Najwięcej dzieci z jednej matki. Rekordzistka zaszła w ciążę 27 razy i urodziła 69 dzieci!

Zajście w ciążę i narodziny dziecka to często bardzo trudne, ale jednocześnie piękne doświadczenie. Niektóre kobiety mają okazję przeżyć je nawet kilkukrotnie w swoim życiu. Mają jednak małe szanse, aby dorównać rekordzistce w tej dziedzinie. Fiodorowa Wasiljewa to Rosjanka która urodziła najwięcej dzieci w historii. Choć trudno w to uwierzyć, kobieta była w ciąży 27 razy, z czego większość to ciąże mnogie. Kim była najbardziej płodna matka świata? Najwięcej dzieci z jednej matki – ile potomstwa miała Fiodorowa?

Najwięcej dzieci z jednej matki. Ile najwięcej dzieci urodziła kobieta?

Każda ciąża jest inna – dla niektórych kobiet jest to istotnie czas błogosławiony, inne wspominają ten okres jako najgorszy koszmar. Z pewnością jednak większość matek zgodzi się, że jest to czas trudny pod względem fizyczny, ale często także mocno obciążający dla psychiki. Szczególnie końcówka ciąży bywa uciążliwa, gdy kobieta szybko się męczy, odczuwa bóle pleców, stawów i dokuczają jej obrzęki.

Biorąc pod uwagę liczne niedogodności i wyrzeczenia, które wiążą się z ciążą, trudno wyobrazić sobie, aby być w tym stanie więcej niż kilka razy. Według statystyk coraz mniej par w ogóle decyduje się na dziecko, a nawet jeśli to poprzestają na jednym lub dwójce. Nic więc dziwnego, że drastycznie spada liczba narodzin w całej Europie i sytuacja demograficzna staje się naprawdę trudna.

Problem niskiej liczby narodzin z pewnością nie był tak odczuwalny w minionych wiekach. Chociaż śmiertelność noworodków i dzieci była wówczas bardzo duża, to jednak wciąż było mnóstwo rodzin wielodzietnych. Do rekordzistów w tej dziedzinie należała z pewnością Fiodorowa Wasiljewa oraz jej mąż, którzy doczekali się aż… 69 pociech!

Zobacz: Najmniejsze państwa świata. Pierwsza dziesiątka może zaskoczyć!

Rekord urodzonych dzieci. Kto urodził najwięcej dzieci na świecie?

Rekordzistka w rodzeniu dzieci Fiodorowa Wasiljewa była rosyjską chłopką, żoną Fiodora Wasilijewa. Małżeństwo pochodziło z miasta Szuja, oddalonego o około 340 km od Moskwy. O rodzinie wiadomo niewiele, poza tym, że przyszło w niej na świat prawdopodobnie najwiecej dzieci od jednej matki (przynajmniej wśród odnotowanych przypadków). Fiodorowa była w ciąży aż 27 razy i – co ciekawe – każda z ciąż okazywała się mnoga. W sumie kobieta w latach około 1725–1765 urodziła 69 żywych dzieci, z czego tylko dwójka zmarła w okresie niemowlęcym. Jak podają źródła, Rosjanka 16 razy witała bliźnięta, siedem razy trojaczki i cztery razy czworaczki. Można więc śmiało powiedzieć, że Fiodorowa Wasiljewa przeszła do historii jako najbardziej płodna kobieta na świecie.

W Polsce największą liczbę potomstwa powitała na świecie kobieta zamieszkująca gminę Grodziczno na Mazurach. Niezwykła matka urodziła łącznie 11 chłopców i 10 dziewczynek.

Sprawdź: Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie. Niektóre określenia mogą Cię zaskoczyć

Ile najwięcej dzieci urodziło się naraz?

Inny światowy rekord ustanowiła natomiast pewna mieszkanka RPA. 37-letnia Gosiame Tamara Sithole urodziła najwięcej dzieci przy jednym porodzie. Wraz z mężem powitała bowiem na świecie aż dziesięcioro dzieci: 7 chłopców i 3 dziewczynki. Zespół medyczny podjął decyzję o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego w siódmym miesiącu ciąży w celu ochrony życia i zdrowia matki oraz dzieci.

Zobacz: Tęczowe dziecko: co to oznacza? Kim jest tęczowa mama?

Czytelnicy pytają o najwięcej dzieci na świecie z jednej matki

Kto miał najwięcej dzieci?

Według odnotowanych przypadków była to niejaka Fiodorowa Wasiljewa, Rosjanka żyjąca na początku XVIII wieku.

Kto ma najwięcej dzieci na świecie?

Mariam Nabatanzi z Ugandy cierpi na rzadką chorobę genetyczną, która powoduje, że każda z jej ciąż jest ciążą mnogą. Dotąd kobieta urodziła 44 dzieci.

Gdzie padł rekord w rodzeniu dzieci?

W RPA 37-letnia Gosiame Tamara Sithole ustanowiła nowy Światowy Rekord Guinnessa pod względem liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Kobieta powitała na świecie dziesięcioraczki!

Kto miał najwięcej dzieci w historii?

Prawdopodobnie Fiodorowa Wasiljewa, Rosjanka, która urodziła aż 69 dzieci.

Dodaj komentarz

Rodzice

Vaper: kto to jest?

Przysłuchując się rozmowom dzisiejszych nastolatków można czasami mieć wrażenie, że porozumiewają się one za pomocą dziwnego języka, który brzmi równie obco, co mandaryński. Zrozumienie sensu ich wypowiedzi może się wydawać...

Czytaj dalej →
Rodzice

Czułość – filar miłości

Jej brak może oznaczać, że para stoi u progu kryzysu. Ale gdy się pojawi, rozbudzi przygasłe uczucia. Jeden pocałunek potrafi sprawić, że będziemy umieli sprostać wszelkim trudom! Według dr. Davida...

Czytaj dalej →
Rodzice

Mama vs. tata: znajdź różnice!

Każdy maluch to mały spryciarz! Doskonale wie, kiedy opłaca się iść do mamy, a kiedy do taty. I choć każda rodzina jest inna, można zauważyć pewne prawidłowości… Przynajmniej ja wiedzę...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general