Sine usta u dziecka nie zawsze wskazują na problemy zdrowotne malca. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach, charakterystyczne zasinienie nie jest jedynie niegroźnym stanem fizjologicznym, a symptomem choroby, którego nie można ignorować. O czym świadczą sine usta u niemowlaka? Czy zasinienie wokół ust dziecka zawsze powinno być konsultowane z lekarzem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Sinienie ust u dziecka wywołuje silny niepokój, bo jednoznacznie kojarzy się z problemami z oddychaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach nie jest to groźne zjawisko. Skóra noworodka jest wyjątkowo cienka. Właśnie ta cecha sprawia, że dokładnie przyglądając się maleństwu, łatwo dostrzeżemy całą siatkę naczyń krwionośnych. Cienka skóra jest wyjątkowo wrażliwa na ucisk i inne bodźce zewnętrzne, a pod wpływem ich działania, czasami dochodzi do zmiany koloru wokół ust. Nie można jednak zapomnieć, że zasinienie może wskazywać na poważne schorzenie.
Sine usta u dziecka nie zawsze są objawem choroby
Układ krwionośny u niemowlaka jest jeszcze niedojrzały, a to czyni go wrażliwym na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Fioletowe usta u dziecka najczęściej wskazują, że malcowi jest zimno. Pod wpływem działania niskiej temperatury, dochodzi do obkurczenia drobnych naczyń krwionośnych, w wyniku czego skóra zmienia barwę. Do takiej sytuacji może dojść m.in. w trakcie jesiennego lub zimowego spaceru. Gdy komfort termiczny zostanie przywrócony, przebarwienie zniknie już po kilku minutach.
Zasinienie może pojawić się także tuż po karmieniu. W tym przypadku jest rezultatem ucisku wywołanego przez pierś. W takim przypadku, niepokojący objaw zniknie po kilku minutach od momentu ustania drażniącego skórę ucisku.
Sprawdź: Czy dzieci mogą jeść grzyby? Jeśli poda się je za wcześnie, mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Sine usta – przyczyny
Jeżeli jednak objaw nie ustępuje po kilku minutach lub gdy towarzyszą mu inne niepokojące symptomy, nie należy zwlekać z wizytą u pediatry. Zdarza się bowiem, że „siniak” na ustach u niemowlaka wskazuje na poważne schorzenie.
Obszary sine wokół ust niemowlaka często wskazują na rozwijający się stan zapalny. W ten sposób, organizm manifestuje niedotlenienie. Co istotne, niektóre choroby, jak zapalenie płuc czy zapalenie oskrzeli, mogą rozwijać się u niemowląt powoli, bez wyraźnych symptomów w początkowej fazie. Kaszel i gorączka nie zawsze pojawiają się od razu, trzeba mieć to na uwadze. Jeżeli jednak dziecko ma obniżony apetyt i komunikuje złe samopoczucie płaczem i grymaszeniem, nie należy zwlekać z wizytką u pediatry.
Sine usta u dziecka mogą być objawem anemii wynikającej z niedoboru żelaza. Organizm wykorzystuje ten pierwiastek do produkcji erytrocytów, które odpowiadają za rozprowadzanie tlenu po ustroju. Jego niedobór skutkuje spadkiem ilości czerwonych ciałek krwi, co prowadzi do niedotlenienia tkanek.
Inne objawy anemii to:
- brak apetytu,
- powolny wzrost,
- powolne przybieranie na wadze,
- zwiększona podatność na infekcje,
- wzmożona męczliwość,
- blady kolor śluzówek.
Zdarza się, że sine usta u dziecka wskazują na schorzenie kardiologiczne. W takich przypadkach, nie zawsze pojawiają się symptomy towarzyszące, zwłaszcza we wczesnej fazie rozwoju choroby. Warto jednak zwrócić uwagę na reakcje malca podczas wysiłku, np. w trakcie robienia kupki. W przypadku chorób serca, w trakcie lub tuż po wzmożonym wysiłku pojawiają się sine kąciki ust lub skóra w kącikach staje się ciemniejsza.
Zobacz: Czy można posyłać dziecko z katarem do przedszkola? Lekarze specjaliści są zgodni
Zasinienie wokół ust u niemowlaka może wymagać natychmiastowej interwencji lekarskiej
Trzeba podkreślić, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest zasinienie ust, które wystąpiło po zakrztuszeniu. Takich incydentów nie można ignorować, nawet po ustaniu kaszlu. Brak odruchu kasłania nie musi bowiem oznaczać, że dziecko samo uporało się z zakrztuszeniem. Zdarza się, że ciało obce, które wywołało ten stan, przesuwa się do dolnych dróg oddechowych i uniemożliwia malcowi zaczerpnięcie odpowiedniej ilości powietrza.
W takiej sytuacji, poza zmianą koloru ust, u malca wystąpią następujące objawy:
- świszczący lub przyciszony oddech,
- płacz,
- nawracający kaszel,
- zasinienie paznokci lub zasinienie skóry na całym ciele.
Te symptomy mogą wskazywać na niedotlenienie – stan realnie zagrażający życiu dziecka. Natychmiastowa interwencja lekarska jest w tym przypadku absolutnie konieczna.
Sprawdź: Czy budzić dziecko z gorączką? To warto wiedzieć, aby nie szkodzić
Drgawki i sine usta u dziecka
Pomoc specjalisty będzie konieczna także w sytuacji, gdy zasinieniu towarzyszą drgawki. Ten objaw może mieć wiele przyczyn, od gorączki, przez zaburzenia elektrolitowe, aż po padaczkę. W każdym przypadku, konieczna będzie rozszerzona diagnostyka, zmierzająca do ustalenia podłoża problemu.
Sine usta przy ząbkowaniu
Sinych ust nie należy kojarzyć ze swoistymi objawami ząbkowania. Prawdą jest, że gdy dziecko zaczyna ząbkować, wokół jego ust pojawiają się wyraźne zaczerwienienia podrażnienia. Te są efektem wzmożonej produkcji śliny, ale zasinienie nie jest typowym symptomem tego stanu.
Warto wspomnieć, że gdy malec ząbkuje, odczuwa potrzebę gryzienia. Zasinienie może być efektem przygryzienia wargi, ale dla pewności, warto skonsultować ten objaw z pediatrą.
Zobacz: Dziecko wymiotuje żółcią – jaka może być przyczyna?
Rodzice pytają o zasinienie wokół ust u dziecka
W przypadku starszych dzieci, zasinienie wokół ust nie jest stanem fizjologicznym, a objawem choroby. Sine usta mogą wskazywać m.in. na niedokrwistość lub toczący się stan zapalny, ale mogą być też objawem schorzeń kardiologicznych.
Zaczerwienienie wokół ust u niemowlaka najczęściej pojawia się w okresie ząbkowania, gdy delikatna skóra dziecka jest drażniona przez nadmiar śliny.
Zasinienie na ustach najczęściej wskazuje, że dziecku jest zimno. Może też pojawić się tuż po karmieniu, w wyniku ucisku wywołanego przez pierś. Trzeba jednak pamiętać, że sine usta u dziecka mogą być objawem choroby, więc jeżeli taki stan nie ustępuje lub gdy towarzyszą mu inne symptomy, należy skonsultować się z pediatrą.
Sprawdź też: