Jak odświeżyć laptop, wymieniając pojedyncze jego elementy, tak by sprawnie służył dziecku w nowym roku szkolnym?

Nowy rok szkolny już się zaczął! To nie tylko radość dla dzieci ze spotkań z rówieśnikami oraz nauczycielami. To także zapowiedź rodzicielskich obowiązków względem swoich pociech choćby w kontekście zakupu podręczników, zeszytów ćwiczeń, przyborów szkolnych. Ale materiały czy pomoce edukacyjne stanowią tylko pewną część właściwego przygotowania dziecka do powrotu do szkoły. Jednym z nieodzownych elementów wyposażenia każdego ucznia jest także komputer. Dlatego warto zastanowić się, czy sprzęt elektroniczny jest ponownie gotowy po wakacjach do pracy.

Poradnik dla przewidujących rodziców

Zobacz wskazówki, które pomogą zwiększyć wiedzę rodziców na temat możliwości poprawienia kondycji komputera ich dzieci.

Użytkowanie komputera to absolutny wymóg XXI wieku

Pewnym standardem stał się fakt przesyłania zestawów zadań domowych czy materiałów edukacyjnych pocztą elektroniczną do uczniów. Jest to bardzo dobra praktyka przede wszystkim z ekologicznego punktu widzenia. Nauczyciel nie kseruje kartek z ćwiczeniami tylko jednym kliknięciem wysyła wybrane materiały. To także świetny sposób, by rodzice mieli wgląd do przesłanych treści i mogli panować nad prawidłowym, regularnym przyswajaniem wiedzy przez swoje pociechy.

Przy tym nauczanie zdalne pokazało, jak bardzo komputery i akcesoria komputerowe są potrzebne w edukacji. Jak ważna jest ich umiejętna obsługa. Całkiem nowy sposób nauczania wymagał przecież zarówno od ucznia, jak i rodziców znajomości systemów operacyjnych, przeglądarek internetowych czy edycji tekstów, tworzenia dokumentów oraz wysyłania e-maili.

Zarówno system nauczania zdalnego, jak i stacjonarnego w XXI wieku wymaga od rodzica i ucznia pełnej znajomości sprzętu komputerowego, także w kontekście jego cyklicznego odświeżania, polegającego na wymianie pojedynczych elementów komputera.    

Dbałość o dobry wybór i odświeżanie poszczególnych elementów sprzętu elektronicznego

Komputery lubią się technologicznie starzeć. Szybko może się okazać, że sprzęt kupiony rok temu lub nawet przed wakacjami wraz z nastaniem nowego roku szkolnego staje się niewydajny. Zderzenie oczekiwań zakupowych z rzeczywistością może być wtedy naprawdę przykre. Jeżeli rodzice zrobili research w temacie elektroniki i zdecydowali się na zakup wersji laptopa z możliwością upgrade’u to są w dobrej sytuacji. Niestety spora część konsumentów nie ma świadomości, że jest kilka rzeczy w laptopie, które można wymienić, żeby w znacznym stopniu podnieść jego wydajność. Ale nie jest to ani procesor, ani ekran. Dlatego przygotowanie do zakupu komputera przenośnego najlepiej zacząć od sprawdzenia jego parametrów technicznych. 

Elementy niewymienialne w laptopie – procesor i ekran

Te dwa elementy są praktycznie niewymienialne z poziomu użytkownika i trzeba się dobrze zastanowić, zanim zdecydujemy się na konkretny model komputera.

Wybór najnowszego procesora jest zawsze świetnym pomysłem. Marka Intel generacji 11-tej lub konkurencyjny Ryzen 5-tka wydają się najrozsądniejszą decyzją zakupową oscylującą w kwocie ok. 3 tysięcy złotych. Ilość rdzeni, wątków oraz taktowanie wymienionych procesorów powinna wystarczyć nawet w sytuacji wykonywania przez dzieci i ich rodziców najbardziej wymagających zadań szkolnych. Inną kwestią jest ekran laptopa – choć jego też nie wymienimy. Dlatego wybór ekranu wytworzonego w technologii IPS będzie najlepszą decyzją” – mówi Krzysztof Zając,  Product Manager w Fixit.

IPS to technologia, która pozwala na stworzenie ekranu z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i bardzo dobrymi kątami widzenia. Kolory są właściwie nasycone (ale nie przejaskrawione) i należycie widoczne, niezależnie od kąta, w jakim patrzymy na ekran. Na laptopie z takim ekranem wykonamy każde szkolne zadanie, jak również obejrzymy wspólnie film.

Elementy wymienialne w laptopie – dysk twardy i pamięć RAM

Możliwość upgrade’u to podstawowa kwestia przy ulepszaniu, odświeżaniu laptopa. Szczególna uwaga powinna być skierowana na dysk twardy i pamięć RAM.

Dysk twardy dla laika wydaje się być rzeczą, która może nie mieć wpływu na wydajność komputera. Ale jest zupełnie inaczej! Jeżeli komputer uruchamia się długo oraz jest mniej responsywny niż się wydawało, to jest to całkiem normalna sytuacja, kiedy w komputerze jest zainstalowany dysk HDD. Wybór komputera z dyskiem SSD to zdecydowanie korzystniejszy wybór.

Należy przy tym pamiętać, że dysk twardy HDD, po wykonanej modernizacji do dysku SSD, można wykorzystać, wkładając go do specjalnej kieszeni, która jest wyposażona w przewód USB. Pozwala to na użycie go jako pamięci przenośnej, którą będziemy mogli podłączyć przewodem USB do innych urządzeń. To świetne rozwiązanie dla przechowywania zdjęć, filmów i innych plików, które niekoniecznie muszą być dostępne od razu z pulpitu komputera.

Jeżeli rodziców ucznia lub dziecko irytuje zbyt wolna praca komputera, a nadal mają w swoim laptopie dysk HDD, to bez wahania powinni wymienić go na SSD. Różnica w szybkości uruchamiania i w całokształcie responsywności komputera jest niesamowita! Warto też przed zakupem laptopa zwrócić uwagę na możliwość zmiany kości RAM w laptopie oraz na informację dotyczącą limitu pamięci RAM przypisanej danemu komputerowi.Krzysztof Zając, Product Manager w Fixit.

Przyjęło się, że w obecnych czasach i przy wymaganiach funkcjonujących przeglądarek, jak i poszczególnych stron internetowych 8 GB pamięci RAM jest optymalną wielkością. W większości przypadków to właśnie z taką wartością zainstalowanej pamięci spotykamy się przy wyborze komputera. Oczywiście zdarzają się urządzenia z domyślną pamięcią o pojemności 4 GB. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wcześniej czy później trzeba będzie dokonać upgrade’u. Przy tym zawsze warto sprawdzić w specyfikacji sprzętu, ile wolnych portów na kości RAM ma komputer, który chcemy kupić. Im większa pamięć RAM, tym więcej zakładek w przeglądarce możemy mieć otwartych bez utraty wydajności urządzenia. Dodatkowo pamięć RAM, którą wyjęliśmy z komputera, możemy wykorzystać w innym laptopie lub po prostu sprzedać, a zdobytą tym sposobem kwotę przeznaczyć na dalszą modernizację komputera lub zakup akcesoriów tj. np. myszki do komputera czy torby do jego przenoszenia.

Zakup właściwego laptopa, a także wymiana poszczególnych jego części jest zawsze bardzo ważną kwestią, zwłaszcza w kontekście powrotu do szkoły i zaangażowania w naukę zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Powyższy poradnik miał za zadanie uświadomić czytelnikowi, że trzeba rozważnie dokonywać zakupów sprzętu elektronicznego, a następnie stopniowo wymieniać poszczególne elementy komputera – te, które mogą zostać zastąpione innymi, nowszymi. Warto pamiętać przy tym o cyrkularności i o tym, żeby podzespołów elektronicznych nie można wyrzucać do śmieci. Trzeba się natomiast zastanowić, czy nie da się ich wykorzystać w inny sposób. Takie rozwiązania są zawsze korzystne zarówno dla użytkownika jak i dla planety!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo