Mierzyć siły na zamiary. Jak rozumieć to powiedzenie? Wielu Polaków używa go błędnie

Język polski obfituje w rozmaite powiedzenia, przysłowia i związki frazeologiczne, które niosą w sobie pewne uniwersalne prawdy życiowe. Część z nich pochodzi z literatury, inne z języka ludowego, ale bogatym ich źródłem są również mitologia grecka czy Biblia. Jedna z najbardziej znanych sentencji, która przeszła również do języka codziennego to “mierzyć siły na zamiary”. Jak się jednak okazuje, bywa ona bardzo często używana w niewłaściwym kontekście, ponieważ spora część Polaków myli jej znaczenie. Jak powinno się rozumieć to powiedzenie?

Mierzyć siły na zamiary – co oznacza?

“Mierz siły na zamiary” to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych i najpowszechniej używanych związków frazeologicznych w Polsce. Za jego pomocą często udzielamy sobie nawzajem rad, ale niestety często robimy to w sposób niepoprawny. Jak się bowiem okazuje, znaczenie tego powiedzenia jest notorycznie mylone, dlatego używa się go w niewłaściwym kontekście.

Prawidłową interpretację i odpowiednie rozumienie tych słów może ułatwić znajomość ich genezy. Nie wszyscy mają świadomość, że frazeologizm ten pochodzi z utworu jednego z najwybitniejszych polskich poetów – Adama Mickiewicza. Autor umieścił je w cytowanej poniżej strofie:

Cyrkla, wagi i miary
Do martwych użyj brył:
Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!Adam Mickiewicz, “Pieśń filaretów”

Na podstawie tego fragmentu można stwierdzić, że Polacy nagminnie używają tego sformułowania w zupełnie przeciwnym kontekście niż chciałby tego poeta. Często wypowiadamy je bowiem w sensie: “nie porywaj się z motyką na słońce”, tj. nie podejmuj się działań zbyt ambitnych, przerastających twoje ograniczone możliwości i zdolności. Tymczasem Mickiewicz miał kompletnie inną intencję. W rzeczywistości “mierz siły na zamiary” oznacza polecenie, aby dostosowywać siły do naszych celów – czyli mamy właśnie stawiać sobie ambitne cele, robić wielkie plany, a możliwości i siły zawsze się znajdą. Przesłanie artysty jest więc jasne: mamy być dumni, ambitnie podchodzić do życia, przełamywać nasze ograniczenia i poszukiwać nowych, nieznanych dróg.

W zrozumieniu tego powiedzenia może pomóc również film Pauliny Mikuły z kanału Mówiąc Inaczej.

Zobacz: Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!

Mierzyć siły na zamiary – synonim

Nie jest łatwo znaleźć wystarczająco bliskie znaczeniowo powiedzenie. Z pewnością jednak mniej więcej to samo przesłanie niesie za sobą powiedzenie “mierz wysoko” lub “dążyć do swoich celów. Nie są to jednak stuprocentowe synonimy. Można również zamienić omawiany związek frazeologiczny na bardziej opisowe sformułowanie, np. “pochodź do życia ambitnie, wyznaczaj sobie nowe wyzwania, wierz w siebie”.

Sprawdź: Akademia Pana Kleksa – test z lektury z odpowiedziami [do druku]. Jak przygotować się do sprawdzianu?

Czytelnicy pytają o związek frazeologiczny

Mierzyć siły na zamiary co to znaczy?

Dostosowywać siły do zamiarów, tzn. wyznaczać sobie wysokie cele, a następnie robić wszystko, aby je zrealizować.

Co znaczy mierzyć siły na zamiary?

Podejmować nowe, nawet wymagające wyzwania, a następnie dostosowywać do nich swoje możliwości – robić wszystko, co w twojej mocy, aby osiągnąć zamiary.

Mierzyć siły na zamiary jak rozumiesz ten związek frazeologiczny?

W potocznym rozumieniu najczęściej tłumaczy się go jak: dostosuj swoje zamiary do ograniczonych możliwości czy zdolności. W rzeczywistości jednak znaczenie jest zupełnie przeciwne – najpierw wyznacz sobie wielkie, ambitne cele, a potem pracuj i poświęcaj się, aby je zrealizować.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo