Cyfryzacja naszej rzeczywistości przynosi wiele wymiernych korzyści, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Coraz więcej spraw możemy bezpiecznie załatwić przez Internet, za pomocą różnych narzędzi. Jednym z nich jest tzw. profil zaufany. Z naszego artykułu dowiesz się jak założyć profil zaufany.

- Profil zaufany to narzędzie internetowe, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu.
- Profil zaufany można założyć poprzez swój bank lub logując się na stronie rządowej profilu zaufanego.
- Aby profil zaufany zaczął działać potrzebne będzie jego potwierdzenie, którego dokonasz albo przez swój bank drogą online, albo pojawiając się w jednym z ponad dwóch tysięcy punktów potwierdzających (są to banki, poczta, ZUS).
Co to jest profil zaufany?
Profil zaufany to podpis elektroniczny, zawierający zestaw danych identyfikujących jego posiadacza, do podpisywania podań i wniosków składanych w Internecie do podmiotów publicznych. Dzięki niemu załatwisz sprawy urzędowe online, bez wychodzenia z domu. Będziesz mógł poruszać się m.in. na:
- Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – to tu złożysz wniosek o dowód osobisty, odpisy z aktów ze stanu cywilnego zarejestrujesz narodziny dziecka
- Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – tu sprawdzisz czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczenia zdrowotnego, zwolnienia lekarskie, sprawdzisz stan konta jako ubezpieczonego
- Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – tu możesz założyć firmę, wznowić lub zawiesić jej działalność.
Zobacz także: Nowe zasady w ZUS! Dziecko na kwarantannie – opieka według nowych przepisów. Co się zmieni?
Kto, kiedy i gdzie może założyć profil zaufany?
Profil zaufany może założyć każda osoba posiadająca pesel, w dowolnym momencie przy dostępie do Internetu. Należy w tym celu połączyć się ze stroną rządową profilu zaufanego.
Jak założyć profil zaufany?
Najczęstszym wykorzystywanym sposobem jest założenie profilu zaufanego przez bank.
Jak założyć profil zaufany przez bank?
Zakładanie profilu zaufanego przez bank ma kilka kroków. Pierwszym z nich jest sprawdzenie czy twój bank daje możliwość tworzenia profilu zaufanego. W tym celu wejdź na stronę banku lub skontaktuj się z jego infolinią. Następnie na stronie internetowej banku wybierz opcję logowania się na swoje konto a później opcję wyboru formularza do założenia profilu zaufanego. Kolejnym krokiem jest wykonywanie poleceń związanych z rejestracją profilu zaufanego. Za każdym razem gdy chcesz użyć profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania się przez swój bank. Założyć profil zaufany w banku w większości z nich jest bardzo proste!
Jak założyć profil zaufany bez banku?
Profil zaufany bez konta bankowego założysz na trzy sposoby. Pierwszy z nich to wejście na stronę profilu zaufanego i wybranie opcji “rozmowa wideo z urzędnikiem” – tu złożysz wniosek o profil zaufany online i potwierdzisz go podczas rozmowy z urzędnikiem.
Drugim sposobem jest założenie profilu zaufanego za pomocą e-dowodu. Na zalinkowanej powyżej stronie wybierasz opcję “e-dowód”. Następnie wybierasz narzędzie do logowania się za pomocą e-dowodu, może to być smartfon lub czytnik NFC podłączony do komputera. Przy wyborze opcji przez smartofn będziesz musiał pobrać aplikację eDO ze sklepu Google Play lub App store i otworzyć ją. Następnie:
- W aplikacji zeskanuj kod QR bądź przepisz numer widoczny pod kodem.
- Jeżeli połączenie z aplikacją przebiegnie prawidłowo na ekranie smartfonu pojawią się dalsze wytyczne.
- Wpisz 6-cyfrowy numer CAN, który znajduje się w prawym dolnym rogu dowodu osobistego.
- Podaj 4-cyfrowy kod PIN, który ustaliło się przy odbiorze dowodu osobistego.
- Przyłóż swój dowód osobisty do telefonu.
Po przejściu wszystkich kroków rejestracja profilu zaufanego się zakończy.
Natomiast przy wyborze logowania się za pomocą czytnika NFC, wykonać musisz następujące kroki:
- Podłącz czytnik NFC do swojego urządzenia.
- Umieść dowód na czytniku).
- Na ekranie wyświetli się okno w którym należy wpisać numer CAN- znajduje się on w prawym dolnym rogu dowodu osobistego.
- W prawym dolnym rogu monitora powinien pojawić się komunikat o poprawnym podłączeniu certyfikatów e-dowodu..
- Teraz dopiero należy wcisnąć przycisk “Zaloguj się”na stronie profilu zaufanego.
- Powinno pojawić się okno z certyfikatem. Należy potwierdzić je przyciskiem “Ok”.
- Należy podać 4-cyfrowy kod PIN i zatwierdzić przyciskiem “Ok”.
- System potwierdzi poprawne logowanie.
Trzecim sposobem jest wybór opcji “W placówce” – w niej utworzysz profil zaufany online i potwierdzisz go w jednej z ponad 2 tysięcy placówek w Polsce i za granicą. Czynność ta jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie chwilę.
Zobacz także: Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych? ZUS żąda od matek zwrotu setek tysięcy złotych za urlop macierzyński
Jak potwierdzić profil zaufany online?
Profil zaufany zacznie działać dopiero wtedy gdy go potwierdzisz. Jak potwierdzić profil zaufany przez bank? Potwierdzaniem profilu zajmują się banki, choć nie wszystkie. Przykładowo są to banki: Alior Bank, Bank Pekao, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander, T-mobile Usługi Bankowe oraz PKO Bank Polski. W każdym z nich musisz najpierw zalogować się, a następnie poszukać opcji Usługi i dalej wybrać odpowiednią zakładkę dotyczącą profilu zaufanego. Potwierdzenie profilu zaufanego przez bank jest bardzo proste.
Do potwierdzenia profilu zaufanego możesz też wykorzystać podpis elektroniczny jeśli go posiadasz. Wypełniasz wniosek o założenie profilu zaufanego, następnie przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym potwierdzasz dane. Jak potwierdzić kwalifikowanym certyfikatem swoje dane za pomocą podpisu elektronicznego? Musisz mieć zainstalowane na komputerze oprogramowanie PZSinger. Znajdujesz zakładkę Profile zaufane i Wnioski o profile zaufane, następnie klikaszj Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym.
Zobacz także: Nowy przelicznik za urlop wychowawczy – Czy wlicza się on do emerytury?
Jak potwierdzić profil zaufany w ZUS?
Aby zakończyć proces rejestracji profilu zaufanego poprzez ZUS, musisz na stronie profilu zaufanego wybrać opcję “w placówce”. Spośród listy dostępnych placówek z możliwością potwierdzenia profilu zaufanego, wybierz ZUS w twojej okolicy. Następnie udaj się do placówki ze swoim dowodem tożsamości a dalej pokierują tobą pracownicy.
Jak założyć konto na ePUAP?
Zakładanie konta na ePUAP jest bardzo podobne do zakładania profilu zaufanego. Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl i w prawym górnym rogu wybierz opcję “zarejestruj się”. W oknie pojawi się formularz zakładania konta. Należy uzupełnić wymagane pola oznaczone czerwoną gwiazdką:
- pierwsze imię,
- nazwisko,
- login,
- hasło,
- e-mail,
- e-mail (powtórnie).
W kolejnej części należy zapoznać się z zakresem i warunkami korzystania z ePUAP oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zaznaczając pole w formularzu. Następnie należy przepisać tekst widoczny na obrazku (captcha) i wybrać przycisk “Zarejestruj się”. Konto ePUAP zostało założone. Platforma powinna przekierować na stronę główną ePUAP. Załóż profil zaufany ePUAP, żebyś mógł sprawniej i bez kolejek załatwiać sprawy urzędowe!
Zobacz także: Zgłoszenie narodzin dziecka w pracy – Jakie formalności po urodzeniu dziecka?
Rodzice pytają:
Profil zaufany to podpis elektroniczny, zawierający zestaw danych identyfikujących jego posiadacza, do podpisywania podań i wniosków składanych w Internecie do podmiotów publicznych. Dzięki niemu załatwisz sprawy urzędowe online, bez wychodzenia z domu. Profil zaufany zawiera najważniejsze dane o użytkowniku, w tym jego dane osobowe, numer PESEL, numer telefonu oraz adres e-mail.
Można to zrobić logując się do swojego banku i wypełniając odpowiedni formularz. Możesz także wejść na stronę rządową profilu zaufanego i tam dokonać rejestracji.
Najpierw sprawdź czy twój bank daje możliwość tworzenia profilu zaufanego. W tym celu wejdź na stronę banku lub skontaktuj się z jego infolinią. Następnie na stronie internetowej banku wybierz opcję logowania się na swoje konto a później opcję wyboru formularza do założenia profilu zaufanego. Kolejnym krokiem jest wykonywanie poleceń związanych z rejestracją profilu zaufanego.
Kwalifikowany podpis elektroniczny to – w przeciwieństwie do profilu zaufanego – produkt komercyjny, który możesz zakupić u certyfikowanych dostawców, których lista jest dostępna na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. Różni się także okresem ważności – można go wykupić na rok lub dwa lata. Możesz dzięki niemu nie tylko załatwiać sprawy urzędowe, ale także podpisywać dokumenty w pdf-ie lub e-maile.
Aby profil zaufany zaczął działać musisz go potwierdzić. Możesz tego dokonać albo poprzez swój bank, albo poprzez udanie się do jednej z ponad 2 tysięcy placówek potwierdzających, zabierając ze sobą dokument tożsamości.
Wejdź na stronę rządową profilu zaufanego i spróbuj się zalogować, Jeśli ci się to nie uda, prawdopodobnie nie masz założonego profilu zaufanego.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Prawo
- Jak założyć profil zaufany przez bank lub bez banku?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem