Kiedy topi się Marzannę? Odkryj znaczenie tradycji kończącej zimę!

Słomianej kukły, zwanej Marzanną, raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Co roku, zgodnie ze starym zwyczajem, topi się ją lub pali, aby symbolicznie pożegnać na dobre zimę i powitać nową, najbardziej wyczekiwaną porę roku – wiosnę. Chociaż więc los Marzanny jest nie od pozazdroszczenia, to jednak kojarzy się bardzo pozytywnie. Dlaczego topi się Marzannę? Kiedy się topi Marzannę? Co symbolizuje Marzanna? Marzannę się topi czy pali?

Kiedy się topi Marzannę?

Zwyczaj topienia Marzanny wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich i był ważnym elementem kultury słowiańskiej. Aby pożegnać zimę i przywitać wiosnę, kukły symbolicznie pozbywano się nie tylko na terenach współczesnej Polski, ale także w innych regionach, np. w Ukrainie, Czechach czy nawet w Bułgarii. Przygotowaną wcześniej Marzannę topiono lub palono w sposób rytualny w czasie wiosennego Jarego Święta. Uroczystości rozpoczynały się 21 marca i trwały kilka dni, a w ich trakcie przeprowadzano liczne obrzędy mające na celu symboliczne przepędzenie zimy.

Data topienia Marzanny nie zawsze była jednak stała i wypadała na początek wiosny. W okresie średniowiecza kukły pozbywano się również w Białą Niedzielę, czyli czwarta niedziela Wielkiego Postu. Dzień ten przypadał mniej więcej w okolicach równonocy wiosennej.

Współcześnie Marzannę topi się dokładnie 21 marca, czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Zwyczaj najczęściej kultywuje się w szkołach i przedszkolach.

Zobacz: Marzanna z recyklingu. Jak zrobić ekologiczną kukłę?

Informacje o zwyczaju topienia Marzanny. Dlaczego topimy Marzannę?

Tradycja topienia Marzanny ma swoje korzenie w tradycji słowiańskiej i związana jest z końcem zimy i nadejściem wiosny. Według dawnych wierzeń, Marzanna była boginią zimy, ciemności, a nawet śmierci. Nic więc dziwnego, że chciano się jej symbolicznie pozbyć i zrobić miejsce na nowe – odrodzenie się przyrody i nową nadzieję.

Jak już wspomniano, Marzanna topiona na wiosnę wywodzi się z Jarego Święto, obchodzonego przez Słowian jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. Uroczystości rozpoczynały się 21 marca od pozbycia się kukły, czyli symbolicznego pożegnania minionych zimowych miesięcy. Następnie zaczynała się dalsza część obchodów, skupionych już na powitaniu wiosny. Szereg rytuałów miał przyspieszać nadejście słonecznych dni i rozkwit natury. Aby zachęcić wiosnę do przyjścia, rozpalano ogniska na wzgórzach, sprzątano gospodarstwa, a także okadzano ziołami wszystkie wnętrza. W celu przepędzenia zasiedziałego przez zimę zła, porządnie wietrzono i czyszczono pomieszczenia oraz prano pościele i ubrania. W ramach powitania nowej pory roku – Słowianie malowali również jajka, co miało zwiastować szczęście i urodzaj w gospodarstwie.

W dawnych czasach podobnie jak teraz Marzannę wykonywano ze słomy, starych tkanin oraz gałęzi. Niekiedy dodatkowo ją zdobiono – wstążkami i koralami. Następnie kukłę ta była przynoszona na centralne miejsce wsi lub miasta, gdzie rozpoczynała się ceremonia topienia. Zgodnie z tradycją musiała obejść wszystkie domy we wsi. Kukłę niosło się przez ulice, śpiewając przy tym pieśni, a dopiero wieczorem wynoszono ją ze wsi, podpalano, a następnie wrzucano do wody.

Zwyczaj topienia Marzanny – film dla dzieci:

Informacje o zwyczaju topienia Marzanny (Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie)

Sprawdź: Życzenia na pierwszy dzień wiosny 2023. Słowa, które niosą wiosenne ożywienie

Kiedy pali się Marzannę?

Palenie obywa się w tym samym czasie co topienie, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – 21 marca.

Zobacz: Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!

Jak wygląda Marzanna?

Marzanna to kukła wykonana najczęściej ze słomy, przykryta jasnym płótnem czy tkaniną. Nie może zabraknąć na niej kolorowych elementów stroju – najczęściej są to korale, wstążki we włosach i inne piękne dekoracje.

Sprawdź: Marzanna: jak zrobić? Jakich materiałów użyć do stworzenia kukły?

Czytelnicy pytają, kiedy topi się Marzannę

Topienie Marzanny kiedy?

21 marca – w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Kiedy topimy Marzannę?

Od zawsze topiło się Marzannę w okolicach równonocy wiosennej, teraz jest to po prostu 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Co to jest Marzanna?

Według Słowian była to bogini zimy, ciemności i śmierci.

Kiedy topić Marzannę?

21 marca.

Marzanna co symbolizuje?

Pożegnanie/przepędzenie zimy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo