O czym pamiętać, wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Podpowiadamy

Oczyszczacze powietrza często kojarzą się ze smogiem i z usuwaniem z naszego otoczenia pyłów zawieszonych. Jednak nie jest to jedyna funkcja tego sprzętu, warto z niego korzystać przez cały rok. Dlaczego? M.in. dlatego, że to nieocenione wsparcie dla alergików. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza – wsparcie przez cały rok

Chociaż oczyszczacze powietrza nie są nowymi sprzętami, głośno zrobiło się o nich kilka lat temu, gdy wzrosła nasza świadomość na temat smogu. Dowiedzieliśmy się, czym są pyły zawieszone, co to jest PM2,5 oraz PM10 i zechcieliśmy pozbyć się ich z naszego otoczenia, sprawiając, aby mieszkanie stało się bezpieczną przystanią dla naszej rodziny. Jednak warto pamiętać, że nie tylko smog nam zagraża, a sprzęty oczyszczają powietrze także z wirusów, alergenów, bakterii, grzybów, pleśni, a także nieprzyjemnych zapachów. Dlatego warto z nich korzystać przez cały rok, nie tylko w sezonie pełnym “kopciuchów”.

Na co zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Często jedynym kryterium jest cena, jednak nie powinna być ona decydującym wyznacznikiem. Może się okazać, że płacąc mało za sprzęt, olbrzymie koszty poniesiemy później, np. często wymieniając filtry, kosztujące prawie tyle, co sam oczyszczacz. Wybierasz sprzęt? Zwróć uwagę m.in. na:

System filtracji

To, w jaki sposób oczyszczacz filtruje powietrze jest jednym z podstawowych kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Obecnie już standardem jest kilkustopniowy system filtracji. Najczęściej do czynienia mamy z filtrem kurzu, filtrem węglowym oraz filtrem HEPA – każdy z nich wyłapuje różne rzeczy, zaczynając od sierści zwierząt, kończąc na maleńkich cząsteczkach wirusów. Oczyszczacze mogą być także wyposażone w dodatkowe elementy filtrujące powietrze, takie jak jonizacja czy nawilżenie.

Powierzchnia oczyszczania

Kolejnym ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest powierzchnia, na której nasz oczyszczacz będzie optymalnie działał. Nie powinny nas skusić olbrzymie liczby – pamiętajmy, że nawet, jeśli oczyszczacz jest rekomendowany np. dla powierzchni 70 m2, a nasze mieszkanie ma “tylko” 50 m2, to jedno urządzenie nie wyfiltruje powietrza w całym lokalu. Nie zapominajmy, że są tam także ściany oraz drzwi (chyba że faktycznie nasze mieszkanie to jedna przestrzeń, pozbawiona przeszkód). Dlatego lepiej jest wybierać oczyszczacze przeznaczone do mniejszych powierzchni i ustawić je w każdym w pomieszczeniu w domu. A jeśli to jest niemożliwe, zadbajmy, by sprzęt pojawił się w tych kluczowych, jak pokoje dzieci czy pomieszczenie, w którym najczęściej przebywamy.

Eksploatacja i obsługa

Pamiętaj, że filtry trzeba regularnie czyścić (zapominalscy powinni zwrócić uwagę na funkcję automatycznego czyszczenia lecz dotyczy ona tylko wybranych filtrów i znajdziemy ją w najbardziej zaawansowanych modelach), a także wymieniać. Warto zwrócić uwagę na żywotność filtrów – w niektórych modelach będzie trzeba je zmieniać co rok, w innych – np. w modelach Sharp Ultimate Air co dziesięć lat. Za wymianą idą także koszty, o tym również należy pamiętać.

Wybierając oczyszczacz powinniśmy także sprawdzić, jak głośno on działa. Zmienia się to w zależności od trybu, w którym pracuje. I chociaż zazwyczaj mamy do wyboru także tryb cichy, to i on może niektórym przeszkadzać w nocy.

Ważne jest również sterowanie – zorientuj się, czy wszystko jest dla ciebie jasne, czy lepszym rozwiązaniem jest wyświetlacz z dużą liczbą informacji, czy te podstawowe są już dla ciebie wystarczające.

Wygląd oczyszczacza

Chociaż pozornie nie wydaje się to najistotniejsze, wybierając oczyszczacz powietrza zwracamy uwagę także na jego wygląd. W końcu urządzenie będzie stale widoczne, warto więc sięgnąć po sprzęt, który – oprócz tego, że będzie doskonale spełniał swoją funkcję – będzie nam się po prostu podobał. Oczyszczacze Sharp z serii UA-KIL otrzymały prestiżową nagrodę iF Design Award 2021. Prosta, pasująca do każdego pomieszczenia konstrukcja została doceniona więc nie tylko przez konsumentów, ale i osoby specjalizujące się we wzornictwie.

Nawilżacz? Na plus!

Nawilżacze powietrza kojarzą ci się z białym nalotem czy mokrymi plamami? To przeszłość! Obecnie sprzęty są niezwykle przyjazne użytkownikom, a funkcja nawilżania w oczyszczaczu powietrza sprawi, że sami nie będziemy musieli o tym pamiętać. To niezwykle przydatne m.in. w sezonie grzewczym, gdy suche powietrze podrażnia śluzówki nosa. Na pewno słyszałeś o babcinych metodach, mówiących o tym, aby w dziecięcym pokoju położyć na kaloryferze wilgotny ręcznik – to też jest “jakiś” sposób, ale czemu nie skorzystać nowszych, które właściwie nie potrzebują naszej ingerencji (sprowadza się ona głównie do uzupełniania pojemnika z wodą). Sprzęty analizują wilgotność powietrza, zestawiając ją również z temperaturą w pomieszczeniu i automatycznie dopasowują optymalny poziom nawilżenia.

Oczyszczacze Sharp z serii UA-HD wyposażone są w tryb advanced auto. W tym trybie urządzenie zaczyna pracę z większą prędkością niż podczas normalnego działania, intensywnie oczyszczając powietrze w pomieszczeniu. Dodatkowo, jeśli wykryje wilgotność powietrza powyżej 70 proc., uruchomi najszybsze tempo wentylatora – aby nie doprowadzić do rozwoju grzybów w pomieszczeniu. To niezwykle przydatna funkcja nie tylko w mieszkaniach, w których “naturalnie” jest wysoka wilgotność, ale i w tych, w których mieszkają małe dzieci. Doskonale wiemy, jak często robi się wtedy pranie, a oczyszczacz powietrza z nawilżaczem pomoże utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie, niezagrażającym naszemu bezpieczeństwu.

Technologia stoi po naszej stronie

Producenci nie próżnują, stale udoskonalając swoje sprzęty. Dlatego, wybierając oczyszczacz powietrza czy inny sprzęt, warto zwracać uwagę na firmy, które nie boją się nowinek, wciąż drążą i zmieniają – dbają o to, aby ich sprzęty były nowoczesne i przyjazne użytkownikom.

Na uwagę zasługuje Plasmacluster – technologia zbilansowanej jonizacji, wykorzystywana przez firmę Sharp w tworzonych przez nią oczyszczaczach powietrza. To system zainspirowany naturą – to tak działają rośliny, które wyłapują szkodliwe substancje i je neutralizują. Wszystko za sprawą uwalnianych do powietrza jonów, które łączą się z cząsteczkami wody i tworzą grupę wodorotlenową OH. Gdy trafia ona na szkodliwe substancje (takie jak wirusy czy alergeny), unieszkodliwia je, wydobywając wodór z białka znajdującego się na powierzchni cząsteczki – w ten sposób zostaje ona dezaktywowana. Powietrze zostaje oczyszczone, a także nawilżone – końcowym etapem reakcji jest połączenie rodników OH z wodorem, w wyniku czego powstaje woda.

Poznaj oczyszczacze powietrza Sharp Ultimate Air

Wszystkie produkty Sharp to innowacyjne rozwiązania, przyjazne użytkownikowi – nie tylko są wsparciem dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale i niezwykle prostym w obsłudze sprzętem. Mamy tu zaawansowany system filtracji, funkcję nawilżania oraz jonizację Plasmacluster. Oczyszczacze powietrza Sharp to cztery linie:

Sharp UA-KIL

oczyszczacze odpowiednie do dużych powierzchni, wyposażone w filtr samoczyszczący (model UA-KIL80). Charakteryzuje je także długa żywotność filtrów, generator Plasmacluster Ion 25000, trzycyfrowy wskaźnik PM2,5 oraz nagrodzony design. Powierzchnia: 50 m2 lub 62 m2.

Sharp UA-KIN

oczyszczacze z tej linii są niezwykle smukłe, dostępne w dwóch kolorach. Sprzęty charakteryzuje wyjątkowe nawilżanie powietrza, generator Plasmacluster Ion 25000, trzycyfrowy wskaźnik PM2,5, a także długa żywotność filtrów. Powierzchnia: 28 m2 lub 38 m2.

Sharp UA-HG

charakteryzuje je inteligentny tryb pracy, sześć czujników, które wykrywają siedem czynników jakości powietrza, wskaźnik PM2,5. Oczyszczacze z tej linii są szczególnie polecane alergikom (dzięki Plasmacluster oraz trybowi pollen). Powierzchnia: 28 m2, 38 m2 lub 50 m2.

Sharp UA-HD

oczyszczacze z tej linii to wysoka funkcjonalność w ekonomicznej cenie, łatwość obsługi oraz minimalistyczny design. Powierzchnia: 26 m2, 38 m2, 48 m2.

Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka – to pytanie nurtuje wiele osób mieszkających w bloku. Nawet jeśli posiadamy niewiele przestrzeni, chcielibyśmy oczywiście, aby aranżacja w pełni odpowiadała na potrzeby...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca?

Pokój młodzieżowy dla chłopca powinien stanowić odbicie codziennego życia swojego właściciela, a zarazem zachęcać go do  rozwijania własnych talentów i zainteresowań. Aby jednak domowa przestrzeń zdołała spełnić tak ambitne zadania,...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Mycie okien bez smug: czym i jak myć okna?

Mycie okien bez smug nie wymaga posiadania specjalistycznych, drogich środków czystości. Istnieją metody, dzięki którym w łatwy sposób pozbędziesz się wszelkich śladów na oknach za pomocą produktów obecnych w wielu...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Domowe sposoby na czyszczenie pralki octem

Czyszczenie pralki octem może okazać się sposobem, który regularnie wejdzie do spisu twoich domowych obowiązków. Pralka, mimo że używana regularnie, bywa często pomijana w trakcie porządków. Czyszczenie bębna pralki powinniśmy...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Jak zbudować domek na drzewie?

Wiele dzieci marzy o tym, ale nie wie jak zbudować domek na drzewie. Aby stworzyć funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń w takiej konstrukcji, należy zadbać o szereg różnych czynników, a także...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general