Jak wygląda wsza? Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać wszawicy u dzieci?

Wszawica to popularna przypadłość u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym. Wszy to odwieczna zmora rodziców, mimo że mamy coraz większą świadomość, pojawienie się wszawicy u dziecka nadal budzi zażenowanie i wstyd. Warto więc dowiedzieć się, jaka naprawdę jest przyczyna pojawienia się wszy u dziecka, jak wygląda wsza i jak się ich pozbyć.

Jak wygląda wsza? Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać wszawicy u dzieci?
Depositphotos

Wszy u dzieci — skąd się biorą?

Wbrew powszechnej opinii, pojawienie się wszy u dzieci nie jest ściśle związane z nieodpowiednią higieną czy długością włosów dziecka. Wesz może zagnieździć się na każdej głowie, bez względu na czystość czy długość włosów — wystarczy bezpośredni kontakt z zakażonymi włosami, o co w żłobku, przedszkolu czy szkole nie trudno.

Jak wygląda wsza — po czym rozpoznam, że moje dziecko ma wszy?

Istnieją dwa gatunki wszy, które bytują na człowieku — wesz ludzka i wesz łonowa. Te pierwsze możemy znaleźć na skórze głowy, a pierwszym alarmującym objawem jest swędzenie skóry głowy i pojawienie się czerwonych plamek na szyi — są to ślady po ugryzieniu wszy.

Ugryzienie wszy nie jest groźne, wszy nie przenoszą chorób, jednak nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry. Wesz gryząc, pije krew i wstrzymuje ślinę, która powoduje zaczerwienienie i podrażnia skórę głowy. Wesz żywi się krwią, którą pobiera około 4 razy dziennie. Najlepszym sposobem zapobiegania oraz szybkiego wykrycia wszy jest kontrola skóry głowy dziecka przynajmniej raz w miesiącu.

Kontrola skóry głowy

Aby skutecznie i w prosty sposób skontrolować skórę głowy dziecka oraz pozostałych domowników potrzebujemy dobrego oświetlenia, białej kartki oraz grzebienia. Sprawdzanie zaczynamy od tyłu głowy, przeczesując włosy nad kartką papieru. Dokładnie sprawdzamy okolice za uszami. Jeżeli na głowie bytują dorosłe wszy, bez problemu zobaczymy je na kartce. Gnidy, czyli niedojrzałe larwy wszy są przyczepione do włosów u nasady.

Jak wyglądają wszy?

Skąd pewność, że to, co znajdziemy na głowie dziecka to wsza? Wszy są bardzo malutkie, mają od 0,5 do 6 milimetrów, są płaskie, pokryte beżowo-brązowym pancerzem. Kształtem przypominają ziarenko sezamu. Jaja, czyli gnidy, przyczepione u nasady włosów są jeszcze mniejsze, dlatego trudniej je znaleźć i usunąć. W sieci bez problemu znajdziemy zdjęcia dojrzałych osobników oraz larw wszy. Warto zobaczyć przykładowe zdjęcie, aby wiedzieć, czego szukać i szybko rozpoznać osobniki w razie ich wystąpienia.

Skąd biorą się wszy na głowie ?

Wszy na głowie to nie wina zaniedbań higienicznych, wszy nie skaczą ani nie chodzą, jedynie pełzają, dlatego jedyną drogą, jaką zarażamy się wszami, jest dotyk. Bezpośredni kontakt włosów z zakażonymi włosami. Z tego właśnie powodu wszy najczęściej pojawiają się u dzieci. W przedszkolu czy szkole dzieci przytulają się do siebie, wymieniają się gumkami czy spinkami i w taki sposób zarażają się wzajemnie wszawicą.

Wszy głowowe — jak się ich skutecznie pozbyć?

Leczenie wszawicy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Podstawową formą leczenia jest dokładne przeczesywanie włosów i wyciąganie wszy oraz gnid. Jest wiele preparatów, które wspomagają leczenie wszawicy, można się nimi wspierać jednak najskuteczniejsza forma to właśnie samodzielne wyciąganie larw oraz dojrzałych osobników z włosów. Grzebień, którego używamy do oczyszczania włosów, po każdorazowym użyciu należy dokładnie myć wodą z mydłem.

Jeżeli znajdziemy u naszego dziecka wszy, trzeba to niezwłocznie zgłosić w szkole czy przedszkolu, aby inni rodzice mogli podjąć działania prewencyjne i skontrolować swoje dzieci. Pod żadnym pozorem nie możemy ukrywać wszawicy u dziecka. To nie jest powód do wstydu ani zażenowania a im szybciej zareagujemy i poinformujemy szkołę i innych rodziców, tym łatwiej będzie zahamować ewentualną epidemię.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Prawo
Intercyza: kiedy warto ją zawrzeć i dlaczego?
Większość z nas w ogóle nie zastanawia się nad stosunkami majątkowymi panującymi w małżeństwie i nad ich charakterem. Ustrój majątkowy małżeński ma niebagatalne znaczenie nie tylko dla posiadanych przez małżonków
Czytaj dalej
Newsy
Spowodowali wypadek, by uprowadzić dwójkę dzieci. Policja zatrzymała podejrzanych
Zdaniem policji kolizja dwóch samochodów nie była przypadkowa. Tuż po wypadku kierowca jednego z aut zabrał dzieci z drugiego samochodu i odjechał. Matka dzieci została przewieziona do szpitala. Łazy. Porwanie dzieci
Czytaj dalej