Kiedy wyjąć babkę z piekarnika? Podpowiadamy, co zrobić, żeby babka nie opadła

W okresie świątecznym wiele osób podejmuje się upieczenia domowego ciasta i staje przed dylematem, kiedy wyjąć babkę z piekarnika. Należałoby od razu zauważyć, że nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. W trakcie procesu pieczenia warto jednak podeprzeć się doświadczeniami innych internautów.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Babkę z piekarnika wyjmujemy przy zamkniętych oknach.
  • Możemy to zrobić tuż po zakończeniu procesu pieczenia.
  • Babkę z piekarnika możemy również wyjąć po wyłączeniu urządzenia oraz odczekania dwóch lub trzech minut.

Kiedy wyjąć babkę z piekarnika?

Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w pieczeniu ciast, kwestia wyjmowania ich z piekarnika może nam się wydawać problematyczna. Niektórzy twierdzą przecież, że zbyt wczesne wyjmowanie grozi opadnięciem wypieku albo jakimś innym jego zepsuciem. Większość fanów domowych babek uważa jednak inaczej: można je wyciągać z piekarnika tuż po zakończeniu obróbki termicznej, bez szkody dla ciasta. 

Oczywiście, pozostawienie na chwilę gotowego wypieku w komorze piekarnika również mu nie zaszkodzi. Jeśli zatem pragniemy jeszcze staranniej ubezpieczyć się przed opadaniem babki, możemy odczekać 2-3 minuty, zanim wyjmiemy ją z urządzenia. W sieci znajdziemy także sporo głosów mówiących, że wystarczy nam tutaj zaledwie jedna minuta.

Sprawdź: Jak wyjąć babkę z formy?

Co zrobić, żeby babka nie opadła?

Jak w warunkach domowych dopilnować, żeby babka nie opadła? Nie jest to – jak już wspomnieliśmy – kwestia samego wyjęcia ciasta z piekarnika, bo czynność tę można wykonać zarówno od razu po upieczeniu, jak i z kilkuminutowym opóźnieniem. Istotniejszą rolę odgrywa natomiast forma na babkę, którą zdejmujemy dopiero po ostygnięciu wypieku. Zwracajmy też uwagę, czy ciasto nie pozostaje gorące w środku. Jeśli tak, grozi mu niestabilność i – w konsekwencji – oklapnięcie. 

Osoby pytające o to, kiedy wyjąć babkę z piekarnika, przeważnie nie są świadome zagrożenia wynikającego z otwartych okien.Przeciąg bardzo źle wpływa na świeżo upieczone ciasta, powodując ich opadanie ze względu na różnicę temperatur. Przed wyjęciem babki warto zatem pozamykać wszystkie okna w kuchni.

Zobacz również: Jak zrobić lukier maślany z cukrem pudrem?

Jak studzić babkę?

Babkę studzimy bez wyjmowania jej z formy, co powinno stanowić zabezpieczenie przed opadnięciem ciasta. Taka strategia posiada jeszcze jedną zaletę: chłodniejszy wypiek przestanie się przyklejać do brzegów foremki, dzięki czemu po prostu łatwiej z niej wyjdzie. Pomoże w tym także np. staranne wysmarowanie formy margaryną.

Polewa na babkę powinna zostać zastosowana dopiero po przestudzeniu wypieku; gdyby był on zbyt gorący, mógłby nią nasiąknąć zamiast zyskać słodką dekorację. Samą polewę najlepiej z kolei wlewać po osiągnięciu przez nią wysokiej temperatury – dzięki temu rozłoży się na cieście równomiernie. 

Zobacz też: Babka drożdżowa [Łatwy przepis]

Rodzice pytają, kiedy wyjąć babkę z piekarnika

Czy babkę wyciągać od razu z piekarnika?

Takie postępowanie jest oczywiście dopuszczalne. Część doświadczonych wielbicieli wypieków twierdzi jednak, że najlepiej pozostawić babkę wewnątrz piekarnika jeszcze przez 2-3 minuty po jego wyłączeniu. Powinno to zapobiec opadaniu ciasta.

Kiedy wyciągnąć babkę z foremki?

Niektórzy przyznają, że robią to tuż po obróbce termicznej. Bezpieczniejszą metodą wydaje się jednak odczekanie do ostygnięcia ciasta. Nie przykleja się wówczas do brzegów formy i łatwiej je z niej wyjąć. Nie powinno też oklapnąć. 

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim przygotujesz wyśmienite danie dowiedz się, jak wlewać zakwas do żurku. Jak...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wyjąć babkę z formy?

Wiedza o tym, jak wyjąć babkę z formy, przyda się z pewnością każdej pani domu – zwłaszcza w okresie świąt wielkanocnych. Warto zatem poznać kilka trików, które pomogą nam obchodzić...

Czytaj dalej →
Wielkanoc

Kiedy się je żurek wielkanocny?

Wiele osób zastanawia się kiedy się je żurek wielkanocny? Osoby te zastanawiają się też jak podać żurek wielkanocny, by był pyszny i smakował wszystkim uczestnikom świątecznego śniadania. Jest to niewątpliwie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general