Dlaczego jedna noga jest chudsza od drugiej? Najczęstsze przyczyny dysproporcji

Różnego rodzaju zmiany, jakie obserwujemy w organizmie zawsze budzą niepokój. Powodem do zmartwień bywa niekiedy dysproporcja nóg, która może mieć rozmaite przyczyny. Zauważalnie większy obwód jednej kończyny wymaga niekiedy odpowiedniej, specjalistycznej diagnostyki, dlatego nie można tego zjawiska lekceważyć. Dlaczego jedna noga jest chudsza od drugiej? Co oznacza jedno udo grubsze od drugiego? Dlaczego lewa noga jest grubsza od drugiej?

Jedna noga chudsza od drugiej – przyczyny

Lewa noga grubsza od prawej (lub odwrotnie) może być wynikiem rozmaitych czynników. Od zupełnie błahych związanych z trybem życia lub konkretną aktywnością po te dużo poważniejsze, dotyczące funkcjonowania i stanu naczyń krwionośnych. Niezależnie od przyczyn warto jednak udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że dysproporcja nie zawsze musi stanowić powód do zmartwień. Asymetria najczęściej ma zupełnie naturalne przyczyny. Każdego człowieka wyróżnia unikalna budowa kości i mięśni, wszystkim z powodów genetycznych, dlatego nawet jeden organizm może być ukształtowany nieco inaczej, na drobne dysproporcje nie są niczym nadzwyczajnym.

U niektórych przyczyną większego obwodu jednej nogi mogą być także różnica w rozkładaniu się tkanki tłuszczowej, na co ma również wpływ gospodarka hormonalna.

Asymetria w obwodzie nóg może być także wynikiem nieodpowiedniego rozkładania obciążenia w trakcie ćwiczeń. Mamy do czynienia z nierównomiernym przyrostem masy mięśniowej. Jedna noga może się stać widocznie chudsza od drugiej również z powodu długotrwałego unieruchomienia, po jakimś urazie, złamaniu czy skręceniu, ponieważ mamy wówczas do czynienia z zanikaniem mięśni.

Jedna noga większa od drugiej – przyczyny:

  • naturalne asymetrie w ciele,
  • jednostronne obciążenia w trakcie ćwiczeń,
  • długotrwałe unieruchomienie jednej nogi, a co za tym idzie osłabienie mięśni,
  • urazy – skręcenia, złamania czy uszkodzenia mięśni,
  • zaniki mięśni wynikające z miażdżycy kończyn dolnych,
  • niewydolność serca lub naczyń kończyn dolnych.

Zobacz: Mukofagia – przyczyny. Dlaczego dziecko zjada kozy z nosa? Ta wstydliwa przypadłość może mieć groźne skutki

Dlaczego prawa noga jest grubsza od lewej? Dlaczego chudnie jedna noga?

Dysproporcji w obwodzie nóg nie można jednak ignorować, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne objawy, na przykład ból. Mogą bowiem wskazywać na rozwój poważniejszych schorzeń. Jeśli wyraźna asymetria pojawiła się nagle, bez wyraźnego powodu, należy udać się do lekarza i wykonać odpowiednią diagnostykę.

Różnica w obwodzie miedzy nogami może bowiem wynikać z zaburzeń krzepnięcia krwi, dlatego warto udać się do chirurga naczyniowego lub do kardiologa. Chudnięcie jednej nogi może wynikać również z zaniku mięśni, którego przyczyną jest miażdżyca kończyn dolnych. W takim przypadku najczęściej choremu towarzyszy również ból, a z takimi objawami również najlepiej zgłosić się na konsultację do chirurga naczyniowego.

Sprawdź: Sine usta u dziecka – jakie są przyczyny? Nie lekceważ tego objawu, może świadczyć o poważnej chorobie

Czytelnicy pytają, dlaczego jedna noga jest grubsza od drugiej

Dlaczego jest jedna noga grubsza od drugiej u dziecka?

Być może wynika to z naturalnej budowy ciała, ale lepiej skonsultować kwestię z lekarzem i skontrolować naczynia krwionośne.

Dlaczego jedna łydka jest grubsza?

Powodem może być nierównomierne obciążenie podczas ćwiczeń.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo