Dzielenie pisemne – zasady. Jak się dzieli pod kreską krok po kroku? Praktyczne wskazówki i przykłady

Dzielenie pisemne to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności, nie tylko w szkole. Nie zawsze mamy pod ręką kalkulator lub nie możemy go w danym momencie użyć, np. na sprawdzianie czy podczas egzaminu, w związku z czym sposób ten może okazać się naprawdę nieoceniony. Pozwala bowiem z łatwością wykonać działania nawet na wielocyfrowych liczbach. Jak dzielić pisemnie? Dzielenie pisemne – poznaj najważniejsze zasady i konkretne wyliczenia na przykładach.

Dzielenie pisemne – zasady. Jak się dzieli pisemnie?

Skomplikowane działania na liczbach, zwłaszcza kilkucyfrowych, mogą czasami okazać się sporym wyzwaniem. Szczególnie trudne wydaje się na ogół liczenie ilorazu liczb, czyli dzielenie. Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z kalkulatora, a nie wszystko da się niestety obliczyć w pamięci, w związku z czym warto przyswoić i zapamiętać reguły dzielenia pod kreską.

Dzielenie to jedno z podstawowych działań. Liczba, którą chcemy podzielić, nazywa się dzielną, dzielnik z kolei to liczba, przez którą dzielimy. Wynika takiej operacji nazywamy natomiast ilorazem. Wzór będzie więc wyglądał następująco: dzielna : dzielnik = iloraz.

Jeśli chcemy podzielić daną liczbą pisemnie, należy rozpocząć od napisania działania (np. 3478 : 12), a następnie nad dzielną narysować kreskę. To nad nią będziemy zapisywać cyfry, które dadzą ostateczny rezultat. Aby lepiej zrozumieć ten sposób najlepiej posłużyć się przykładem. Poniżej podzielona została 3478 na 12.

Zobacz: Pole trójkąta prostokątnego – wzór. Sprawdź najprostszy sposób na obliczenia!

Dzielenie pisemne krok po kroku

3478 : 12

  1. Zaczynamy od pierwszych cyfr od lewej strony (skoro dzielimy przed liczbę dwucyfrową, musimy wziąć pod uwagę dwie pierwsze cyfry – w tym wypadku będzie to 34. Sprawdzamy, ile razy w liczbie 34 mieści się 12 –> odpowiedź to dwa i dwójkę zapisujemy nad kreską nad czwórką.
  2. Mnożymy teraz zapisaną nad kreską cyfrę przez dzielnik (2 * 12), a otrzymany wynik (24) zapisujemy dokładnie pod dwiema pierwszymi cyframi dzielnej. Podkreślamy to kreską i wykonujemy odejmowani pisemne, którego wynik powinien dać 10.
  3. Do wyniku (10) dopisujemy kolejną cyfrę dzielnej (w tym przypadku będzie to 7), a więc mamy liczbę 107 i tym razem sprawdzamy, ile razy w 107 mieści się dzielnik (12). 12 mieści się w 107 osiem razy, a więc ósemkę zapisujemy nad kreską, nad siódemką.
  4. Ponawiamy działania – tj. mnożymy dzielnik przez 8, co daje nam 96. 96 odejmujemy następnie od 107, a wynik to 11. Do jedenastki dopisujemy kolejną cyfrę dzielnej, a więc 8 – daje nam to 118. Sprawdzamy, ile razy w 118 mieści się 12 – dziewięć. Dziewiątkę zapisujemy nad kreską, nad ostatnią cyfrą dzielnej.
  5. Następnie ponownie mnożymy dzielnik, tym razem przez 9, a wynik (108) zapisujemy pod 118 i znów odejmujemy. Wynik odejmowania to reszta z naszego dzielenia.

3478 : 12 = 289 reszta 10.

12 * 289 = 3468 + 10 = 3478

Zobacz: Akademia Pana Kleksa – test z lektury z odpowiedziami [do druku]. Jak przygotować się do sprawdzianu?

Sprawdź: Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!

Dzielenie pisemne z zerami w środku

Liczby z zerami w środku również bez przeszkód można podzielić pod kreską. Zasady postępowania są identyczne, jak w przypadku liczb powyżej zera.

Sprawdź: Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]

Czytelnicy pytają, jak dzielić sposobem pisemnym

Jak dzielić pod kreskę?

Dzielenie pod kreską i jego dokładne zasady są wyjaśnione dokładnie na przykładzie w powyższym artykule.

Jak dzielić w słupku?

Dzielenie w słupku to inaczej dzielenie pisemne lub dzielenie pod kreską. Najlepiej zapoznać się z jego zasadami na przykładzie – został on dokładnie omówiony w powyższym artykule.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo