Pozew rozwodowy: wzór 2022 [druk do pobrania]. Co warto wiedzieć przed złożeniem?

Gdy rozpada się małżeństwo, często jedynym rozwiązaniem jest złożenie pozwu o rozwód. Chociaż nigdy nie jest to łatwa decyzja i wiąże się z ogromnym stresem, to jednak na dłuższą metę może przynieść ulgę i umożliwić rozpoczęcie nowego, szczęśliwszego rozdziału w życiu. Według danych najczęstszą przyczyną rozpadu małżeństw jest tzw. niezgodność charakterów. Wówczas małżonkowie zazwyczaj decydują się załatwić formalności polubownie, bez orzekania o winie. Ile kosztuje taki rozwód i jak przebiega? Jak powinien wyglądać właściwy pozew rozwodowy – sprawdź wzór na 2022!

Pozew o rozwód: więzi pomiędzy małżonkami ustały na dobre

Sąd orzeknie o rozwiązaniu małżeństwa wówczas, gdy pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Przez rozkład pożycia należy rozumieć rozkład trzech podstawowych więzi łączących małżonków:

 • więzi psychicznej, czyli uczuć pomiędzy małżonkami;
 • więzi fizycznej, czyli utrzymywania stosunków seksualnych;
 • więzi ekonomicznej, czyli prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.

W toku postępowania sędzia w trakcie przesłuchania stron zapyta o istnienie wskazanych powyżej relacji oraz o czas ich ustania. Rozpad pożycia musi być trwały, a zatem strony muszą być przekonane o tym, iż chcą rozwiązania małżeństwa i nie widzą żadnych szans na jego uratowanie.

Po rozpoznaniu sprawy sąd ma dwie możliwości działania:

 1. może orzec o rozwiązaniu małżeństwa;
 2. może oddalić pozew o rozwód.

Oddalenie pozwu rozwodowego zdarza się niezwykle rzadko i jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy sąd stwierdzi, że orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (np. wiązałoby się z istotnym pokrzywdzeniem jednego z małżonków) lub sprzeczne z dobrem małoletniego dziecka.

Zobacz: Zasiłek dla samotnej matki 2022. Kiedy przysługuje? Jeden warunek jest kluczowy

Jak napisać pozew rozwodowy (wzór 2022)? Jak złożyć pozew rozwodowy?

Przygotowanie pozwu rozwodowego nie jest bardzo trudne, ale należy zwrócić dużą uwagę na szczegóły. Błędy i nieścisłości w treści pozwu spowodują, iż sąd będzie wzywał osobę składającą pozew do uzupełnienia braków przez podanie dodatkowych okoliczności czy przedłożenie dokumentów, co w oczywisty sposób będzie skutkowało przedłużeniem całej procedury.

Osoba, która domaga się orzeczenia rozwodu nazywana jest powodem, zaś drugi małżonek – pozwanym.

Pozew rozwodowy powinien zawierać następujące elementy:

 • oznaczenie daty i miejsca sporządzenia pisma;
 • oznaczenie stron tj. powoda i pozwanego poprzez wskazanie ich imion, nazwisk, adresów korespondencyjnych oraz numerów PESEL;
 • oznaczenie sądu i wydziału, do którego pozew jest kierowany (sądem właściwym będzie zawsze sąd okręgowy, zazwyczaj położony w okręgu ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, o ile jeden z nich nadal tam mieszka);
 • wskazanie, czego strona dokładnie się domaga w zakresie sposobu rozwiązania małżeństwa, alimentów na dzieci, sposobu uregulowania kontaktów z dziećmi i władzy rodzicielskiej nad nimi;
 • uzasadnienie pozwu, tj. krótkie opisanie sytuacji rodzinnej stron oraz wykazanie, dlaczego sąd powinien uwzględnić żądanie zawarte na wstępie pozwu;
 • własnoręczny podpis osoby składającej pozew.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022. Jakie są zniżki na Kartę Dużej Rodziny?

Pozew o rozwód bez orzekania o winie wzór 2022 (druk)

Jak wyglądają druki pozwu rozwodowego bez orzekania o winie? Wzór pozwu znajduje się poniżej. Do pozwu należy zawsze załączyć odpisy aktu małżeństwa oraz aktów urodzenia dzieci.


Pobierz: Pozew rozwodowy wzór 2022 pdf [bez orzekania o winie]


Koszt rozwodu bez orzekania o winie – opłaty

Pozew podlega opłacie sądowej w wysokości 600,00 zł. Osoba składająca pozew musi uiścić wskazaną kwotę na rachunek sądu, który będzie rozpoznawał sprawę. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd w wyroku kończącym sprawę orzeknie o zwrocie 300,00 zł i obciążeniu pozwanego kwotą 150,00 zł. W praktyce oznacza to, iż powód otrzyma zwrot 300,00 zł od sądu i 150,00 zł od byłego już małżonka – każdy z małżonków za rozwód bez orzekania o winie zapłaci 150,00 zł.

Zobacz: Bon turystyczny – lista sklepów i restauracji. Gdzie można wykorzystać środki?

Co dzieje się po złożeniu pozwu?

Pozew składa się w sądzie okręgowym w dwóch kopiach (trzeci egzemplarz warto zatrzymać dla siebie). Sąd sprawdzi, czy pozew spełnia wszystkie wskazane powyżej warunki formalne tj. np. czy jest podpisany, czy zawiera akty stanu cywilnego, czy strona określiła w treści pozwu, czego dokładnie się domaga, itd. Po dokonaniu tej czynności sąd wyznaczy termin rozprawy i prześle odpis pozwu na adres drugiego z małżonków.

Pozwany może przed terminem rozprawy złożyć odpowiedź na pozew rozwodowy. Czasem sąd zobowiąże go do złożenia tej odpowiedzi i przedstawienia swojego stanowiska. W piśmie stanowiącym odpowiedź pozwany powinien odnieść się do pozwu rozwodowego i przedstawić swoje żądania. Pozwany może zgodzić się z rozwiązaniami zaprezentowanymi w pozwie albo zażądać innego sposobu rozwiązania małżeństwa (np. poprzez rozwód z orzekaniem o winie, zmniejszenia kwoty alimentów czy innego sposobu uregulowania władzy rodzicielskiej), a nawet oddalenia pozwu.

Sprawdź: Kiedy się rozwieźć?

W każdej sprawie rozwodowej musi odbyć się rozprawa sądowa. Rozprawa odbywa się bez udziału publiczności, co oznacza, że na sali nie będzie znajdował się nikt oprócz składu orzekającego (sędzia i dwóch ławników), stron i protokolanta sądowego. Sędzia prowadzący postępowanie przesłucha strony. W przypadku pozwu rozwodowego bez orzekania o winie, o ile strony są zgodne w swoich stanowiskach, rozprawa będzie przebiegała zazwyczaj szybko i sprawnie, jednak sędzia zawsze zapyta o przyczynę rozpadu małżeństwa. Gdy małżonkowie nie żądają orzekania o tym, które z nich jest winne rozkładu pożycia, sąd nie będzie zadawał pytań o dokładne powody rozwodu – zazwyczaj strony ograniczą się do wskazania niezgodności charakterów czy niemożliwości osiągnięcia porozumienia w kluczowych dla rodziny sprawach. Jeśli małżonkowie mają dzieci poniżej 18 roku życia, sąd przesłucha jednego świadka na okoliczność dobra dzieci, aby ustalić, że pomimo rozwodu byli już małżonkowie będą współdziałali dla ich dobra. Świadkiem winna być osoba, która ma możliwie częsty kontakt z dzieckiem i jest w stanie uważnie obserwować relację pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Może to być babcia, wujek, bliski przyjaciel, niania, itp.

Sprawdź: Minimalne alimenty na dziecko 2022. Ile wynoszą? Na tej podstawie sąd wylicza konkretną kwotę

Wycofanie pozwu rozwodowego

Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wyda wyrok. Jeśli strona jest niezadowolona z rozstrzygnięcia, ponieważ na przykład uważa, że zasądzona kwota alimentów jest zbyt niska, może złożyć apelację. Apelacja jest kierowana do sądu apelacyjnego. Prawidłowa procedura zaskarżenia wyroku wygląda następująco:

 1. Sąd wydaje wyrok i przedstawia jego ustne uzasadnienie.
 2. Strona ma 7 dni na złożenie wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku.
 3. Sąd sporządza pisemne uzasadnienie i doręcza je stronie.
 4. Strona w ciągu 14 dni od doręczenia uzaadnienia ma prawo do złożenia apelacji.

Co niezwykle istotne, aż do wydania wyroku przez sąd apelacyjny – czyli na każdym etapie postępowania np. w trakcie rozprawy – strony mogą zadecydować o wycofaniu pozwu rozwodowego. Jeśli małżonkowie ustalą, że nie chcą się rozwieść i planują uratowanie swojego małżeństwa, mogą złożyć oświadczenie o wycofaniu pozwu. W takim przypadku sąd umorzy postępowanie, a małżeństwo będzie nadal trwać.

Jeżeli macie dodatkowe pytania na temat pozwu rozwodowego bez orzekania o winie, to zapraszam do ich zadawania w komentarzach.

Zobacz: Dofinansowanie do gazu 2022. Już można składać wnioski o dodatek! Komu przysługuje?


Autor: adwokat Marta Milan z LegalHero.pl

LegalHero.pl to portal oferujący profesjonalne porady prawne i dokumenty prawne w przystępnych cenach. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.legalhero.pl, a w razie pytań prosimy o kontakt mailowy [email protected]

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

4 komentarzy: Pozew rozwodowy: wzór 2022 [druk do pobrania]. Co warto wiedzieć przed złożeniem?

 1. gdy dzieci są dorosłe po 35 lat czy są potrzebne akty urodzenia

  • Dzień dobry. Od 12 lat jesteśmy małżeństwem i prowadzimy gospodarstwo rolne, które mąż miał przepisane przed ślubem. Proszę powiedzieć, czy w razie rozwodu należy mi się coś? Mamy dwoje dzieci w wieku 12 i 6 lat.

   • mam pytanie: jesteśmy 17 lat po ślubie w trakcie trwania małżeństwa rodzice aktem notarialnym przepisali na mnie mieszkanie w którym mieszkam z mężem czy po rozwodzie mąż ma do tego mieszkania jakieś prawa?

    • Witam od 23lat jesteśmy małżenstwem posiadam wraz z mężem troche nieruchomosci czy po rozwodze przy podziale majątku dostane czesc naszego majątku mamy 4 dzieci w tym 2 jest pełnoletnich 2 jeszcze nie mąż straszy mnie że nie należy mi sie żaden podzial majątku ze względu że nigdy nie pracowalam i on na wszystko zapracował

     Wieczór kawalerski i panieński

     Wieczór kawalerski

     Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

     Czytaj dalej →
     Muzyka na wesele

     15 pytań do DJa weselnego

     DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

     Czytaj dalej →
     Suknie Ślubne

     Ceny sukien ślubnych

     Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

     Czytaj dalej →
     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
     Logo