Lordoza to naturalne (prawidłowe) zgięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Gdy ulegnie pogłębieniu, spłyceniu lub zniesieniu – traktowana jest jako wada postawy. Osoby, które zmagają się z tym problemem zdrowotnym, często cierpią z powodu dokuczliwego bólu pleców i z tej przyczyny mają trudności z codziennym funkcjonowaniem. Jak więc poprawić swój komfort życia w tej sytuacji? Chcąc złagodzić dolegliwości bólowe kręgosłupa, warto spróbować elektrostymulacji TRU+.
Czym jest lordoza kręgosłupa?
Zanim przedstawimy sposoby redukcji bólu wywołanych lordozą lędźwiową i szyjną, warto wyjaśnić, czym dokładnie jest lordoza kręgosłupa? To jego łukowate wygięcie w odcinku szyjnym (pod kątem 20°-40°) oraz lędźwiowym (30°-50°). Patrząc na nasz kręgosłup z profilu nietrudno spostrzec, że on wygięty w literę „S”. Krzywizny sprawiają, że aparat ruchu bardzo dobrze znosi różne przeciążenia. To właśnie dzięki lordozie szyjnej i lędźwiowej oraz kifozie piersiowej i krzyżowej jesteśmy w stanie utrzymać pionową postawę ciała. Jakie są więc przyczyny odchyleń od normy w obrębie lordozy?
Co powoduje lordozę lędźwiową i szyjną?
Lordoza patologiczna (w odcinku lędźwiowym i szyjnym) może wynikać z urazów komunikacyjnych, jakich doświadczył chory (wypadek może uszkodzić jedną ze struktur). Innym czynnikiem sprawczym problemów z górnym i dolnym odcinkiem aparatu ruchu jest:
- dyskopatia,
- zanik mięśni,
- osteoporoza,
- kręgozmyk,
- nadmierne napięcia mięśni,
- rwa kulszowa,
- inne schorzenia zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Ryzyko wystąpienia lordozy patologicznej zwiększa:
- prowadzenie biernego trybu życia,
- niski poziom aktywności ruchowej na co dzień,
- brak ruchu lub niska aktywność ruchowa,
- przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała,
- źle przeprowadzony trening,
- nadwaga i otyłość,
- częste chodzenie w szpilkach.
Wady postawy. Jakie są objawy lordozy?
Wiele osób nie wie, jak rozpoznać zniesioną lub pogłębioną lordozę szyjną i lędźwiową. Patologiczne zmiany w odcinku szyjnym objawiają się m.in.:
- bólem i sztywnością karku,
- dolegliwościami bólowymi pleców,
- drętwieniem, niedowładem rąk,
- oczopląsem,
- omdleniami,
- szumami usznymi,
- problemami ze snem.
Z kolei nieprawidłowości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa dają o sobie znać pod postacią:
- bólu w dolnej części kręgosłupa,
- sztywności stawów biodrowych,
- problemów z wypróżnianiem,
- mrowienia kończyn dolnych,
- drętwienia kończyn dolnych,
- problemów z przemieszczaniem się,
- bólu przy leżeniu na plecach,
- bólu przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów,
- dolegliwości bólowych brzucha.
Metody leczenia lordozy kręgosłupa
Ścieżka leczenia lordozy zależy od jej rodzaju i stadium zaawansowania wady postawy. W celu rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniej terapii zwykle lekarz zaleca wykonanie badania RTG.
lordoza lędźwiowa
Elementem leczenia lordozy lędźwiowej jest złagodzenie dokuczliwego bólowych i wzmocnienie mięśni kręgosłupa. U pacjentów z wczesną postacią lordozy bardzo pomocna jest gimnastyka korekcyjna oraz zabiegi z zakresu fizjoterapii. Natomiast chorzy, którzy są w cięższym stanie, by móc funkcjonować, zwykle muszą przyjmować doustne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gdy powyższe metody nie pomagają, ostatnią deską ratunku może okazać się operacja.
lordoza szyjna
W przypadku lordozy szyjnej również zalecana jest rehabilitacja. Specjalistyczne zabiegi (np. jonoforeza, ultradźwięki) oraz wykonywanie indywidualnie dobranych zestawów ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających (np. koci grzbiet) dają dobre rezultaty. W razie silnego bólu chory może przyjmować (doraźnie) leki przeciwbólowe, przeciwzapalnie, a także środki rozluźniające mięśnie.
Terapia TRU+ – sposób na ból pleców wywołany lordozą
Pacjenci, którzy chcą podnieść komfort codziennego życia i szukają sposobów na ból pleców wywołany lordozą, mogą poddać się bezinwazyjnej terapii TENS (z ang. Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation). Na podstawie tej technologii działa domowy elektrostymulator TRU+, który łagodzi ból poprzez emisję impulsów elektrycznych. Dodatkowo TRU+ stymuluje organizm chorego do wydzielania beta-endorfin. Urządzenie dociera znacznie głębiej, niż popularne żele i maści przeciwbólowe. Elektrostymulator niweluje ból również z tych miejsc, do których promieniuje. To poręczny i łatwy w obsłudze sprzęt, który pozwala sterować natężeniem impulsów (30 poziomów), dopasowując pracę do naszych potrzeb.
Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.