Zadbane, białe firanki mogą być prawdziwą wizytówką domu. Na co dzień nie tylko chronią przed niechacianymi spojrzeniami sąsiadów, ale także stanowią piękną dekorację i dodają wnętrzom charakteru i sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Niestety zachowanie ich w czystości to zadanie niezwykle uciążliwe i trudne, a przy tym czasochłonne. Zdejmowanie, pranie, prasowanie, ponowne zakładanie. Warto więc zastosować taki sposób na wypranie, aby zachować efekt na dłużej, a firanki rzeczywiście wyglądały na nowe! Jak wyprać firanki, aby były białe? Czym wybielić firanki? Poznaj sprawdzoną metodę na śnieżną biel w Twoich oknach!
Pranie firan: jak prać firanki?
Śnieżnobiałe firanki w oknach mogą stanowić niezwykłą ozdobę dla domu. Świeżo wyprane dodają wnętrzom mnóstwo uroku, nic więc dziwnego, że większość z nas nie wyobraża sobie bez nich mieszkania. Niestety ze względu na swoją funkcję i delikatność materiału są również bardzo ciężkie do utrzymywania w czystości. Przede wszystkim wystawione są na długotrwałe nasłonecznienie, a także na kurz, smog i zanieczyszczenia powietrza dostające się do domu przez okno. Do powstawania zabrudzeń, szarzenia czy żółknięcia firanek przyczynia się także palenie papierosów w pomieszczeniu. Niestety nie ma jeszcze magicznego środka, który chroniłby materiał przed wymienionymi czynnikami, dlatego jeśli chcemy zadbać o estetyczny wygląd naszych wnętrz, musimy się liczyć z regularną wymianą firanek na świeże.
Większość z nich wykonana jest z naprawdę delikatnego materiału, który niestety może nie nadawać się do pralki. Przed przystąpieniem do pranie, należy najpierw uważnie zapoznać się z zaleceniami producenta, aby uniknąć zniszczenia i utraty pieniędzy. Szczególnie delikatne tkaniny zaleca się prać ręcznie, najlepiej przy użyciu płatków mydlanych. W takim przypadku zdecydowanie sam proces prania też musi przebiegać ostrożnie – tj. nie ugniatamy na siłę i nie stosujemy zbyt gorącej wody.
Jeśli jednak posiadamy firanki, które można wsadzić do pralki, pamiętajmy o ustawieniu optymalnego programu, najlepiej niech to będzie pranie delikatne. W takim trybie temperatura wody zazwyczaj nie przekracza 40 stopni, a wirowanie nie odbywa się na najwyższych obrotach.
Zobacz: Wsyp sól do zlewu i odkryj jej niezwykłe właściwości! Sprawdzona i tania metoda na kuchenny problem
Jak wyprać firanki, aby były białe?
Proces zdejmowania, prania, suszenia i ponownego rozwieszania firan pochłania ogrom czasu i energii. Dlatego kiedy już znajdziemy chwilę wolnego, aby się za to zabrać, zależy nam na uzyskaniu jak najlepszych efektów. Celem jest naturalnie śnieżna biel materiału, aby firanki prezentowały się naprawdę elegancko i estetycznie. Zaleca się, aby na godzinę przed pranie wsadzić je do letniej/ciepłej wody, ale nie za bardzo. W ten sposób zyskamy pewność, że materiał nie skurczy podczas prania i niczym nas nie zaskoczy. Jeśli chcesz się pozbyć uporczywego zżółknięcia lub zszarzenia, nie musisz koniecznie używać w tym celu specjalistycznych detergentów i wybielaczy. Istnieją bowiem stare, sprawdzone domowe sposoby.
Sprawdź: Ocet do prania – jak go użyć? Jakie ma działanie i jakie daje efekty?
Jak wybielić firanki domowym sposobem?
Śnieżną biel firanek można osiągnąć, stosując jedną ze sprawdzonych wybielania. Dzięki temu efekt ciężkiej pracy będzie jeszcze bardziej imponujący.
Domowe sposoby na wybielanie firanek:
- sól kuchenna – tkaninę wystarczy namoczyć przez kilkanaście minut w roztworze wody z solą (7 łyżek stołowych na 5 litrów wody).
- soda oczyszczona – firanki namaczamy w kilku litrach wody z jedną łyżeczką sody. To jedna z najskuteczniejszych substancji wybielających.
- proszek do pieczenia – roztwór do namaczania przygotowujemy z jednej saszetki proszku do pieczenia z wodą i środkiem piorącym. Po kilkunastu minutach wstawiamy do pralki, ale po zakończeniu prania koniecznie należy tkaninę dokładnie wypłukać.
Zobacz: O czym pamiętać, wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Podpowiadamy
Rodzice pytają, jak wyprać firanki, aby były białe
Do wybielania można użyć sody oczyszczonej, soli lub proszku do pieczenia.
Delikatne firanki najlepiej prać ręcznie w niezbyt ciepłej wodzie. Ewentualnie w pralce w trybie delikatnym.
W roztworach: z solą, proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną.