Wróżby noworoczne. Oto najciekawsze przesądy na Sylwestra i Nowy Rok! Jaki będzie 2024?

Aktualnie Sylwester i Nowy Rok kojarzą nam się przede wszystkim z szampańską zabawą do białego rana. Nie zawsze jednak tak było. Nasi przodkowie uważali przełom roku za jeden z najbardziej magicznych i wyjątkowych momentów, dlatego spędzali go na wróżbach i specjalnych obrzędach mających przynieść im szczęście i pomyślność w nadchodzących miesiącach. Nie bez powodu mówi się, że “Jaki sylwester, taki cały rok”. Jakie są najpopularniejsze wróżby i przepowiednie noworoczne? Czy to prawda, że “jaki sylwester taki cały rok”?

Wróżby noworoczne i sylwestrowe. Jak zapowiada się nadchodzący rok?

Chociaż nie organizuje się już żadnych czarodziejskich rytuałów na powitanie Nowego Roku, a sylwestrowa noc to przede wszystkim dobra zabawa przy muzyce, to jednak wciąż ten moment niesie w sobie pewną magię i ma dla wielu osób olbrzymie znaczenie. W tę ostatnią noc w roku możemy symbolicznie pożegnać się z przeszłością, odciąć od nieprzyjemnych zdarzeń i z nadzieją wejść w kolejne miesiące. Przełom roku był szczególnie ważnym okresem w dawnych czasach. Nasi przodkowie wierzyli, że pewne rytuały i wróżby są w stanie zagwarantować im szczęście i uśmiech losu w nadchodzącym roku. Dlatego też przepowiednie na Sylwestra i Nowy Rok cieszyły się tak ogromną popularnością i nadal niektórzy chętnie je sprawdzają, chociaż traktujemy je już raczej w charakterze zabawy.

Przesądy sylwestrowe i noworoczne najczęściej dotyczyły spraw związanych z majątkiem, gospodarstwem i oczywiście z miłością. Dokładnie pilnowano wówczas, aby w domach nie zabrakło opału czy wody, rozpalano ogień, aby we wszystkich pomieszczeniach było ciepło. Dbano także o to, aby w spiżarnie wypchane były po brzegi. Bezpieczny, przytulny i bogaty w żywność dom w sylwestrową noc miał odgonić biedę w nadchodzących miesiącach, dlatego tego dnia powinniśmy mieć przy sobie gotówkę.

Jak mówią sylwestrowe wróżby i przesądy, 31 grudnia nie można zajmować się w domu sprzątaniem. Zamiatając czy odkurzając śmiecie, można by było niechcący wymieść z domu szczęście i dobrobyt. Dom powinien być wysprzątany przed 31 grudnia, powinniśmy przede wszystkim pozbyć się wszystkich starych i zniszczonych przedmiotów, co ponoć pomaga pozbyć się złego losu.

Noworoczne przesądy i wróżby bardzo często kręciły się wokół kwestii matrymonialnych. Zgodnie z tradycją każda młoda kobieta, która chciała przywołać we śnie przyszłego narzeczonego, powinna w nocy z pierwszego w Nowym Roku poniedziałku na wtorek umieścić pod poduszką gałązkę choinki. W nocy miał jej się przyśnić ukochany, który pojawi się w nowym roku.

Zobacz: Cytaty na Nowy Rok. Jakie są najpiękniejsze sentencje na Nowy Rok?

Śmieszne wróżby na Sylwestra i Nowy Rok

Śmieszne wróżby na Nowy Rok w dawnych czasach często dotyczyły spraw gospodarstwa. Wierzono na przykład, że jeśli w pierwszy dzień roku powita nas mgła, to żniwa będą niezbyt udane. Z kolei duża ilość gwiazd widocznych na niebie w nocy miała oznaczać, że w przyszłym roku kury będą znosić wyjątkowo dużo jajek.

Noworoczne przepowiednie były jednak związane nie tylko z pogodą czy zjawiskami atmosferycznymi. Olbrzymie znaczenie miały również sny. Zgodnie z wierzeniami pierwsze dwanaście snów w nowym roku miały przepowiadać to, co wydarzy się w nadchodzących 12 miesiącach. W niektórych regionach w Nowy Rok trzeba było zjeść pączki

Inne przesądy na Nowy Rok mówią o tym, że każda młoda panna powinna wyjrzeć przez okno. Jeśli pierwszą ujrzaną osobą będzie mężczyzna, to w ciągu najbliższych 12 miesięcy w jej życiu pojawi się ukochany.

Sprawdź: Czy sylwester to niedziela handlowa? W tych sklepach zrobimy zakupy w ostatni dzień w roku

Wróżby sylwestrowe. Jakie są najpopularniejsze wróżby na Nowy Rok?

Zgodnie ze zwyczajem należy po północy nakręcić w domu wszystkie zegary i otworzyć na oścież drzwi wejściowe, aby zaprosić Nowy Rok i wyprosić stary. Niektórzy wierzą również, że w sylwestrową noc należy włożyć do prawego buta banknot o sporym nominale (np. 100 zł). Ta wróżba ma gwarantować świetne dochody i dobrą sytuację materialną w nadchodzącym roku. W miarę możliwości powinniśmy również uregulować wszystkie długi. Zaległości pieniężne w Nowym Roku mogą zwiastować problemy finansowe.

Pozostałe sylwestrowe zabobony i najciekawsze przepowiednie sylwestrowo-noworoczne:

  • 12 minut przed północą trzeba zacząć jeść po kolei 12 rodzynek, minuta po minucie. Przy każdej zjedzonej rodzynce należy pomyśleć życzenie, ponieważ każda z nich symbolizuje kolejne miesiące w roku.
  • O północy w Sylwestra warto spojrzeć na kieliszek z szampanem. Jeśli bąbelków jest wiele i mocno buzują, w nowym roku czeka nas sporo zmian i niespodzianek. Może to oznaczać, że zapowiada się naprawdę intensywny rok.
  • Przed północą należy również dokonać przysłowiowego “podsumowania” – przede wszystkim spłacić długi i pogodzić się z osobami, z którymi jesteśmy pokłóceni. Przepowiednie na nowy rok zgodnie mówią powinniśmy rozpoczynać go skonfliktowatni z kimkolwiek.

Noworoczne i sylwestrowe wróżby to wyjątkowy element tradycji, które jednak teraz traktujemy bardziej w kategoriach zabawy i ciekawostki. A nasi Czytelnicy, w które zabobony na Nowy Rok wierzą?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo