Wszy u dzieci – czy jest się czego wstydzić?

Wielu osobom wydaje się, że wszy są archaiczną chorobą i w nowoczesnym otaczającym nas świecie nie ma dla nich miejsca. Mamy technologie, nowoczesne preparaty, żyjemy w cywilizowanych czasach…. Z jak dużym zdziwieniem rodziców spotykam się, kiedy zwracam uwagę, że w żłobku czy przedszkolu pojawiły się wszy i należy sprawdzić dziecko i rodzinę. Pojawia się wręcz oburzenie. Skąd one się wzięły? Na pewno od któregoś z zaniedbanych dzieci. Poznajmy trochę bliżej te małe istoty i dowiedzmy się, dlaczego atakują nasze dzieci.

Wszy u dzieci – czy jest się czego wstydzić?
Depositphotos

Czym tak naprawdę są wszy?

Wszy to owady bezskrzydłe. Zaliczane są do pasożytów, które żyją na ludziach. Nie wyglądają zbyt przyjemnie, wręcz obrzydliwie. Wywołują u nas wszawicę. Owady mają rozmiary od 0,35 do 6 mm długości, więc są stosunkowo niewielkie. Ich ciało jest spłaszczone i pozbawione skrzydeł. Nie latają ani nie skaczą. Pełzając, przenoszą się na osoby, które znajdują się blisko nich.

Rodzice, którzy mieli styczność z wszami, wiedzą, że wcale nie tak łatwo je zabić. Owady mają na sobie chitynowy pancerz, który je chroni.  Na szczęście preparaty na wszy i gnidy przychodzą nam z pomocą. Wesz nie żyje zbyt długo, jednak problemem jest to, że każda składa około 10 jajek dziennie.

Jajka wesz nazywane są gnidami i to je zazwyczaj znajdujemy we włosach naszych pociech. Z jaj po kolejnych 7-10 dniach wykluwają się dorosłe osobniki. Żywią się krwią, więc gryzą skórę głowy 4 razy dziennie, pozostawiając tam swoją ślinę, co powoduje swędzenie i podrażnienie. Co ciekawe mogą one żyć bez pożywienia do 48 godzin.

Rodzaje wszy u dziecka

Wszawica może być spowodowana przez 3 rodzaje: wszy głowowe, wszy łonowe i wszy odzieżowe. Po nazwach łatwo rozpoznać, w jakich miejscach bytują stawonogi. Nie przeszkadza im żaden klimat czy ciężkie warunki pogodowe. Żyją na całym świecie i w każdym klimacie, w którym jest obecny człowiek.

 W naszym kraju najczęściej spotykane są wszy głowowe, natomiast rzadziej łonowe. Bardzo rzadko odzieżowe, ponieważ ten gatunek atakuje osoby bezdomne, z marginesu społecznego i naprawdę zaniedbanych pod względem higieny. To właśnie ten ostatni gatunek sprawia, że wszy kojarzą nam się z osobami, które nie dbają o higienę. I wieloma nieprzyjemnymi uwagami, które są bezpodstawne. Wszawica nie występuje natomiast u zwierząt domowych.

Sprawdź:  Jelitówka: kilka rzeczy, które warto wiedzieć o grypie żołądkowej

Wszawica: objawy

Już wiemy, czym są wszy i gdzie je możemy spotkać, teraz jako rodzice musimy nauczyć się rozpoznawać objawy wszawicy. Pierwszym znakiem dla nas powinno być drapanie się po głowie. Dziecko może się uskarżać, że go swędzi to miejsce. A także mieć uczucie, że coś się porusza we włosach. Wszy kąsają skórę, tworząc na niej niewielkie czerwone grudki.

Oglądając głowę, możemy dostrzec pasożyta, a na włosach przyklejone owalne jajeczka. Dobrym sposobem jest wykorzystanie podczas szukania wszy gęstego grzebienia i białej kartki. Należy wziąć pasmo włosów, podłożyć kartkę i wyczesać włosy – na bieli doskonale widać, czy coś jest w kosmykach.

Warto sprawdzić głowę w kilku miejscach. Jeśli dziecko ma grube włosy i ciężko Ci zobaczyć, co się w nich dzieje, skorzystaj ze szkła powiększającego. Poza tym zakażony może mieć powiększone węzły chłonne szyi.

Wszawica u dzieci

Wszy najczęściej atakują dzieci. Wynika to z faktu, że to właśnie w żłobkach, przedszkolach i szkołach jest bardzo dużo osób, które się ze sobą stykają, wspólnie bawią, leżakują czy przytulają. Dla wszy jest to idealne miejsce, by zająć głowę dla swoich potrzeb.

Wszawica u dzieci od razu powinna być rozpoznana i zgłoszona do opiekuna. To pozwoli na szybkie sprawdzenie wszystkich dzieci i reakcję w każdej rodzinie. W ten sposób jest szansa na pozbycie się pasożytów. Jeżeli wesz pojawiała się u jednego dziecka, to na pewno jej sprzymierzeńcy zdążyli zagnieździć głowy innych dzieci.

Czy wszawica będzie chorobą przyszłości?

Wszy pojawiają się w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi żyjących bardzo blisko siebie. Warto też spojrzeć przyszłościowo na ten temat. Ludzi na świecie jest coraz więcej. Kula ziemska się nie rozciąga. W niektórych krajach są miasta, gdzie człowiek żyje wręcz na człowieku. Poruszamy się komunikacją miejską, gdzie w godzinach szczytu, czasami jesteśmy ściśnięci jak sardynki w puszce. To też może być potencjalne miejsce zakażenia. Jak widać, nie tylko dzieci mogą się nimi zaradzić, ale my dorośli jesteśmy również w dużej grupie ryzyka. Tylko my jesteśmy w stanie wcześniej to wykryć, bo zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje na naszej głowie, a dla dziecka jest to tylko swędzenie.

Sprawdź:  Ból gardła u dziecka - skuteczne sposoby na walkę z infekcją gardła

Jak się pozbyć wszy?

Tak jak wspomniałam powyżej, jeśli u dziecka pojawią się wszy, to leczenie powinno obejmować wszystkie osoby, z którymi dziecko ma styczność. Grupa w żłobku, dzieci, z którymi się ostatnio bawiło oraz rodzinę. Jak zwalczyć wszy?

 Do eliminacji wszawicy najczęściej stosuje się preparaty dostępne w aptece bez recepty. Zazwyczaj są one w postaci szamponów, pianek, żeli, czy maści, które są nakładane na głowę. Można również spotkać spray’e. Te ostatnie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pracują z dziećmi. Większość z nich zabija wszy już po pierwszym zastosowaniu. Jednak warto po tygodniu powtórzyć kurację, ponieważ z jajeczek mogły wykluć się nowe osobniki.

Szampon na wszy – jak używać?

Na każdym preparacie jest dokładna instrukcja obsługi. Przyjrzyjmy się szamponowi na wszy. Po prostu myjemy nim włosy tak jak normalnym kosmetykiem. Oczywiście dokładnie, by specyfik miał okazję zadziałać w każdym miejscu. Dokładnie też spłukujemy. Wycieramy głowę dziecka. Wspólnie siadamy przed bajką i teraz czeka nas najcięższa część. Pasmo po paśmie musimy wyczesać z włosów za pomocą grzebienia wszy i gnidy. Nie jest to przyjemne zajęcie, jednak uświadamia nam, jak wiele osobników i jajek może być we włosach.

Wszy łonowe

Ten rodzaj wesz często jest również nazywany mendami. Ich zakażenie zalicza się do chorób wenerycznych. Wszy łonowe są mniejsze od gatunków żyjących na głowie. Żyją we włosach łonowych. Czasami pod pachami, na nogach albo w rzęsach i brwiach. Zakażenie ma miejsce najczęściej w czasie kontaktów seksualnych. Jednak można się również nimi zarazić, korzystając z zainfekowanej pościeli czy ręcznika.

Wszy łonowe również żywią się krwią. Poprzez gryzienie i wstrzykiwanie swojej śliny w ranki prowadzą do silnego swędzenia, które zdecydowanie nasila się nocą. W tym przypadku w pobliżu ugryzienia mogą pojawiać się niebieskawe plamki, a dodatkowo osoba zakażona może uskarżać się na stan podgorączkowy, drażliwość oraz apatię.

Czy dzieci mogą mieć wszy łonowe?

Wszy łonowe zazwyczaj występują u osób dorosłych. Jednak możemy je również spotkać u dzieci. U maluchów możemy je znaleźć na brwiach i rzęsach. Może dojść do zakażenia, jeśli dziecko śpi z chorym rodzicem. Jeśli oboje rodziców jest zdrowych, to może świadczyć o wykorzystaniu seksualnym. Warto porozmawiać i delikatnie podpytać dziecko.

Sprawdź:  Wysypka na brzuchu u dziecka: Wygląd i rodzaje wysypek + sposoby ich leczenia

Profilaktyka dla osób pracujących z dziećmi

Mam znajomą nauczycielkę, która pracuje wiele godzin dziennie z dziećmi w różnym wieku i raz tygodniowo profilaktycznie używa sprayu przeciwko wszom. Dla niej to naturalna rzecz. Dzieci są blisko siebie, śpią blisko siebie, stykają się głowami w czasie zabaw, więc łatwo o przeniesienie wszawicy. Poza tym dzieci potrzebują czułości i przytulania, więc przychodzą do niej jako do opiekunki. Więc ona również jest narażona. Regularne stosowanie preparatów na gnidy pozwala ustrzec się nieprzyjemnej wszawicy.

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Jeżeli u Twojego dziecka po raz kolejny pojawiły się wszy, to pora zrobić coś więcej niż tylko użyć preparatu przeciw wszom. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, o tym że nie powinno się dzielić osobistymi przedmiotami z innymi dziećmi. Do nich zaliczamy szczotki, grzebienie, czapki, ręczniki i szaliki. Pamiętajmy, że wszy mogą przeżyć 48 godzin bez żywiciela, więc mogą być na kanapach czy łóżkach – wyczyść je dobrze. Sprawdź ubrania dziecka, w których ostatnio chodziło, czy na nich nie ma jajeczek. Wymieniaj często pościel w łóżku swojej pociechy. I co najważniejsze: regularnie sprawdzaj skórę głowy.

Drodzy Rodzice pamiętajcie, że ten wpis nie zastąpi Wam wizyty u lekarza. Jeśli wszawica u dziecka jest nagminna i nie możecie sobie z nią poradzić, udajcie się do poradni pediatrycznej. Nic nie zastąpi czujnego oka lekarza. A i Wy będziecie spokojniejsi, że robicie wszystko, by Wasze dziecko się nie męczyło. Wszawica jest niemiła i męcząca. Ciągłe swędzenie głowy nie jest przyjemne. Boisz się, że ktoś Cię osądzi, że niewystarczająco dbasz o dziecko? Nie musisz się tego obawiać. Wszy przenoszą się z dziecka na dziecko i czystość nie ma tutaj znaczenia. Tak samo lubią umyte jak nieumyte głowy. Ty jako rodzic musisz jak najszybciej zareagować.

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]

 

1 komentarzy: Wszy u dzieci – czy jest się czego wstydzić?

normalny2019-12-05 23:49:47

Jak 25 lat temu chodziłem do podstawówki, wszy były rzadkością i były wstydem, bo świadczyły o byciu brudasem i patologią. Dziś są powszechne, prawie każde dziecko miało. Dlaczego? Bo kiedyś higienistka każdemu regularnie sprawdzała głowę, a teraz rodzice się mogą NIE ZGOOOODZIĆ! Tak jak i na szczepionki. Za następne 25 lat wróci polio i będą kalekie, pokręcone dzieci wszędzie, przez tę waszą WOOOLNOŚĆ, do której zwyczajnie nie dorośliście.

Sprawdź:  Jak powstają pieprzyki?

Dodaj komentarz

Chrzest Newsy
Matka chrzestna do wynajęcia? To ogłoszenie o dziwo nie wszystkich zaskoczyło!
Pozornie sprawa jest prosta: chrzestny ma mieć nie mniej niż 16 lat i musi mieć bierzmowanie. Przyszli rodzice chrzestni powinni też prowadzić życie zgodnie z zasadami wiary i nie mogą
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Rotacyzm [rodzaje, przyczyny i ćwiczenia na rotacyzm]
Każdy z nas ma wśród swoich znajomych osobę, która ma trudności z wymawianiem litery R. Często dzieciom wydaje się to zabawne, ale z czasem się do tego faktu przyzwyczajają i
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt Zdrowie dziecka
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Wycinanie migdałków u dzieci [Te 10 faktów warto znać przed zabiegiem!]
Wycięcie migdałków to jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów laryngologicznych polegający na przycięciu migdałków podniebiennych albo podcięciu migdałka gardłowego. Zabieg przeprowadza się w przypadku nieprawidłowości funkcjonowania układu oddechowo-pokarmowego, a także przy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Rodzaje alergii u dzieci
Ogromny postęp cywilizacyjny przyczynił się do zwiększonej zapadalności na alergie różnego typu. Szacuje się, że na całym świecie około 40% ludności zmaga się z dokuczliwym uczuleniem. W Polsce co drugie
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Domowe i farmakologiczne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka
Podwyższona temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje nasz niepokój, szczególnie że ma tendencję do szybkiego wzrastania. Jeżeli gorączka przekracza 38 stopni, maluch jest markotny, odmawia jedzenia i zauważymy dodatkowe objawy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?
Obgryzanie paznokci u dzieci to dość powszechne zjawisko. Ten nawyk u naszej pociechy powinien zwrócić uwagę rodziców nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na napięcia
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Biały nalot na języku: Co oznacza u niemowlaka, kobiety w ciąży i nie tylko?
Zauważyłeś biały nalot na języku swoim lub swojego dziecka? Spokojnie - w większości przypadków nie jest to związane z żadną chorobą, a jedynie z błędami w higienie jamy ustnej. Może
Czytaj dalej