Preparaty na wszy: ranking produktów na wszawicę

Mogłoby się wydawać, że wszawica przestała być problemem wraz ze zwiększeniem dbałości o higienę oraz polepszeniem się standardu życia dzieci i dorosłych. Niestety nic bardziej błędnego! Wsza są zupełnie obojętne na to, czy mamy czyste czy też brudne włosy i na poziom higieny panujący w naszym domu. Wszawica może pojawić się po podróży komunikacją zbiorową, w szkołach, przedszkolach, czy po powrocie z kolonii. Jednym słowem zawsze wtedy, gdy mieliśmy kontakt z dużą ilością osób.

Preparaty na wszy: ranking produktów na wszawicę

Wszawica wśród dzieci

Wesz, biało-brązowy stawonóg o długości 2-4,7 mm, jako miejsce rozprzestrzeniania szczególnie upodobała sobie duże skupiska dzieci, jakimi są m.in. szkoły i przedszkola. Nie potrafi latać, więc jedynym znanym jej sposobem przemieszczania się jest wspinanie się po włosach. Ty samym może być przeniesiona poprzez pożyczony grzebień, czapkę czy akcesoria do włosów, ale też w trakcie zabawy.

Czy to wszawica?

Kluczowym elementem walki z pasożytem jest jak najszybsze rozpoznanie wszawicy u wszystkich zakażonych dzieci i zastosowanie właściwej terapii. Odżywiająca się ludzką krwią wesz wbija się w skórę głowy niedaleko linii włosów. Wydzielane przez nią substancje powodują swędzenie skóry, a z miejsca ukąszenia może wydobywać się sklejający włosy płyn surowiczy. Po pewnym czasie, w wyniku niewłaściwej higieny, pojawia się stan zapalny. Coraz bardziej dokuczliwy świąd sprawia, że dziecko drapie się do krwi, nawet w nocy.

Jak stosować preparat na wszy?

Jeśli podejrzewany wszawicę u dziecka powinniśmy niezwłocznie przejrzeć głowę wszystkich domowników i rozpocząć leczenie u tych osób, u których stwierdzono występowanie wszy. Leczenie opiera się na zastosowaniu preparatów na wszy w postaci lotionu, żelu, pianki, szamponu lub kremu. Większość z nich można nabyć bez recepty. Po użyciu preparatu na wszy, włosy wyczesuje się gęstym grzebieniem, który następnie należy umyć i sparzyć wrzątkiem. W przypadku niektórych środków na wszy, zabieg powtarza się po 7-10 dniach, by nie dopuścić do ponownego rozwoju wszawicy. Zabieg należy wykonywać jednocześnie u wszystkich domowników, u których stwierdzono występowanie pasożytów.

Po zastosowaniu preparatów na wszawicę, należy również uprać ubrania i poście w temperaturze nie niższej niż 60°C, a następnie wyprasować. Rzeczy, których z różnych powodów nie można wyprać, należy spryskać preparatem owadobójczym i zamknąć szczelnie w plastikowym worku na około 2 tygodnie. Po wyjęciu należy przeczyścić je na sucho lub na mokro.

Jaki preparat na wszawicę wybrać?

Stając przed zadaniem wyleczenia wszawicy musimy najpierw udać się do apteki i dokonać wyboru odpowiedniego środka. W aptekach mamy duży wybór różnego rodzaju preparatów na wszy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zerknijcie do naszego zestawienia preparatów na wszawicę.

NYDA PLUS przeciw wszom i gnidom

Wyrób medyczny, cena ok. 30,-zł

Według zapisów na opakowaniu środek jest skuteczny po jednej aplikacji, idealny dla długich włosów i bez ograniczeń wiekowych. Wiemy więc, że możemy użyć go bezpiecznie. Zapach jest neutralny, nie drażni. Wnętrze pudełka kryje sporą butelkę z płynem (100 ml produktu), nasadkę z grzebieniem oraz gęsty grzebień. Skład preparatu to 92% dimetikon, czyli syntetyczny olej silikonowy. Powoduje uduszenie wszy po przedostaniu się do ich przetchlinek oddechowych. Ten sposób działania preparatów na wszawicę określany jako działanie fizyczne.

Plusy:

 • NYDA PLUS przeciw wszom i gnidom jest środkiem bezpiecznym, a końcówka do aplikacji ułatwia nałożenie środka na włosy;
 • Ma neutralny, niedrażniący zapach;
 • Opakowanie zawiera grzebień.

Minusy:

 • Po nałożeniu na włosy trzeba odczekać aż godzinę;
 • Preparat zmywa się dość ciężko, mimo dwukrotnego umycia szamponem;
 • Konieczność kontroli włosów po 8-10 dniach sugerująca, ze jednak nie rozwiązujemy problemu w 100% skutecznie.

Delacet Płyn na skórę

Cena 8 zł

Preparat z tradycją, a w zasadzie produkt leczniczy znany od wielu lat. Według informacji zamieszczonej na opakowaniu jego skuteczność opiera się na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu. Zapis wydał nam się zagadkowy. Nadal dostępny jest w sprzedaży i cieszy się powodzeniem, prawdopodobnie ze względu na niską cenę. Można go stosować u dzieci powyżej 6-go roku życia.

W składzie preparatu znajdziemy nalewkę z ostróżeczki , kwas octowy ( 80%) i etanol – to rzutuje na zapach, który jest bardzo ostry i intensywny. Opakowanie ma formę szklanej butelki przypominającej opakowanie syropu, co nie ułatwia to niestety aplikacji.

Plusy

 • Nie zauważyliśmy. Delacet raczej nie spełnia wymagań nowoczesnej mamy.

Minusy

 • niska skuteczność;
 • zapach;
 • zalecany czas trzymania na włosach ( 2-3 godziny);
 • brak załączonego grzebienia oraz aplikatora, który ułatwiłby nakładanie preparatu.

SORA forte Szampon leczniczy 50 ml

Cena ok. 13-14 zł

Opakowanie zawiera preparat w tubce oraz grzebień. Zawiera substancję czynną permetrynę, czyli substancję owadobójczą. Permetryna jest teoretycznie niegroźna dla człowieka przy krótkim kontakcie, natomiast przenika przez skórę do krwioobiegu. Zalecany czas działania środka to 10 minut. To czas relatywnie krótki i wg pozyskanych informacji kuracja pozwala na eliminację 20-30% populacji wszy. Pasożyty niestety wykształcają odporność na środki o działaniu chemicznym, czego skuteczność permetryny jest dobrym przykładem. Preparat można stosować u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 3 lat. Preparat zawiera również glikol propylenowy, co może powodować podrażnienie skóry. Po upływie 10 dni producent zaleca powtórzenie kuracji, a nawet kontakt z lekarzem celem rekomendacji kontynuacji leczenia innym lekiem.

Plusy

 • niska cena;
 • duża dostępność;
 • grzebień w zestawie.

Minusy

 • niska skuteczność;
 • zawartość substancji czynnej (permetryna);
 • brak załączonego grzebienia oraz aplikatora, który ułatwiłby nakładanie preparatu.

PARANIT Szampon leczniczy

Wyrób medyczny. Cena ok. 20-25 zł

Środek o 100% skuteczności potwierdzonej badaniami. Zwalcza 100% wszy głowowych oraz blisko 100% gnid.  Preparat posiada formułę o podwójnym działaniu – nie tylko dusi, ale także wysusza wszy głowowe i jaja. Jest łatwy w użyciu i dodatkowo myje włosy. W opakowaniu znajdujemy buteleczkę z ze standardową końcówką do aplikacji oraz instrukcję. Skład preparatu stanowią oleje mineralne, środki pianotwórcze i substancje zapachowe. Nie zawiera środków owadobójczych, można go stosować już od 2-go roku życia.

 

Plusy:

 • Dość przyjemny, niedrażniący zapach;
 • Szampon po nałożeniu trzyma się jedyne 10 minut;
 • Brak substancji czynnej, przyjemny zapach;
 • 100% skuteczność w eliminacji wszy.

Minusy:

 • Brak 100% skuteczności na gnidy.
 • Konieczność powtórzenia zabiegu po 7 dniach.
 • Zawiera jedynie buteleczkę z preparatem, bez dodatkowych akcesoriów takich jak np. grzebień.
 • Stosunkowo wysoka cena w porównaniu do innych preparatów.

Pipi NITOLIC Zestaw 50 ml

Wyrób medyczny, cena ok. 30 zł

Zestaw do kompleksowego leczenia wszawicy zawierający buteleczkę z płynem do leczenia wszawicy, końcówkę ze sprayem, ochronny czepek, grzebień, saszetkę z emulsją ułatwiającą usunięcie z włosów martwych wszy oraz gnid, dodatek do prania pozwalający na oczyszczenie tkanin z wszy oraz gnid. Niespodziankę stanowi zabawny komiks o wszach.

Wg informacji na opakowaniu producent gwarantuje 100% skuteczność po jednym zastosowaniu.

W składzie preparatu do leczenia wszawicy wymieniono cyklometikon (polimer silikonu) który działa jak mechaniczna blokada układu oddechowego wszy przez jego zatkanie. Nie zawiera substancji owadobójczych, w związku z czy jest bezpieczny. Ten preparat na wszy można stosować u dzieci od 2-go roku życia.

Po wnikliwym przestudiowaniu treści i opakowania nie odnajdujemy wskazania o potrzebie ponownej aplikacji po 7-10 dniach. Dodatkowo jest to rozwiązanie, które daje nam możliwość kompleksowej walki z problemem.

Plusy:

 • Faktyczna 100% skuteczność w eliminacji wszy i gnid;
 • Forma zestawu ze wszystkim co jest potrzebne do eliminacji problemu;
 • Bezpieczny skład;
 • Aplikator w formie sprayu ułatwia nałożenie preparatu na włosy.

Minusy:

 • Nie stwierdziliśmy.

_______________

Zdjęcie główne: kolaż produktów

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Odkryliśmy zdrową alternatywę dla wody. Twoje dziecko powinno ją pokochać!
To czego uczymy nasze dzieci od samego początku rzutuje na to jakimi osobami będą w przyszłości. To samo się tyczy nawyków żywieniowych. O ile świadomość jakości spożywanych pokarmów jest coraz
Czytaj dalej
Newsy Ważne Okazje
Jak wyciąć dynię? Mamy dla Ciebie 3 fajne wzory!
Dynia nigdy nie była warzywem, które często gościło w kuchni mojej mamy. Sama będąc mamą po raz pierwszy kupiłam ją dopiero wtedy, gdy w przedszkolu syna ogłoszono konkurs na najpiękniejszą
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
ARhD+: co oznacza ta grupa krwi?
Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi: Grupy krwi w Polsce – od najrzadszej do najczęściej występującej
Najrzadsza grupa krwi to AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 1% Polaków. W Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh + (32% Polaków). Tuż za
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Po jakim czasie działa antybiotyk?
Antybiotyki są powszechnie stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Mechanizm działania leku zależy od substancji czynnej, która się w nich znajduje, a na efekt terapeutyczny wpływ mają
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
26 niezwykle ważnych pytań do pediatry na temat dzieci w czasie koronawirusa [Wywiad z pediatrą Łukaszem Grzywaczem #tatapediatra]
W Polsce mamy coraz większe ograniczenia związane z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Informacji na jego temat przybywa coraz więcej, choć to nie zmniejsza niepokoju społecznego. Dr n. med. Paweł Grzesiowski
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie w ciąży
Inhalacje na kaszel: jak je robić i czym inhalować?
Inhalacje na kaszel pozwalają na podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego. Ich zaletą jest wygoda, duże bezpieczeństwo i możliwość wykonywania w warunkach domowych. Można stosować je w przypadku przeziębień,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Kaszel krtaniowy [przyczyny, objawy, leczenie]
Kaszel krtaniowy znany też jako szczekający, jest podtypem kaszlu suchego. Kojarzymy go przede wszystkim z długotrwałym występowaniem i uciążliwością.  Kaszel krtaniowy – objawy Rozpoznanie kaszlu krtaniowego jako podtypu kaszlu suchego zazwyczaj nie jest
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców Zdrowie w ciąży
Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?
Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Metoda Dennisona [charakterystyka, działanie, efekty stosowania]
Metoda Dennisona, znana także jako "kinezjologia edukacyjna Dennisona" to ogólna nazwa zestawu ćwiczeń ruchowych i statycznych pozycji ciała, których celem jest zwiększenie umiejętności skupienia się, ale także poprawienie wydajności w
Czytaj dalej