasie opada w trakcie pieczenia. Problem ten okazuje się niestety dość częsty, zniechęcając nas niejednokrotnie do eksperymentowania z zakwasem.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się wykorzystywanie gęstszego ciasta o “gliniastej” konsystencji, które powinno rosnąć w foremkach przez 8-9 godzin. Może się to odbywać w wyłączonym – i wcześniej lekko nagrzanym – piekarniku. Po wyrośnięciu ciasta piekarnik należy włączyć (temperatura ok. 190 stopni) i piec nasz chleb przez około 75 minut. Tak przygotowany, raczej nie powinien opadać.

Dlaczego chleb pęka w piekarniku? Jak upiec chleb, żeby nie popękał?

Na początku naszej przygody z pieczeniem domowego chleba zaobserwujemy zapewne, że bochenek dość mocno popękał. Winna temu bywa przeważnie temperatura, która okazuje się zbyt wysoka. Innym powodem może być za krótki proces wyrastania ciasta.

Aby poradzić sobie z pękaniem pieczywa, dobrze byłoby naciąć żyletką bochenek wzdłuż górnej powierzchni. Robimy to oczywiście jeszcze przed właściwym pieczeniem.

Sprawdź: Dlaczego domowy chleb się kruszy?

Czy można dopiec chleb?

Nawet jeśli wydaje się nam, że prawidłowo wykonaliśmy wszystkie kroki niezbędne do upieczenia chleba, po wyjęciu z piekarnika może się on jednak okazać niedopieczony. Takie wpadki zdarzają się nawet doświadczonym piekarzom. Co jednak wówczas zrobić? Jak uratować niedopieczony chleb?

W pierwszej kolejności powinniśmy się przekonać, czy bochenek faktycznie jest niedopieczony. W tym celu wyjmujemy chleb z formy i pukamy w niego od spodu – powinien wydawać głuchy dźwięk. Jeśli nic takiego nie słyszymy, znaczy to, że bochen rzeczywiście nie upiekł się wystarczająco. Można go położyć (tym razem już bez formy!) na ruszcie piekarnika i dopiec, zgodnie z ocenionym przez nas zapotrzebowaniem. 

Rodzice pytają o to jak upiec chleb

Dlaczego opada chleb na zakwasie? Jak upiec chleb w domu, żeby nie opadł?

Winę może ponosić zbyt rzadka konsystencja ciasta, jak również jego nieprawidłowe rośnięcie. Ciasto na chleb powinno wyrastać przez 8-9 godzin (a już na pewno nie krócej niż przez 7). Najlepiej, aby odbywało się to w wyłączonym – i wcześniej lekko nagrzanym – piekarniku.

Chleb-zakalec: jak uratować?

Niedopieczony chleb można położyć bez formy na ruszcie piekarnika i po prostu dokończyć nieudany proces pieczenia.  

Dlaczego chleb pęka podczas pieczenia? Jak upiec chleb, żeby nie był popękany?

Może to być spowodowane zbyt wysoką temperaturą pieczenia albo tym, że nie pozwoliliśmy ciastu wystarczająco wyrosnąć. Pomaga na ten problem nacięcie bochenka wzdłuż górnej powierzchni, jeszcze przed włożeniem go do piekarnika.

Dlaczego chleb na zakwasie jest zbity?

Wynika to z bardzo ścisłej konsystencji ciasta, a zatem ze zbyt dużej ilości mąki. Ciasto “luźniejsze” wpływa na lepszą jakość gotowego chleba.

Jak uratować zakwas na chleb?

Świeżo przygotowany zakwas należy odpowiednio często “dokarmiać”, czyli dodawać do niego mąkę i wodę. Może się zdarzyć i tak,  że zakwas nie rośnie albo ulega rozwarstwieniu – wówczas warto sprawdzić, czy jest mu wystarczająco ciepło, albo usunąć łyżką nadmiar wody. Jeżeli jednak zakwas na chleb spleśnieje, należy go bezwzględnie wyrzucić.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo