Od ilu lat obowiązuje post w Wielki Piątek? Wierni muszą przestrzegać tego dnia wyjątkowych zasad

Wielki Piątek to jedna z najbardziej podniosłych i ważnych dat w kalendarzu liturgicznym katolików. Tego dnia upamiętnia się w Kościele mękę i śmierć Chrystusa. Jest to dzień zadumy i pokuty, dlatego wiernych obowiązuje post. Od ilu lat obowiązuje post ścisły w Wielki Piątek? Post ilościowy – od ilu lat? Post jakościowy – od ilu lat? Czy post ścisły obowiązuje dzieci?

Od ilu lat obowiązuje post w Wielki Piątek?

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni dla wszystkich wiernych chrześcijan z całego świata. Jest to moment głębokiej zadumy i refleksji nad męką i ofiarą Chrystusa. Katolicy spędzają ten czas na modlitwie, przystępują do sakramentu pokuty, a także stosują się do zasad związanych z postem.

Ze względu na uroczysty charakter tej daty w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli połączenie postu jakościowego i ilościowego. Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożycia mięsa i produktów mięsnych, natomiast ilościowy zakłada ograniczenie liczby posiłku w trakcie dnia do jednego sytego i dwóch lekkich.

Post jakościowy i ilościowy, czyli ścisły, obowiązuje wszystkich wiernych między 18. a 60. rokiem życia. Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielki Piątek to obowiązek wszystkich katolików powyżej 14. roku życia.

Zobacz: Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Zasady postu są jasne, ale Kościół przestrzega wiernych

Od ilu lat jest post ilościowy?

Post ilościowy, czyli obowiązek ograniczenia liczby posiłków do jednego sytego i dwóch lekkich, dotyczy wszystkich katolików od 18 do 60 lat.

Sprawdź też: Post ścisły w ciąży. Czy ciężarne kobiety muszą pościć? Kościelne reguły nie są jednoznaczne

Czytelnicy pytają, w jakim wieku obowiązuje post ścisły

Od ilu lat jest post ścisły?

Od 18. roku życia.

Od ilu lat nie można jeść mięsa w piątek?

Od ukończenia 14 lat.

Post ścisły od jakiego wieku?

Od momentu ukończenia 18 lat.

Od ilu lat się pości?

Post ścisły (połączenie jakościowego i ilościowego) obowiązuje od 18. roku życia, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki, Środę Popielcową i Wielki Piątek dotyczy wszystkich wiernych powyżej 14 lat.

Od ilu lat trzeba pościć?

Post jakościowy obowiązuje od 14. roku życia, a post ilościowy – między 18. a 60. rokiem życia.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo