Berodual i Pulmicort wycofany z aptek? Lista leków, których brak w aptekach to nie tylko syropy zawierające fensipiryd

Jakich leków brak w aptekach w 2019? Główny Inspektor Sanitarny zdecydował się na wycofanie aż 6 popularnych leków stosowanych do łagodzenia kaszlu w chorobach płuc. Z aptek wycofano syropy i tabletki dla dzieci i dorosłych. Na skutek procederu przestępczego z półek może też zniknąć Pulmicort i Berodual. Wycofany z aptek w 2018 znowu jest zagrożony!

Berodual i Pulmicort wycofany z aptek? Lista leków, których brak w aptekach to nie tylko syropy zawierające fensipiryd

Popularne syropy na kaszel wycofane z aptek

W minionym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o wycofaniu z aptek popularnych syropów i tabletek na kaszel. Wycofane syropy w swoim składzie mają fenspiryd – składnik, który zdaniem Europejskiej Agencji Leków może powodować poważne zaburzenia rytmu serca. Badania nad wpływem leków zawierających fenispiryd trwają, a decyzja Europejskiej Agencji Leków jest tymczasowa.

Z aptek wycofano leki z fenspirydem

Fensipiryd wchodzi w skład tabletek i syropów stosowanych u dzieci oraz dorosłych do łagodzenia kaszlu w chorobach płuc. Zawierają go m.in. tak popularne leki, jak Pulneo czy Fosiadal. Fenspiryd ma działanie przeciwzapalne, a także stosowany jest jako lek przeciwuczuleniowy i rozkurczający oskrzela. Ten związek organiczny nie bez powodu wchodzi w skład kilku leków stosowanych w leczeniu chorób płuc: zmniejsza obrzęk błony śluzowej układu oddechowego i nadmierne wydzielanie oskrzelowe. Blokuje też wydzielanie histaminy.

W świetle najnowszych badań nieklicznicznych działania niepożądane fenspirydu mogą jednak przeważać korzyści, jakie ich stosowanie ma dla pacjenta. Zgodnie z ich wynikami lek powoduje przyspieszenie akcji serca i to zdecydowało o jego czasowym wycofaniu. Na mocy decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego wycofano:

Wycofano pastylki Bactitis kids

Wycofano Bactitis kids

Pastylki do ssania Bactitis kids zalecane są dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych. To kolejny lek wycofany z aptek w ostatnich dniach. W leku stwierdzono obecność niedeklarowanych w składzie bakterii Enterococcus faecium, Enterococcus gallinarum oraz mniejszą niż deklarowana przez producenta zawartość bakterii Streptococcus salivarius.

W próbkach produktu badanego przez Narodowy Instytut Leków, na zlecenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stwierdzono obecność niedeklarowanych w składzie bakterii Enterococcus faecium, Enterococcus gallinarum oraz zaniżonej w stosunku do deklarowanej w składzie zawartości bakterii Streptococcus salivarius. Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny może to stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi – napisano na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Berodual, Pulmicort i Pentaxim wycofany z aptek?

O tym, że kolejny powszechnie stosowany lek – roztwór do nebulizacji Berodual jest wycofany z aptek głośno było niemal rok temu. Podobnie sprawa miała się w przypadku zawiesiny do nebulizacji Pulmicort. Wycofany z aptek był niemal niedostępny w całej Polsce. Tymczasem zapotrzebowanie na oba leki nie maleje, ponieważ obydwa są stosowane nie tylko w leczeniu chorób dróg oddechowych, ale również w przebiegu astmy. Rodzice bezskutecznie pytali w każdej napotkanej aptece: wydawało się, że z aptecznych półek zniknął zarówno Berodual, jak i Pulmicort. Wycofany z aptek był jednak nie przez decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego, a z zupełnie innego powodu.

Brak w aptekach Berodualu, Pulmicortu oraz kilku innych leków (pełna lista) spowodowany był nielegalnym wywozem leków za granicę. Leki zamiast trafić do pacjentów wywożone są przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. Powód? Na zachodzie leki są zdecydowanie droższe, więc firmy wykorzystują różnicę w cenach, nie bacząc na to, że w naszych rodzimych aptekach brakuje leków.

Schemat przestępstwa, jakim jest nielegalny wywóz leków, polega na tym, że leki są wywożone za granicę poprzez hurtownie farmaceutyczne. W tym procederze biorą udział także apteki (czytaj więcej: 100 pseudo-aptek zamieszanych w nielegalny wywóz leków). Powstaje więc odwrócony łańcuch dystrybucji. Leki zamiast do pacjentów z apteki, trafiają na zagraniczne rynki. Powodem jest istnienie dwóch rynków w Europie – zachodniego z droższymi lekami i wschodniego z tańszymi. Różnica cenowa jest wykorzystywana do celów przestępczych. – słowa byłego prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej cdr. Grzegorza Kucharewicza cytuje portal mgr.farm.

Leki wycofane z apteki 2018:

 • Infanrix hexa – Szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
 • Bebilon pepti 2 DHA – stosowany u dzieci na diecie eliminacyjnej
 • Infatrini Peptisorb – stosowany u dzieci na diecie eliminacyjnej
 • Neocate Advance – stosowany u dzieci na diecie eliminacyjnej
 • Nutramigen 1 LGG – stosowany u dzieci na diecie eliminacyjnej
 • Berodual – roztwór do nebulizacji
 • Pulmicort – zawiesina do nebulizacji
 • Pentaxim – szczepionka przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi

W związku z problemem, jakim jest wywóz leków za granicę przygotowano zmiany w prawie farmaceutycznym. Nowe przepisy zakazują sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, których dostępność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest zagrożona.

Jesienią 2018 inspektorzy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wraz z 300 policjantami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i funkcjonariuszy innych jednostek policji, wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Regionalnej w Warszawie przeszukali 120 aptek na terenie 9 województw. W wyniku tej szeroko zakrojonej akcji zatrzymano 11 osób, którym postawiono zarzut tworzenia tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Członkowie grupy skupowali, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowań, leki na terenie całego kraju, z przeznaczeniem do wywozu poza granice Polski. Dotyczyło to m.in. leków onkologicznych, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Następnie leki te sprzedawane były do polskich hurtowni farmaceutycznych z przeznaczeniem na eksport lub bezpośrednio do hurtowni zagranicznych – z zyskiem mogącym sięgać nawet 100 procent ceny zakupu w aptece.  – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia (czytaj więcej)

Czy dzięki tym wszystkim działaniom wycofany z aptek w 2018 Berodual i Pulmicort jest już dostępny? W tej chwili kupimy je m.in. w aptekach internetowych. Nie oznacza to jednak, że zniknęły z listy leków zagrożonych brakiem dostępności opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia 12 stycznia 2019 r.

Lista leków wycofanych z aptek z 12 stycznia 2019 r

12 stycznia 2019 Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie, w którym wymieniono 183 leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności na terytorium RP.

Wycofany z aptek może być m.in.:

 • Berodual – roztwór do nebulizacji
 • Berodual N – aerozol inhalacyjny, roztwór
 • Bebilon pepti 2 DHA – preparat dla dzieci na diecie eliminacyjnej mlekozastępczej
 • Infanrix – IPV + Hib – szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
 • Infanrix hexa –  szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby
 • Pulmicort – zawiesina do nebulizacji

Zobacz pełną listę leków >>

Dopóki zyski ze sprzedaży tych leków za granicą nie zmaleją, pokusa tworzenia odwróconego łańcucha dystrybucji leków wciąż będzie istnieć.

Jak to wygląda w Waszych aptekach? Czy faktycznie są problemy z zakupem Berodualu, Pulmicortu i pozostałych leków wymienionych na liście?

Sprawdź też: Kto dostanie 500 Plus na 1 dziecko w 2019 r.?

Komentarzy: 3

Dodaj komentarz

Dolegliwości niemowląt
Biegunka u dziecka: kiedy do lekarza?
Twój Maluch zrobił więcej niż pięć kup w ciągu jednego dnia? W takim razie, o ile nie jest noworodkiem karmionym piersią i nie jest to dla niego norma, możemy uznać, że to
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców
Łyżeczkowanie macicy [po porodzie, cesarce, przy endometriozie, polipach i mięśniakach]
Co to jest i na czym polega łyżeczkowanie macicy? Jakie czyszczenie macicy ma powikłania i jakie są przyczyny wykonywania zabiegu. Jakie dolegliwości po łyżeczkowaniu zdarzają się najczęściej? Sprawdź, co warto
Czytaj dalej
Newsy
Mamy dziewczynek pokochają list tej matki: “Nie przepraszaj!”
"Nie przepraszaj, gdy ktoś na Ciebie wpadnie". Zdanie to wygląda na uniwersalną poradę, której powinniśmy się trzymać każdego dnia. Te mądre słowa pochodzą z listu pewnej mamy, która radzi swojej córeczce,
Czytaj dalej
Finanse Newsy
5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych nie muszą
Czytaj dalej
Przedszkolak Newsy
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo "młodym" świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w ogóle pomysł
Czytaj dalej
Rozrywka dla dzieci Newsy
Bajki 2019: Kinowe premiery filmów animowanych [PRZEGLĄD]
O ile rok 2018 nie był zbyt łaskawy dla miłośników filmów animowanych, o tyle w 2019 roku żaden z nich nie ma powodów do narzekania. Niemalże w każdym miesiącu tego
Czytaj dalej
Finanse Newsy
300+ w 2019 roku w pytaniach i odpowiedziach [ZMIANY W PROGRAMIE]
Choć to kolejny rok funkcjonowania programu 300+, wciąż pojawiają się nowe pytania o warunki wypłaty świadczenia. Sprawdźmy, jakie są zasady przyznawania 300+ w 2019 roku i kogo dotyczą zmiany w
Czytaj dalej
Edukacja Newsy
Kalendarz roku szkolnego 2019/2020. Szykuje się rok długich weekendów!
W roku szkolnym 2019/2020 szykuje nam się sporo długich weekendów! Pierwsze dwa już w listopadzie. I to bez konieczności brania jakichkolwiek dni wolnych. Kiedy następne? Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 Rok szkolny 2019/2020
Czytaj dalej