Jak wygląda wsza? Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać wszawicy u dzieci?
Wszawica to popularna przypadłość u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym. Wszy to odwieczna zmora rodziców, mimo że mamy coraz większą świadomość, pojawienie się wszawicy u dziecka nadal budzi zażenowanie i wstyd. Warto więc dowiedzieć się, jaka naprawdę jest przyczyna pojawienia się wszy u dziecka, jak wygląda wsza i jak się pozbyć nieproszonych gości.

- Wszawica najłatwiej rozprzestrzenia się u dzieci w wieku 3-12 lat.
- Pierwszym objawem sygnalizującym pojawienie się wszy jest świąd skóry głowy i malutkie ślady po ugryzieniach.
- Gnidy wszy są mocno przyczepione u nasady włosów, a ich wielkość jest zbliżona do ziarnka soli.
- Po 7-8 dniach z jaj wykluwają się larwy, które po kolejnym tygodniu przeobrażają się w dorosłe osobniki i zaczynają się rozmnażać.
- Wsza jest bardzo mała, płaska i pokryta beżowo-szarawym pancerzem. Poza organizmem żywiciela może przeżyć nie więcej niż 48 godzin.
- W przypadku zdiagnozowania wszawicy leczeniem obejmuje się nie tylko pacjenta, ale też jego rodzinę.
Skąd te wszy?
Istnieją dwa gatunki wszy, które bytują na człowieku — wesz ludzka i wesz łonowa. Pierwsze z nich możemy znaleźć na skórze głowy, a zaniepokoić nas powinno swędzenie skóry i pojawienie się czerwonych plamek na szyi (są to ślady po ugryzieniu wszy). Ugryzienie wszy nie jest groźne. Wszy nie przenoszą też chorób. Nie należy ich jednak lekceważyć, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry. Wesz gryząc, pije krew i wstrzymuje ślinę, która powoduje zaczerwienienie i podrażnia skórę głowy. Wesz żywi się krwią, którą pobiera około 4 razy dziennie. Po pewnym czasie na skutek uszkodzeń skóry głowy może rozwinąć się stan zapalny, a następnie może dojść do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. W skrajnych przypadkach włosy dziecka mogą być zlepione ropno-surowiczą wydzieliną w tzw. “kołtun”.
Wbrew powszechnej opinii pojawienie się wszy u dzieci nie jest ściśle związane z nieodpowiednią higieną czy długością włosów dziecka. Wesz może zagnieździć się na każdej głowie, bez względu na czystość czy długość włosów — wystarczy bezpośredni kontakt z zakażonymi włosami, o co w żłobku, przedszkolu czy szkole nie jest trudno.Najlepszym sposobem zapobiegania oraz szybkiego wykrycia wszy jest kontrola skóry głowy dziecka przynajmniej raz w miesiącu.
Aby skutecznie i w prosty sposób skontrolować skórę głowy dziecka oraz pozostałych domowników potrzebujemy dobrego oświetlenia, białej kartki oraz grzebienia. Sprawdzanie zaczynamy od tyłu głowy, przeczesując włosy nad kartką papieru. Dokładnie sprawdzamy okolice za uszami. Jeżeli na głowie bytują dorosłe wszy, bez problemu zobaczymy je na kartce. Gnidy, czyli jaja wszy są przyczepione do włosów u nasady.
Jak wygląda wsza?
Skąd pewność, że to, co znajdziemy na głowie dziecka to wsza? Wszy są bardzo malutkie (mają od 2 do 3 milimetrów), są płaskie, pokryte beżowo-szarawym pancerzem. Kształtem przypominają ziarenko sezamu. Jaja, czyli gnidy, przyczepione u nasady włosów są jeszcze mniejsze, dlatego trudniej je znaleźć i usunąć. W sieci bez problemu znajdziemy zdjęcia dojrzałych osobników oraz larw wszy. Warto zobaczyć przykładowe zdjęcie, aby wiedzieć, czego szukać i szybko rozpoznać osobniki w razie ich wystąpienia.
Warto wiedzieć, że wszy żyją około 4 tygodni. Z gnid składanych u nasady włosa po mniej więcej tygodniu wylęgają się larwy, które około 16-17 dnia od złożenia jaj osiągają dojrzałość płciową i zaczynają składać jaja. Każda samica składa w swoim życiu od 100 do 300 jaj. Dorosłych wszy i larw należy szukać za uszami, w części ciemieniowej i potylicznej głowy.
Wsza: jak się pozbyć “pasażera na gapę”?
Leczenie wszawicy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Podstawową formą leczenia jest dokładne przeczesywanie włosów i wyciąganie wszy oraz gnid. Grzebień, którego używamy do oczyszczania włosów, po każdorazowym użyciu należy dokładnie myć wodą z mydłem. Można wykorzystać też jeden w wielu preparatów, które wspomagają leczenie wszawicy. Zasadniczo dzieli się je na dwa rodzaje:
- takie, które zawierają środki owadobójcze,
- takie, które oddziałują na wszy i gnidy w sposób fizyczny.
Niezależnie od tego, który z tych preparatów zastosujesz, kurację trzeba powtórzyć po 7-10 dniach. Nie wolno Ci natomiast stosować preparatów przeznaczonych dla zwierząt – nie tylko mogą podrażnić skórę głowy, ale też być toksyczne. Po zastosowaniu tego typu środków leczenie może się zdecydowanie wydłużyć.
Dodatkowo należy wyprać pościel, czapki, szaliki i inne elementy, które mogły mieć kontakt z główką dziecka w temperaturze nie mniejszej niż 60 st. C, a następnie wyprasować. Ozdoby do włosów, szczotki i grzebienie trzeba umyć lub wyrzucić. Podłogi w domu należy odkurzyć i umyć, a te elementy, których nie da si wyprać, trzeba spryskać płynem owadobójczym i szczelnie zamknąć w worku foliowym na kilka dni.
Jeżeli znajdziesz u swojego dziecka wszy, niezwłocznie zgłoś to w szkole czy przedszkolu, aby inni rodzice mogli podjąć działania prewencyjne i skontrolować swoje dzieci. Pod żadnym pozorem nie możemy ukrywać wszawicy u dziecka. To nie jest powód do wstydu ani zażenowania a im szybciej zareagujemy i poinformujemy szkołę i innych rodziców, tym łatwiej będzie zahamować ewentualną epidemię.
Rodzice pytają o wszy u dzieci
Skąd się biorą wszy?
Wszy na głowie to nie wina zaniedbań higienicznych, wszy nie skaczą ani nie chodzą, jedynie pełzają, dlatego jedyną drogą, jaką zarażamy się wszami, jest dotyk. Bezpośredni kontakt włosów z zakażonymi włosami. Z tego właśnie powodu wszy najczęściej pojawiają się u dzieci. W przedszkolu czy szkole dzieci przytulają się do siebie, wymieniają się gumkami czy spinkami i w taki sposób zarażają się wzajemnie wszawicą.
Jakie są objawy wszawicy?
Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest częste drapanie się dziecka po głowie. Po bliższym przyjżeniu się skórze głowy zauważymy malutkie czerwone plamki będące śladami po ugryzieniach wszy. Same pasożyty najłatwiej jest zauważyć wyczesując je gęstym grzebieniem na przygotowaną uprzednio kartkę. Głowę należy sprawdzić w kilku miejscach.
Jak rozpoznać gnidy we włosach?
Gnidy to inaczej jaja składane przez wszy i jednocześnie pierwsze stadium ich rozwoju. Wielkość gnid jest zbliżona do ziarenka soli. Jednorazowo samica składa od 100 do 300 jaj. Jaja wszy na włosach są mocno przyklejone specjalną substancją, przez co bardzo trudno je usunąć.
Jak wygląda wsza?
Wesz głowa ma długość 2-3 mm i jasnoszary kolor. Dorosłe wszy najczęściej bytują w okolicy potylicy i części ciemieniowej głowy, przez co trudno je wypatrzeć. Nie chodzą i nie skaczą, a jedynie pełzają.
Jak długo wylęgają się wszy?
Wszy wylęgają się po 7-8 dniach od złożenia jaj przez samicę. Jak szybko z gnidy powstaje wsza? Cóż, na początku ma ona postać larwy, która dopiero po 17-18 dniach osiągają zdolność do rozmnażania i przez kolejne 16 dni składa nowe jajeczka. Po 32-35 dniach wsza zdycha.
Ile żyją wszy na pościeli?
Odpowiedź na to pytanie, to jednocześnie informacja, ile żyje wsza bez żywiciela. W ciągu 24 godzin wsza średnio czterokrotnie pożywia się krwią człowieka, a poza jego głową żyje zaledwie 1-2 dni.
Jak wytępić wszy?
Można skorzystać z jednego z wielu preparatów dostępnych w aptekach. Dodatkowo należy pamiętać o wypraniu pościeli, ręczników, czapek i wszystkich tekstyliów, które mogły mieć styczność z głową dziecka w temperaturze co najmniej 60 st. oraz wyprasowaniu ich. Szczotki i grzebienie trzeba dokładnie umyć, a ozdoby do włosów wyrzucić. Rzeczy, których nie można wyprać, należy spryskać środkiem owadobójczym i zamknąć szczelnie w foliowym worku. Dodatkowo warto odkurzyć i dokładnie umyć podłogę w domu.
Leczenie dziecka oraz pranie ubrań trzeba powtórzyć po 7-10 dniach – tyle trwa okres wylęgania się gnid, które mogły zostać we włosach mimo leczenia. W tym czasie należy też sprawdzać głowy pozostałych domowników.
Jak pozbyć się wszy domowym sposobem?
Czego nie lubią wszy? Wysokiej temperatury! Wsza ginie w temperaturze 53,5 st. C, dlatego ubrania i pościel dziecka należy wyprać w temperaturze nie mniejszej niż 60 st. C. Można też dodatkowo wyprasować je żelazkiem z funkcją pary ze szczególnym uwzględnieniem ich szwów.
Kiedyś na pytanie o to, co na wszy u dziecka, odpowiedź była jedna: obcięcie włosów. Dziś już nikt nie zaleca tej metody, jako domowego sposobu radzenia sobie z pasożytami. Apteczne środki są skuteczne i stosunkowo tanie, dlatego w pierwszej kolejności należy sięgnąć właśnie po nie.
Kiedyś kojarzyło się z podbojem kosmosu, a dziś jest bohaterem setek memów. To imię nadano 181 867 razy
Kosztuje 4 zł i usunie wszystkie krople. Pochłaniacz wilgoci do domu przygotujesz samodzielnie
Niegdyś królowa każdej imprezy, teraz gości na mało którym stole. A szkoda, bo jest bardzo zdrowa
To imię jest kojarzone z podstarzałymi polonistkami i katechetkami. “Nigdy nie wybaczyłam mamie takiego pomysłu”
Czy to nornica, czy kret? Nieproszonego gościa w ogrodzie poznasz po jednym
Farsz na pierogi robię inaczej, bo zamieniłam 1 składnik. Teraz jest wyrazistszy i pełen smaku
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Jak wygląda wsza? Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać wszawicy u dzieci?
Zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...
Czytaj dalej →Mleko, miód, czosnek i inne naturalne lekarstwa
Domowe kuracje naturalnymi lekarstwami Warzywa, zioła, a nawet owoce już od dawna wykorzystuje się jako sojuszników w walce z infekcjami – dość wymienić mleko z miodem na gardło, zbawienny sok...
Czytaj dalej →Dzieciaki testują: Jak COCA COLA wpływa NA ZĘBY?
Przykład na to, że chemia nie musi być nudna i da się ją wykorzystać w praktyce? Ten mały eksperyment udowodni twojemu dziecku, że nie powinno pić Coca Coli! Przeprowadził go youtuber znany...
Czytaj dalej →Angina czy szkarlatyna?
Bardzo często mylona jest z anginą – szkarlatyna, inaczej nazywana płonicą, to zmora najmłodszych, a do tego łatwo się nią zarazić. Jeśli tylko u swojego dziecka zauważysz wysoką temperaturę, wysypkę...
Czytaj dalej →Jakie krostki na siusiaku u dziecka powinny martwić?
Wysypki u małych dzieci występują dosyć często. Mogą mieć różne przyczyny, a ich pojawienie się zawsze budzi niepokój u rodziców. Zdarza się, że u małych chłopców występują wysypki w okolicach genitaliów....
Czytaj dalej →Ribomunyl
Ribomunyl to lek immunostymulujący. Oznacza to, że jego głównym zadaniem jest wzmocnienie odporności u osób, które cierpią często na infekcje dróg oddechowych, gardła, nosa, a także uszu. Lek działa dzięki...
Czytaj dalej →Morfologia u dzieci
Morfologia u dzieci na czczo to wydarzenie o wiele bardziej doniosłe niż analogiczne, rutynowe badanie dorosłego. Podczas gdy uświadomieni dorośli regularnie wykonują badania profilaktyczne, u dziecka pobieranie krwi wiąże się...
Czytaj dalej →Oparzenia u dzieci
Szacuje się, że oparzenia należą do najczęstszych wypadków domowych z udziałem dzieci. Maluchy nie zdają sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa i śmiało wyciągają ciekawskie rączki po wszystko, co znajduje...
Czytaj dalej →Wrastający paznokieć u dziecka
Wrastające paznokcie to problem, który dotyka nie tylko ludzi dorosłych. Często z przypadłością tą borykają się także dzieci, również te całkiem małe, czyli niemowlęta. Zaniedbany problem może doprowadzić nawet to infekcji, warto...
Czytaj dalej →Zajady w kącikach ust
Zajady to niezbyt przyjemna dolegliwość, która dotyka ludzi w różnym wieku. Bardzo często zajady w kącikach ust pojawiają się u dzieci. Zwłaszcza młodszym maluchom potrafią nieźle dokuczyć, przez co dziecko...
Czytaj dalej →Jak zapobiegać marnowaniu żywności w szkołach?
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że aż 1/3 Polaków przyznaje, że zdarza się im wyrzucać żywność 1 . Jedzenie marnuje się też na szkolnych stołówkach i...
Czytaj dalej →Czerwone policzki u dziecka: Czy to RUMIEŃ ZAKAŹNY?
Czerwone policzki u dziecka mającego 3, 5, czy 7 lat, a także nieco podwyższona temperatura oraz ogólne osłabienie mogą świadczyć o chorobie, którą przechodzi wiele maluchów w podobnym wieku. Rumień...
Czytaj dalej →Cytomegalia w ciąży i u dzieci: Objawy oraz leczenie
Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirus. Zalicza się ją do grona chorób wenerycznych. Często nie daje żadnych objawów, dlatego bywa diagnozowana dosyć późno. Jak więc ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie?...
Czytaj dalej →Cukrzyca u dzieci: Jakie są pierwsze oraz najczęstsze objawy cukrzycy u dzieci?
Cukrzyca dotyka coraz więcej dzieci. Atakuje nawet niemowlęta, a jej symptomy często długo nie są zbyt oczywiste, by podejrzewać chorobę. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia cukrzycy? Czym się różni cukrzyca typu...
Czytaj dalej →Inhalator dla dziecka
Będąc mamą szybko dowiesz się, że inhalator dla dziecka jest urządzeniem niemal niezbędnym. I to nie tylko, gdy maluch jest astmatykiem lub uczuleniowcem! Inhalator dla dzieci pozwala na podanie leków...
Czytaj dalej →Przygotowania do ślubu – od czego zacząć?
Zaręczyliście się, powiadomiliście o tym fakcie rodzinę i co dalej? Od czego zacząć przygotowania do ślubu? Co jest ważne, a co mniej? Zobaczcie! Wbrew pozorom przygotowania do ślubu nie są łatwe....
Czytaj dalej →Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny
Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...
Czytaj dalej →Niemowlak i szczeniak pod jednym dachem
Pies jest już u nas. Wkrótce się Wam przedstawi. Na razie oswaja się z nowym otoczeniem i nowymi człowiekami. Zanim go poznacie sprawdźcie filmy na które trafiliśmy podczas szukania informacji...
Czytaj dalej →