Nowość w świadczeniach! Rząd wprowadza dodatek osłonowy dla rodzin 2022! Kto dostanie dodatkowe 1000 zł?

Premier Mateusz Morawiecki na jednej z ostatnich konferencji ogłosił rządowy plan na walkę z rosnącą inflacją. W ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej planowane jest wprowadzenie nowego świadczenia, które ma wesprzeć Polaków w obliczu coraz wyższych cen. Dodatek osłonowy dla rodzin 2022 ma być nie tylko narzędziem pomocy, ale także elementem przeciwładziałania inflacji. Aby go otrzymać, trzeba będzie jednak spełniać kilka warunków. Kto dostanie dodatkowe 1000 zł?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rząd w ramach Tarczy Antyinflacyjnej wprowadza nowe świadczenie - dodatek osłonowy dla rodzin 2022.
  • Podtawowym kryterium wypłaty środków będzie kwota miesięcznego dochodu na osobę - w przypadku gospodarstw jednoosobowych d0 2100 złotych, a w przypadku rodzin - do 1500 złotych na osobę.
  • Wysokość dopłaty będzie zależała od liczby osób w danym gospodarstwie domowym i wyniesie od 400 do 1150 złotych.
  • Dofinansowanie ma być wypłacane w dwóch ratach, od 2022 roku.

Co to jest dodatek osłonowy dla rodzin 2022?

Kryzys wywołany m.in. przez pandemię koronawirusa zaczyna coraz mocniej uderzać w portfele Polaków. Gwałtowny wzrost poziomu inflacji pociągnął za sobą szereg podwyżek nie tylko cen prądu, gazu czy paliwa, ale także usług i niezbędnych, codziennych artykułów spożywczych. Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował niedawno nową rządową strategię na walkę z obecną sytuacją. Tarcza Antyinflacyjna zakłada wprowadzenie kilku nowych instrumentów do zwalczania indlacji, a jednym z nich ma być dodatek osłonowy dla rodzin 2022.

Wprowadzamy (…) możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe, tej pierwszej potrzeby, oczywiście. Ale wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone.Premier Mateusz Morawiecki.

Dodatek osłonowy dla rodzin 2022 będzie kolejnym świadczeniem finansowym, a jego dokładna wysokość będzie zależała od liczby osób w danym gospodarstwie domowym. Według zapowiedzi kwoty będą się zaczynały od 400 złotych i sięgały 1150 złotych. Nowe rozwiązanie ma zacząć obowiązywać od początku 2022 roku. Dodatek osłonowy 2022 – jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać pieniądze?

Sprawdź: Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?

Kto może liczyć na dodatkowe 1000 złotych?

Nie wszyscy jednak mogą liczyć na rządową pomoc w obliczu kryzysu inflacyjnego. Jak wynika ze słów premiera Morawieckiego, podstawowym kryterium uzyskania nowego świadzenia będzie kwota dochodu. Dodatek osłonowy dla rodzin 2022 otrzymają przede wszystkim rodziny wielodzietne oraz te, w których suma dochodów nie przekracza miesięcznie określonej kwoty na osobę.

Według zapowiedzi rząd będzie dopłacał 400 złotych w skali roku jednoosoowym gospodarstwom domowym o miesięczych dochodach do 2100 złotych. Rodziny 2- 3-osobowe mogą liczyć na 600 złotych w skali roku, 4- i 5-osobowe na 850 złotych, a rodziny, w których skład wchodzi 6 lub więcej członków – 1150 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że wymienione dofinansowania dla rodzin zostaną przyznane pod warunkiem, że całkowity miesięczny dochód na osobę wyniesie do 1500 złotych.

Zobacz: Nowe przepisy nie spodobają się rodzicom. Kto straci zwrot podatku na dziecko?

Dodatek osłonowy: kryteria

Dodatek osłonowy dla rodzin 2022 będzie przyznawany na podstawie kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 400 złotych – dla gospodarstwa jednoosobowego, którego miesięczny dochód nie przekracza 2100 złotych,
  • 600 złotych – dla rodzin 2- i 3-osobowych, jeśli suma miesięcznych dochodów na osobę wyniesie wyniesie do 1500 złotych.
  • 850 złotych – dla rodzin 4- i 5-osobiwych, jeśli suma miesięcznych dochodów na osobę wyniesie wyniesie do 1500 złotych.
  • 1150 złotych – dla rodzin 6-osobowych i większych, jeśli suma miesięcznych dochodów na osobę wyniesie wyniesie do 1500 złotych.

Według danych rządowych uprawnionych do otrzymania świadczenia może być nawet 5,2 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Dodatek osłonowy dla rodzin ma być wypłacany w dwóch ratach, od 2022 roku.

Zobacz: Nowe przepisy od 2022 mogą spowodować podwyżki za żłobek!

Rodzice pytają o dodatek osłonowy dla rodzin 2022

Dodatek osłonowy co to jest?

Dodatek osłonowy to nowe świadczenie finansowe dla rodzin, które ma stanowić jeden z mechanizmów walki z rosnącą inflacją. Ma to być rodzaj wsparcia dla Polaków, w których najbardziej uderzają ostatnie podwyżki.

Kto dostanie dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy ma być wypłacany po uwględnieniu kryterium dochodowego. Otrzymają go gospodarstwa jednoosobowe pod warunkiem, że miesięczny dochód nie przekroczy 2100 złotych oraz wszystkie rodziny, których suma miesięcznych dochodów wyniesie do 1500 złotych na osobę.

Dodatek osłonowy od kiedy?

Dodatki osłonowe mają być wypłacane w dóch ratach od 2022 roku.

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo