Nauka zdalna w grudniu 2021. Co ze studentami? Czy uczelnie także będą zamknięte?

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej dla szkół podstawowych i średnich. Lekcje online mają się rozpocząć 20 grudnia i potrwają co najmniej do 9 stycznia. Najnowsze wytyczne dotyczące trybu kształcenia nie obejmują jednak przedszkoli ani żłobków. Nie ma w nich także mowy o uczelniach. Czy nauka zdalna w grudniu 2021 rozpocznie się także dla studentów? Czy szkoły wyższe zostaną zamknięte?

Nauka zdalna w grudniu 2021. Czy dotyczy studentów?

Mimo wcześniejszych deklaracji, rząd postanowił jednak wprowadzić pewne modyfikacja w swojej strategii walki z pandemią. Jeszcze do niedawna przedstawiciele zarówno Ministerstwa Zdrowia, jak i Edukacji i Nauki twierdzili zgodnie, że nauka zdalna będzie brana pod uwagę tylko w ostateczności. We wtorek 7 grudnia natomiast ogłoszono oficjalnie, że nauczanie zdalne rozpocznie się już 20 grudnia we wszystkich szkołach podstawowych i średnich. Wygląda więc na to, że aktualna sytuacja epidemiczna jest naprawdę trudna.

Najnowsze rozporządzenia wprowadzające nauczanie zdalne nie dotyczą jednak ani przedszkoli, ani żłobków. Maluchy będą mogły nadal uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Przedstawiciele resortu zdrowia nie wspomnieli również o studentach. Nie ma żadnych odgórnych ograniczeń dotyczących funkcjonowania uczelni i szkół wyższych. Kwestie związane z ewentualny kształceniem zdalnym są sprawą wewnętrzną poszczególnych uniwersytetów lub nawet konkretnych wydziałów.

Sprawdź: Nowość w świadczeniach! Rząd wprowadza dodatek osłonowy dla rodzin 2022!

Czy uczelnie także zostaną wkrótce zamknięte?

Jak wynika z najnowszych doniesień, mimo braku odgórnych, rządowych wytycznych, coraz więcej uczelni przechodzi na nauczanie w trybie zdalnym. Spora część szkół wyższych w Warszawie rozpoczęła zajęcia przez internet w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Taka sytuacja ma miejsce na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie już na ponad połowie wydziałów trwa nauczanie zdalne. W tym przypadku decyzję podejmowali dziekani lub rektorzy.

Wkrótce podobna sytuacja będzie dotyczyć uczelni w Krakowie. 6 grudnia Uniwersytet Jagielloński w imieniu największych krakowskich uczelni wydał oficjalny komunikat. Z dokumentu wynika, że od 20 grudnia wymienione szkoły wyższe przechodzą na nauczanie zdalne. Ma ono potrwać również do 9 stycznia.

Chodzi o okres od 20 grudnia do 9 stycznia, a decyzja dotyczy uczelni zrzeszonych w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (KRSWK). Tak zdecydował przewodniczący tej organizacji. […] W siedzibie Uniwersytetu dopuszczone będzie realizowanie zajęć, które nie mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.rektor UJ, prof. Jacek Popiel

Analogiczne decyzje podejmowane są już od jakiegoś czasu na innych uczelniach w różnych miastach Polski. Z każdym dniem przybywa jednostek, które z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej kierują swoich studentów na naukę zdalną. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek prawdopodobnie nie planuje w najbliższym czasie wprowadzenia żadnych odgórnych, jednolitych decyzji. Kompetencje w zakresie zmian trybu kształcenia należą do władz poszczególnych uczelni.

Na uniwersytetach rektorzy podejmują autonomicznie decyzje w tej sprawie, uwzględniając sytuację, która jest w poszczególnych miastach i uczelniach.minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Zobacz: Obowiązek szczepień a przymus szczepień: czym się różni? Czy nauczyciele finalnie będą musieli się szczepić?

Rodzice pytają o nauczanie zdalne 2021

Czy będą zdalne dla studentów?

Odgórnych wytycznych dotyczących zamknięcia uczelni i przejścia studentów na naukę online nie ma. Decyzja ta należy do rektorów. Spora część szkół wyższych w ostatnim czasie już zmieniła tryb kształcenia na zdalną.

Sprawdź też: Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid! MZ podało termin! Kiedy rozpocznie się akcja szczepień?
Sprawdź też: Przerwa świąteczna 2021 inna niż poprzednie. Kiedy się rozpocznie?
Sprawdź też: Zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów! Podstawą przyznania nie tylko kwarantanna dziecka “Rodzice skorzystają”

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo