Jak wygląda wsza? Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać wszawicy u dzieci?

Wszawica to popularna przypadłość u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym. Wszy to odwieczna zmora rodziców, mimo że mamy coraz większą świadomość, pojawienie się wszawicy u dziecka nadal budzi zażenowanie i wstyd. Warto więc dowiedzieć się, jaka naprawdę jest przyczyna pojawienia się wszy u dziecka, jak wygląda wsza i jak się pozbyć nieproszonych gości.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wszawica najłatwiej rozprzestrzenia się u dzieci w wieku 3-12 lat.
  • Pierwszym objawem sygnalizującym pojawienie się wszy jest świąd skóry głowy i malutkie ślady po ugryzieniach.
  • Gnidy wszy są mocno przyczepione u nasady włosów, a ich wielkość jest zbliżona do ziarnka soli.
  • Po 7-8 dniach z jaj wykluwają się larwy, które po kolejnym tygodniu przeobrażają się w dorosłe osobniki i zaczynają się rozmnażać.
  • Wsza jest bardzo mała, płaska i pokryta beżowo-szarawym pancerzem. Poza organizmem żywiciela może przeżyć nie więcej niż 48 godzin.
  • W przypadku zdiagnozowania wszawicy leczeniem obejmuje się nie tylko pacjenta, ale też jego rodzinę.

Skąd te wszy?

Istnieją dwa gatunki wszy, które bytują na człowieku — wesz ludzka i wesz łonowa. Pierwsze z nich możemy znaleźć na skórze głowy, a zaniepokoić nas powinno swędzenie skóry i pojawienie się czerwonych plamek na szyi (są to ślady po ugryzieniu wszy). Ugryzienie wszy nie jest groźne. Wszy nie przenoszą też chorób. Nie należy ich jednak lekceważyć, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry. Wesz gryząc, pije krew i wstrzymuje ślinę, która powoduje zaczerwienienie i podrażnia skórę głowy. Wesz żywi się krwią, którą pobiera około 4 razy dziennie. Po pewnym czasie na skutek uszkodzeń skóry głowy może rozwinąć się stan zapalny, a następnie może dojść do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. W skrajnych przypadkach włosy dziecka mogą być zlepione ropno-surowiczą wydzieliną w tzw. “kołtun”.

Wbrew powszechnej opinii pojawienie się wszy u dzieci nie jest ściśle związane z nieodpowiednią higieną czy długością włosów dziecka. Wesz może zagnieździć się na każdej głowie, bez względu na czystość czy długość włosów — wystarczy bezpośredni kontakt z zakażonymi włosami, o co w żłobku, przedszkolu czy szkole nie jest trudno.Najlepszym sposobem zapobiegania oraz szybkiego wykrycia wszy jest kontrola skóry głowy dziecka przynajmniej raz w miesiącu.

Aby skutecznie i w prosty sposób skontrolować skórę głowy dziecka oraz pozostałych domowników potrzebujemy dobrego oświetlenia, białej kartki oraz grzebienia. Sprawdzanie zaczynamy od tyłu głowy, przeczesując włosy nad kartką papieru. Dokładnie sprawdzamy okolice za uszami. Jeżeli na głowie bytują dorosłe wszy, bez problemu zobaczymy je na kartce. Gnidy, czyli jaja wszy są przyczepione do włosów u nasady.

Jak wygląda wsza?

Skąd pewność, że to, co znajdziemy na głowie dziecka to wsza? Wszy są bardzo malutkie (mają od 2 do 3 milimetrów), są płaskie, pokryte beżowo-szarawym pancerzem. Kształtem przypominają ziarenko sezamu. Jaja, czyli gnidy, przyczepione u nasady włosów są jeszcze mniejsze, dlatego trudniej je znaleźć i usunąć. W sieci bez problemu znajdziemy zdjęcia dojrzałych osobników oraz larw wszy. Warto zobaczyć przykładowe zdjęcie, aby wiedzieć, czego szukać i szybko rozpoznać osobniki w razie ich wystąpienia.

Warto wiedzieć, że wszy żyją około 4 tygodni. Z gnid składanych u nasady włosa po mniej więcej tygodniu wylęgają się larwy, które około 16-17 dnia od złożenia jaj osiągają dojrzałość płciową i zaczynają składać jaja. Każda samica składa w swoim życiu od 100 do 300 jaj. Dorosłych wszy i larw należy szukać za uszami, w części ciemieniowej i potylicznej głowy.

Wsza: jak się pozbyć “pasażera na gapę”?

Leczenie wszawicy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Podstawową formą leczenia jest dokładne przeczesywanie włosów i wyciąganie wszy oraz gnid. Grzebień, którego używamy do oczyszczania włosów, po każdorazowym użyciu należy dokładnie myć wodą z mydłem. Można wykorzystać też jeden w wielu preparatów, które wspomagają leczenie wszawicy. Zasadniczo dzieli się je na dwa rodzaje:

  • takie, które zawierają środki owadobójcze,
  • takie, które oddziałują na wszy i gnidy w sposób fizyczny.

Niezależnie od tego, który z tych preparatów zastosujesz, kurację trzeba powtórzyć po 7-10 dniach. Nie wolno Ci natomiast stosować preparatów przeznaczonych dla zwierząt – nie tylko mogą podrażnić skórę głowy, ale też być toksyczne. Po zastosowaniu tego typu środków leczenie może się zdecydowanie wydłużyć.

Dodatkowo należy wyprać pościel, czapki, szaliki i inne elementy, które mogły mieć kontakt z główką dziecka w temperaturze nie mniejszej niż 60 st. C, a następnie wyprasować. Ozdoby do włosów, szczotki i grzebienie trzeba umyć lub wyrzucić. Podłogi w domu należy odkurzyć i umyć, a te elementy, których nie da si wyprać, trzeba spryskać płynem owadobójczym i szczelnie zamknąć w worku foliowym na kilka dni.

Jeżeli znajdziesz u swojego dziecka wszy, niezwłocznie zgłoś to w szkole czy przedszkolu, aby inni rodzice mogli podjąć działania prewencyjne i skontrolować swoje dzieci. Pod żadnym pozorem nie możemy ukrywać wszawicy u dziecka. To nie jest powód do wstydu ani zażenowania a im szybciej zareagujemy i poinformujemy szkołę i innych rodziców, tym łatwiej będzie zahamować ewentualną epidemię.

Rodzice pytają o wszy u dzieci

Skąd się biorą wszy?

Wszy na głowie to nie wina zaniedbań higienicznych, wszy nie skaczą ani nie chodzą, jedynie pełzają, dlatego jedyną drogą, jaką zarażamy się wszami, jest dotyk. Bezpośredni kontakt włosów z zakażonymi włosami. Z tego właśnie powodu wszy najczęściej pojawiają się u dzieci. W przedszkolu czy szkole dzieci przytulają się do siebie, wymieniają się gumkami czy spinkami i w taki sposób zarażają się wzajemnie wszawicą.

Jakie są objawy wszawicy?

Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest częste drapanie się dziecka po głowie. Po bliższym przyjżeniu się skórze głowy zauważymy malutkie czerwone plamki będące śladami po ugryzieniach wszy. Same pasożyty najłatwiej jest zauważyć wyczesując je gęstym grzebieniem na przygotowaną uprzednio kartkę. Głowę należy sprawdzić w kilku miejscach.

Jak rozpoznać gnidy we włosach?

Gnidy to inaczej jaja składane przez wszy i jednocześnie pierwsze stadium ich rozwoju. Wielkość gnid jest zbliżona do ziarenka soli. Jednorazowo samica składa od 100 do 300 jaj. Jaja wszy na włosach są mocno przyklejone specjalną substancją, przez co bardzo trudno je usunąć.

Jak wygląda wsza?

Wesz głowa ma długość 2-3 mm i jasnoszary kolor. Dorosłe wszy najczęściej bytują w okolicy potylicy i części ciemieniowej głowy, przez co trudno je wypatrzeć. Nie chodzą i nie skaczą, a jedynie pełzają.

Jak długo wylęgają się wszy?

Wszy wylęgają się po 7-8 dniach od złożenia jaj przez samicę. Jak szybko z gnidy powstaje wsza? Cóż, na początku ma ona postać larwy, która dopiero po 17-18 dniach osiągają zdolność do rozmnażania i przez kolejne 16 dni składa nowe jajeczka. Po 32-35 dniach wsza zdycha.

Ile żyją wszy na pościeli?

Odpowiedź na to pytanie, to jednocześnie informacja, ile żyje wsza bez żywiciela. W ciągu 24 godzin wsza średnio czterokrotnie pożywia się krwią człowieka, a poza jego głową żyje zaledwie 1-2 dni.

Jak wytępić wszy?

Można skorzystać z jednego z wielu preparatów dostępnych w aptekach. Dodatkowo należy pamiętać o wypraniu pościeli, ręczników, czapek i wszystkich tekstyliów, które mogły mieć styczność z głową dziecka w temperaturze co najmniej 60 st. oraz wyprasowaniu ich. Szczotki i grzebienie trzeba dokładnie umyć, a ozdoby do włosów wyrzucić. Rzeczy, których nie można wyprać, należy spryskać środkiem owadobójczym i zamknąć szczelnie w foliowym worku. Dodatkowo warto odkurzyć i dokładnie umyć podłogę w domu.

Leczenie dziecka oraz pranie ubrań trzeba powtórzyć po 7-10 dniach – tyle trwa okres wylęgania się gnid, które mogły zostać we włosach mimo leczenia. W tym czasie należy też sprawdzać głowy pozostałych domowników.

Jak pozbyć się wszy domowym sposobem?

Czego nie lubią wszy? Wysokiej temperatury! Wsza ginie w temperaturze 53,5 st. C, dlatego ubrania i pościel dziecka należy wyprać w temperaturze nie mniejszej niż 60 st. C. Można też dodatkowo wyprasować je żelazkiem z funkcją pary ze szczególnym uwzględnieniem ich szwów.

Kiedyś na pytanie o to, co na wszy u dziecka, odpowiedź była jedna: obcięcie włosów. Dziś już nikt nie zaleca tej metody, jako domowego sposobu radzenia sobie z pasożytami. Apteczne środki są skuteczne i stosunkowo tanie, dlatego w pierwszej kolejności należy sięgnąć właśnie po nie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo