Jak skrócić kwarantannę dziecku? Dobre wiadomości dla rodziców

Gwałtowny rozwój V fali pandemii w ostatnim czasie, napędzany wariantem Omikron, powoduje ogromny chaos w szkole. Niemal codziennie kolejni uczniowie kierowani są na kwarantannę i nauczanie zdalne z powodu kontaktu z osobą zakażoną. Dla wszystkich staje się to już coraz bardziej uciążliwe, dezorganizuje nie tylko naukę, ale także domową rutynę. Potencjalnej kwarantanny boją się szczególnie rodzice planujący zimowy wyjazdy podczas ferii. Stąd tak często pojawia się pytanie, jak skrócić kwarantannę dziecku i czy jest to w ogóle możliwe.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Decyzją rządu od 25 stycznia kwarantanna nakładana przez sanepid ma trwać 7 dni, zamiast wcześniejszych 10.
  • Wciąż obowiązek kwarantanny mają wszyscy domownicy osoby, która uzyskała pozytywny wynik testu, niezależnie do szczepienia.
  • Osoby zaszczepione mogą jednak zostać zwolnieni z tego obowiązku pod warunkiem poddania się testowi i uzyskania wyniku ujemnego.

Skrócenie kwarantanny dziecka

Pandemia coraz bardziej daje się nam wszystkim we znaki. Szczególnie ciężko znoszą ją uczniowie oraz ich rodzice. Mimo że od września szkoły pracują znów w trybie stacjonarnym, to jednak zajęcia są wciąż przerywane i dezorganizowane powtarzającymi się kwarantannami i koniecznością nauki zdalnej. Na chaos w placówkach narzekają również dyrektorzy i nauczyciele, którzy nieraz dosłownie z dnia na dzień muszą zmieniać sposób nauczania. Nic zatem dziwnego, że większość zainteresowanych jest już zmęczona i rodzice zastanawiają się, jak skrócić kwarantannę dziecka. Tym bardziej, że zbliżają się ferie i istnieje ryzyko, że zaplanowane wyjazdy zimowe mogą nie dojść do skutku.

Ostatnie decyzje rządu powinny jednak ucieszyć wszystkich, zwłaszcza rodziców. Podczas piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że okres kwarantanny zostanie skrócony dla wszystkich z 10 do 7 dni. Podstawą tego rozwiązanie mają być badania, które dowodzą słabszej transmisyjności wariantu Omikrom – w związku z czym czas przechorowania i zarażania jest krótszy. Objawy zachorowania pojawiają się wcześniej niż w przypadku Delty i poprzednich mutacji. Nowe zasady wchodzą w życie od wtorku 25 stycznia.

Aktualne zasady kwarantanny dla dzieci wyglądają tak samo, jak w przypadku dorosłych i różnią się w zależności od statusu zaszczepienia. Obowiązkowa kwarantanna nakładana jest przez sanepid na wszystkich domowników (niezależnie od odbycia szczepienia) osoby zakażonej, od dnia uzyskania przez nią pozytywnego testu. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami trwa ona przez cały okres izolacji osoby zakażonej (wcześniej 10 dni, od 25 stycznia będzie to 7 dni) do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby z dodatnim wynikiem badania. Osoby zaszczepione, w tym również dzieci, mogą w takiej sytuacji uzyskać zwolnienie z kwarantanny, jeśli posiadają certyfikat potwierdzający szczepienie. Jak to zrobić?

Zobacz: Omikron u dzieci. Może być bardziej niebezpieczny? “Daje nietypowe objawy”

Dziecko na kwarantannie. Jak skrócić kwarantannę dziecku?

Jak wynika z rozporządzenie, od 15 grudnia 2021 każdy domownik osoby zakażonej SARS-CoV-2 zostaje automatycznie skierowana na kwarantannę. Jeśli jednak domownik jest zaszczepiony, zostanie zwolniony z tego obowiązku pod warunkiem przeprowadzenia testu i uzyskania negatywnego wyniku. W przypadku osób niezaszczepionych zamieszkujących z osobą chorą, test skracający kwarantannę można wykonać dopiero nie wcześniej niż w pierwszym dniu po zakończeniu przez chorego izolacji domowej. Wynik musi być oczywiście ujemny, aby kwarantanna została zdjęta. Aktualny status można na bieżąco sprawdzać na Internetowym Koncie Pacjenta.

Kwarantanna u przedszkolaka czy u starszego dziecka, które miało kontakt z zakażonym w placówce, może zostać skrócona na specjalnych zasadach. Dotyczy to jednak dzieci, które obejmuje jeszcze 10-dniowa kwarantanna. Nie do końca wiadomo, jak będzie to wyglądało po wejściu w życie nowych zasad.

O skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny decyduje, w uzasadnionych przypadkach, powiatowy inspektor sanitarny. Warunkiem skrócenia kwarantanny jest uzyskanie negatywnego wyniku testu z materiału pobranego od osoby kwarantannowanej nie wcześniej niż po 7 dniu od narażenia (tzn. po upływie średniego czasu wylegania dla wirusa, który wynosi 5-6 dni) oraz zgoda państwowego inspektora sanitarnego.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Rodzice pytają o zdjęcie kwarantanny u dziecka

Czy można skrócić kwarantannę dziecka?

Tak, kwarantanna dziecka, która została nałożona na 10 dni może zostać skrócona pod pewnymi określonymi warunkami, tj. jeśli po 7 dniu od kontaktu z chorym zostanie wykonany test, który da wynik negatywny. Dzieci zaszczepione, które trafiły na kwarantannę z powodu choroby domownika, również mogą liczyć na zdjęcie kwarantanny, jeśli uzyskają ujemny wynik.

Czy test skraca kwarantannę dziecka?

Tak, ujemny test wykonany po 7 dniach od kontaktu z zakażonym zwalnia dziecko z kwarantanny, ale lepiej upewnić się co do tego w sanepidzie lub na IKP, ponieważ obieg informacji w systemie może odbywać się z opóźnieniem.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo