Kiedy wyjąć babkę z piekarnika? Podpowiadamy, co zrobić, żeby babka nie opadła

W okresie świątecznym wiele osób podejmuje się upieczenia domowego ciasta i staje przed dylematem, kiedy wyjąć babkę z piekarnika. Należałoby od razu zauważyć, że nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. W trakcie procesu pieczenia warto jednak podeprzeć się doświadczeniami innych internautów.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Babkę z piekarnika wyjmujemy przy zamkniętych oknach.
  • Możemy to zrobić tuż po zakończeniu procesu pieczenia.
  • Babkę z piekarnika możemy również wyjąć po wyłączeniu urządzenia oraz odczekania dwóch lub trzech minut.

Kiedy wyjąć babkę z piekarnika?

Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w pieczeniu ciast, kwestia wyjmowania ich z piekarnika może nam się wydawać problematyczna. Niektórzy twierdzą przecież, że zbyt wczesne wyjmowanie grozi opadnięciem wypieku albo jakimś innym jego zepsuciem. Większość fanów domowych babek uważa jednak inaczej: można je wyciągać z piekarnika tuż po zakończeniu obróbki termicznej, bez szkody dla ciasta. 

Oczywiście, pozostawienie na chwilę gotowego wypieku w komorze piekarnika również mu nie zaszkodzi. Jeśli zatem pragniemy jeszcze staranniej ubezpieczyć się przed opadaniem babki, możemy odczekać 2-3 minuty, zanim wyjmiemy ją z urządzenia. W sieci znajdziemy także sporo głosów mówiących, że wystarczy nam tutaj zaledwie jedna minuta.

Sprawdź: Jak wyjąć babkę z formy?

Co zrobić, żeby babka nie opadła?

Jak w warunkach domowych dopilnować, żeby babka nie opadła? Nie jest to – jak już wspomnieliśmy – kwestia samego wyjęcia ciasta z piekarnika, bo czynność tę można wykonać zarówno od razu po upieczeniu, jak i z kilkuminutowym opóźnieniem. Istotniejszą rolę odgrywa natomiast forma na babkę, którą zdejmujemy dopiero po ostygnięciu wypieku. Zwracajmy też uwagę, czy ciasto nie pozostaje gorące w środku. Jeśli tak, grozi mu niestabilność i – w konsekwencji – oklapnięcie. 

Osoby pytające o to, kiedy wyjąć babkę z piekarnika, przeważnie nie są świadome zagrożenia wynikającego z otwartych okien.Przeciąg bardzo źle wpływa na świeżo upieczone ciasta, powodując ich opadanie ze względu na różnicę temperatur. Przed wyjęciem babki warto zatem pozamykać wszystkie okna w kuchni.

Zobacz również: Jak zrobić lukier maślany z cukrem pudrem?

Jak studzić babkę?

Babkę studzimy bez wyjmowania jej z formy, co powinno stanowić zabezpieczenie przed opadnięciem ciasta. Taka strategia posiada jeszcze jedną zaletę: chłodniejszy wypiek przestanie się przyklejać do brzegów foremki, dzięki czemu po prostu łatwiej z niej wyjdzie. Pomoże w tym także np. staranne wysmarowanie formy margaryną.

Polewa na babkę powinna zostać zastosowana dopiero po przestudzeniu wypieku; gdyby był on zbyt gorący, mógłby nią nasiąknąć zamiast zyskać słodką dekorację. Samą polewę najlepiej z kolei wlewać po osiągnięciu przez nią wysokiej temperatury – dzięki temu rozłoży się na cieście równomiernie. 

Zobacz też: Babka drożdżowa [Łatwy przepis]

Rodzice pytają, kiedy wyjąć babkę z piekarnika

Czy babkę wyciągać od razu z piekarnika?

Takie postępowanie jest oczywiście dopuszczalne. Część doświadczonych wielbicieli wypieków twierdzi jednak, że najlepiej pozostawić babkę wewnątrz piekarnika jeszcze przez 2-3 minuty po jego wyłączeniu. Powinno to zapobiec opadaniu ciasta.

Kiedy wyciągnąć babkę z foremki?

Niektórzy przyznają, że robią to tuż po obróbce termicznej. Bezpieczniejszą metodą wydaje się jednak odczekanie do ostygnięcia ciasta. Nie przykleja się wówczas do brzegów formy i łatwiej je z niej wyjąć. Nie powinno też oklapnąć. 

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo