Wszy u dzieci – czy jest się czego wstydzić?

Wielu osobom wydaje się, że wszy są archaiczną chorobą i w nowoczesnym otaczającym nas świecie nie ma dla nich miejsca. Mamy technologie, nowoczesne preparaty, żyjemy w cywilizowanych czasach…. Z jak dużym zdziwieniem rodziców spotykam się, kiedy zwracam uwagę, że w żłobku czy przedszkolu pojawiły się wszy i należy sprawdzić dziecko i rodzinę. Pojawia się wręcz oburzenie. Skąd one się wzięły? Na pewno od któregoś z zaniedbanych dzieci. Poznajmy trochę bliżej te małe istoty i dowiedzmy się, dlaczego atakują nasze dzieci.

Wszy u dzieci – czy jest się czego wstydzić?
Depositphotos

Czym tak naprawdę są wszy?

Wszy to owady bezskrzydłe. Zaliczane są do pasożytów, które żyją na ludziach. Nie wyglądają zbyt przyjemnie, wręcz obrzydliwie. Wywołują u nas wszawicę. Owady mają rozmiary od 0,35 do 6 mm długości, więc są stosunkowo niewielkie. Ich ciało jest spłaszczone i pozbawione skrzydeł. Nie latają ani nie skaczą. Pełzając, przenoszą się na osoby, które znajdują się blisko nich.

Rodzice, którzy mieli styczność z wszami, wiedzą, że wcale nie tak łatwo je zabić. Owady mają na sobie chitynowy pancerz, który je chroni.  Na szczęście preparaty na wszy i gnidy przychodzą nam z pomocą. Wesz nie żyje zbyt długo, jednak problemem jest to, że każda składa około 10 jajek dziennie.

Jajka wesz nazywane są gnidami i to je zazwyczaj znajdujemy we włosach naszych pociech. Z jaj po kolejnych 7-10 dniach wykluwają się dorosłe osobniki. Żywią się krwią, więc gryzą skórę głowy 4 razy dziennie, pozostawiając tam swoją ślinę, co powoduje swędzenie i podrażnienie. Co ciekawe mogą one żyć bez pożywienia do 48 godzin.

Rodzaje wszy u dziecka

Wszawica może być spowodowana przez 3 rodzaje: wszy głowowe, wszy łonowe i wszy odzieżowe. Po nazwach łatwo rozpoznać, w jakich miejscach bytują stawonogi. Nie przeszkadza im żaden klimat czy ciężkie warunki pogodowe. Żyją na całym świecie i w każdym klimacie, w którym jest obecny człowiek.

 W naszym kraju najczęściej spotykane są wszy głowowe, natomiast rzadziej łonowe. Bardzo rzadko odzieżowe, ponieważ ten gatunek atakuje osoby bezdomne, z marginesu społecznego i naprawdę zaniedbanych pod względem higieny. To właśnie ten ostatni gatunek sprawia, że wszy kojarzą nam się z osobami, które nie dbają o higienę. I wieloma nieprzyjemnymi uwagami, które są bezpodstawne. Wszawica nie występuje natomiast u zwierząt domowych.

Wszawica: objawy

Już wiemy, czym są wszy i gdzie je możemy spotkać, teraz jako rodzice musimy nauczyć się rozpoznawać objawy wszawicy. Pierwszym znakiem dla nas powinno być drapanie się po głowie. Dziecko może się uskarżać, że go swędzi to miejsce. A także mieć uczucie, że coś się porusza we włosach. Wszy kąsają skórę, tworząc na niej niewielkie czerwone grudki.

Oglądając głowę, możemy dostrzec pasożyta, a na włosach przyklejone owalne jajeczka. Dobrym sposobem jest wykorzystanie podczas szukania wszy gęstego grzebienia i białej kartki. Należy wziąć pasmo włosów, podłożyć kartkę i wyczesać włosy – na bieli doskonale widać, czy coś jest w kosmykach.

Warto sprawdzić głowę w kilku miejscach. Jeśli dziecko ma grube włosy i ciężko Ci zobaczyć, co się w nich dzieje, skorzystaj ze szkła powiększającego. Poza tym zakażony może mieć powiększone węzły chłonne szyi.

Wszawica u dzieci

Wszy najczęściej atakują dzieci. Wynika to z faktu, że to właśnie w żłobkach, przedszkolach i szkołach jest bardzo dużo osób, które się ze sobą stykają, wspólnie bawią, leżakują czy przytulają. Dla wszy jest to idealne miejsce, by zająć głowę dla swoich potrzeb.

Wszawica u dzieci od razu powinna być rozpoznana i zgłoszona do opiekuna. To pozwoli na szybkie sprawdzenie wszystkich dzieci i reakcję w każdej rodzinie. W ten sposób jest szansa na pozbycie się pasożytów. Jeżeli wesz pojawiała się u jednego dziecka, to na pewno jej sprzymierzeńcy zdążyli zagnieździć głowy innych dzieci.

Czy wszawica będzie chorobą przyszłości?

Wszy pojawiają się w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi żyjących bardzo blisko siebie. Warto też spojrzeć przyszłościowo na ten temat. Ludzi na świecie jest coraz więcej. Kula ziemska się nie rozciąga. W niektórych krajach są miasta, gdzie człowiek żyje wręcz na człowieku. Poruszamy się komunikacją miejską, gdzie w godzinach szczytu, czasami jesteśmy ściśnięci jak sardynki w puszce. To też może być potencjalne miejsce zakażenia. Jak widać, nie tylko dzieci mogą się nimi zaradzić, ale my dorośli jesteśmy również w dużej grupie ryzyka. Tylko my jesteśmy w stanie wcześniej to wykryć, bo zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje na naszej głowie, a dla dziecka jest to tylko swędzenie.

Jak się pozbyć wszy?

Tak jak wspomniałam powyżej, jeśli u dziecka pojawią się wszy, to leczenie powinno obejmować wszystkie osoby, z którymi dziecko ma styczność. Grupa w żłobku, dzieci, z którymi się ostatnio bawiło oraz rodzinę. Jak zwalczyć wszy?

 Do eliminacji wszawicy najczęściej stosuje się preparaty dostępne w aptece bez recepty. Zazwyczaj są one w postaci szamponów, pianek, żeli, czy maści, które są nakładane na głowę. Można również spotkać spray’e. Te ostatnie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pracują z dziećmi. Większość z nich zabija wszy już po pierwszym zastosowaniu. Jednak warto po tygodniu powtórzyć kurację, ponieważ z jajeczek mogły wykluć się nowe osobniki.

Szampon na wszy – jak używać?

Na każdym preparacie jest dokładna instrukcja obsługi. Przyjrzyjmy się szamponowi na wszy. Po prostu myjemy nim włosy tak jak normalnym kosmetykiem. Oczywiście dokładnie, by specyfik miał okazję zadziałać w każdym miejscu. Dokładnie też spłukujemy. Wycieramy głowę dziecka. Wspólnie siadamy przed bajką i teraz czeka nas najcięższa część. Pasmo po paśmie musimy wyczesać z włosów za pomocą grzebienia wszy i gnidy. Nie jest to przyjemne zajęcie, jednak uświadamia nam, jak wiele osobników i jajek może być we włosach.

Wszy łonowe

Ten rodzaj wesz często jest również nazywany mendami. Ich zakażenie zalicza się do chorób wenerycznych. Wszy łonowe są mniejsze od gatunków żyjących na głowie. Żyją we włosach łonowych. Czasami pod pachami, na nogach albo w rzęsach i brwiach. Zakażenie ma miejsce najczęściej w czasie kontaktów seksualnych. Jednak można się również nimi zarazić, korzystając z zainfekowanej pościeli czy ręcznika.

Wszy łonowe również żywią się krwią. Poprzez gryzienie i wstrzykiwanie swojej śliny w ranki prowadzą do silnego swędzenia, które zdecydowanie nasila się nocą. W tym przypadku w pobliżu ugryzienia mogą pojawiać się niebieskawe plamki, a dodatkowo osoba zakażona może uskarżać się na stan podgorączkowy, drażliwość oraz apatię.

Czy dzieci mogą mieć wszy łonowe?

Wszy łonowe zazwyczaj występują u osób dorosłych. Jednak możemy je również spotkać u dzieci. U maluchów możemy je znaleźć na brwiach i rzęsach. Może dojść do zakażenia, jeśli dziecko śpi z chorym rodzicem. Jeśli oboje rodziców jest zdrowych, to może świadczyć o wykorzystaniu seksualnym. Warto porozmawiać i delikatnie podpytać dziecko.

Profilaktyka dla osób pracujących z dziećmi

Mam znajomą nauczycielkę, która pracuje wiele godzin dziennie z dziećmi w różnym wieku i raz tygodniowo profilaktycznie używa sprayu przeciwko wszom. Dla niej to naturalna rzecz. Dzieci są blisko siebie, śpią blisko siebie, stykają się głowami w czasie zabaw, więc łatwo o przeniesienie wszawicy. Poza tym dzieci potrzebują czułości i przytulania, więc przychodzą do niej jako do opiekunki. Więc ona również jest narażona. Regularne stosowanie preparatów na gnidy pozwala ustrzec się nieprzyjemnej wszawicy.

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Jeżeli u Twojego dziecka po raz kolejny pojawiły się wszy, to pora zrobić coś więcej niż tylko użyć preparatu przeciw wszom. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, o tym że nie powinno się dzielić osobistymi przedmiotami z innymi dziećmi. Do nich zaliczamy szczotki, grzebienie, czapki, ręczniki i szaliki. Pamiętajmy, że wszy mogą przeżyć 48 godzin bez żywiciela, więc mogą być na kanapach czy łóżkach – wyczyść je dobrze. Sprawdź ubrania dziecka, w których ostatnio chodziło, czy na nich nie ma jajeczek. Wymieniaj często pościel w łóżku swojej pociechy. I co najważniejsze: regularnie sprawdzaj skórę głowy.

Drodzy Rodzice pamiętajcie, że ten wpis nie zastąpi Wam wizyty u lekarza. Jeśli wszawica u dziecka jest nagminna i nie możecie sobie z nią poradzić, udajcie się do poradni pediatrycznej. Nic nie zastąpi czujnego oka lekarza. A i Wy będziecie spokojniejsi, że robicie wszystko, by Wasze dziecko się nie męczyło. Wszawica jest niemiła i męcząca. Ciągłe swędzenie głowy nie jest przyjemne. Boisz się, że ktoś Cię osądzi, że niewystarczająco dbasz o dziecko? Nie musisz się tego obawiać. Wszy przenoszą się z dziecka na dziecko i czystość nie ma tutaj znaczenia. Tak samo lubią umyte jak nieumyte głowy. Ty jako rodzic musisz jak najszybciej zareagować.

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]

 

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Chrzest Newsy
Matka chrzestna do wynajęcia? To ogłoszenie o dziwo nie wszystkich zaskoczyło!
Pozornie sprawa jest prosta: chrzestny ma mieć nie mniej niż 16 lat i musi mieć bierzmowanie. Przyszli rodzice chrzestni powinni też prowadzić życie zgodnie z zasadami wiary i nie mogą
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Rotacyzm [rodzaje, przyczyny i ćwiczenia na rotacyzm]
Każdy z nas ma wśród swoich znajomych osobę, która ma trudności z wymawianiem litery R. Często dzieciom wydaje się to zabawne, ale z czasem się do tego faktu przyzwyczajają i
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
ARhD+: co oznacza ta grupa krwi?
Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi: Grupy krwi w Polsce – od najrzadszej do najczęściej występującej
Najrzadsza grupa krwi to AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 1% Polaków. W Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh + (32% Polaków). Tuż za
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Po jakim czasie działa antybiotyk?
Antybiotyki są powszechnie stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Mechanizm działania leku zależy od substancji czynnej, która się w nich znajduje, a na efekt terapeutyczny wpływ mają
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
26 niezwykle ważnych pytań do pediatry na temat dzieci w czasie koronawirusa [Wywiad z pediatrą Łukaszem Grzywaczem #tatapediatra]
W Polsce mamy coraz większe ograniczenia związane z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Informacji na jego temat przybywa coraz więcej, choć to nie zmniejsza niepokoju społecznego. Dr n. med. Paweł Grzesiowski
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Szczepienie w wieku 13 lat: Na co musisz oraz na co warto zaszczepić 13-latka?
Ogólnokrajowy program szczepień obowiązkowych, ale również dodatkowych przyczynił się do niemal całkowitego zwalczenia wielu niebezpiecznych, a często nawet śmiertelnych chorób, takich jak tężec, błonica, czy też polio. Aby choroby te
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Ciekawostki Zdrowie dziecka Zdrowie w ciąży
Syrop z czosnku: Jak dawkować u dzieci i dorosłych [PRZEPIS]
Jedną z najlepszych domowych metod zwiększania odporności naszego organizmu i walki z przeziębieniem jest syrop z czosnku. Łatwo go przygotować, jest tani, a przede wszystkim skuteczny i bezpieczny dla naszego
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców Zdrowie w ciąży
Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?
Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o
Czytaj dalej