Wszy u dzieci – czy jest się czego wstydzić?

Wielu osobom wydaje się, że wszy są archaiczną chorobą i w nowoczesnym otaczającym nas świecie nie ma dla nich miejsca. Mamy technologie, nowoczesne preparaty, żyjemy w cywilizowanych czasach…. Z jak dużym zdziwieniem rodziców spotykam się, kiedy zwracam uwagę, że w żłobku czy przedszkolu pojawiły się wszy i należy sprawdzić dziecko i rodzinę. Pojawia się wręcz oburzenie. Skąd one się wzięły? Na pewno od któregoś z zaniedbanych dzieci. Poznajmy trochę bliżej te małe istoty i dowiedzmy się, dlaczego atakują nasze dzieci.

Czym tak naprawdę są wszy?

Wszy to owady bezskrzydłe. Zaliczane są do pasożytów, które żyją na ludziach. Nie wyglądają zbyt przyjemnie, wręcz obrzydliwie. Wywołują u nas wszawicę. Owady mają rozmiary od 0,35 do 6 mm długości, więc są stosunkowo niewielkie. Ich ciało jest spłaszczone i pozbawione skrzydeł. Nie latają ani nie skaczą. Pełzając, przenoszą się na osoby, które znajdują się blisko nich.

Rodzice, którzy mieli styczność z wszami, wiedzą, że wcale nie tak łatwo je zabić. Owady mają na sobie chitynowy pancerz, który je chroni.  Na szczęście preparaty na wszy i gnidy przychodzą nam z pomocą. Wesz nie żyje zbyt długo, jednak problemem jest to, że każda składa około 10 jajek dziennie.

Jajka wesz nazywane są gnidami i to je zazwyczaj znajdujemy we włosach naszych pociech. Z jaj po kolejnych 7-10 dniach wykluwają się dorosłe osobniki. Żywią się krwią, więc gryzą skórę głowy 4 razy dziennie, pozostawiając tam swoją ślinę, co powoduje swędzenie i podrażnienie. Co ciekawe mogą one żyć bez pożywienia do 48 godzin.

Rodzaje wszy u dziecka

Wszawica może być spowodowana przez 3 rodzaje: wszy głowowe, wszy łonowe i wszy odzieżowe. Po nazwach łatwo rozpoznać, w jakich miejscach bytują stawonogi. Nie przeszkadza im żaden klimat czy ciężkie warunki pogodowe. Żyją na całym świecie i w każdym klimacie, w którym jest obecny człowiek.

 W naszym kraju najczęściej spotykane są wszy głowowe, natomiast rzadziej łonowe. Bardzo rzadko odzieżowe, ponieważ ten gatunek atakuje osoby bezdomne, z marginesu społecznego i naprawdę zaniedbanych pod względem higieny. To właśnie ten ostatni gatunek sprawia, że wszy kojarzą nam się z osobami, które nie dbają o higienę. I wieloma nieprzyjemnymi uwagami, które są bezpodstawne. Wszawica nie występuje natomiast u zwierząt domowych.

Wszawica: objawy

Już wiemy, czym są wszy i gdzie je możemy spotkać, teraz jako rodzice musimy nauczyć się rozpoznawać objawy wszawicy. Pierwszym znakiem dla nas powinno być drapanie się po głowie. Dziecko może się uskarżać, że go swędzi to miejsce. A także mieć uczucie, że coś się porusza we włosach. Wszy kąsają skórę, tworząc na niej niewielkie czerwone grudki.

Oglądając głowę, możemy dostrzec pasożyta, a na włosach przyklejone owalne jajeczka. Dobrym sposobem jest wykorzystanie podczas szukania wszy gęstego grzebienia i białej kartki. Należy wziąć pasmo włosów, podłożyć kartkę i wyczesać włosy – na bieli doskonale widać, czy coś jest w kosmykach.

Warto sprawdzić głowę w kilku miejscach. Jeśli dziecko ma grube włosy i ciężko Ci zobaczyć, co się w nich dzieje, skorzystaj ze szkła powiększającego. Poza tym zakażony może mieć powiększone węzły chłonne szyi.

Wszawica u dzieci

Wszy najczęściej atakują dzieci. Wynika to z faktu, że to właśnie w żłobkach, przedszkolach i szkołach jest bardzo dużo osób, które się ze sobą stykają, wspólnie bawią, leżakują czy przytulają. Dla wszy jest to idealne miejsce, by zająć głowę dla swoich potrzeb.

Wszawica u dzieci od razu powinna być rozpoznana i zgłoszona do opiekuna. To pozwoli na szybkie sprawdzenie wszystkich dzieci i reakcję w każdej rodzinie. W ten sposób jest szansa na pozbycie się pasożytów. Jeżeli wesz pojawiała się u jednego dziecka, to na pewno jej sprzymierzeńcy zdążyli zagnieździć głowy innych dzieci.

Czy wszawica będzie chorobą przyszłości?

Wszy pojawiają się w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi żyjących bardzo blisko siebie. Warto też spojrzeć przyszłościowo na ten temat. Ludzi na świecie jest coraz więcej. Kula ziemska się nie rozciąga. W niektórych krajach są miasta, gdzie człowiek żyje wręcz na człowieku. Poruszamy się komunikacją miejską, gdzie w godzinach szczytu, czasami jesteśmy ściśnięci jak sardynki w puszce. To też może być potencjalne miejsce zakażenia. Jak widać, nie tylko dzieci mogą się nimi zaradzić, ale my dorośli jesteśmy również w dużej grupie ryzyka. Tylko my jesteśmy w stanie wcześniej to wykryć, bo zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje na naszej głowie, a dla dziecka jest to tylko swędzenie.

Jak się pozbyć wszy?

Tak jak wspomniałam powyżej, jeśli u dziecka pojawią się wszy, to leczenie powinno obejmować wszystkie osoby, z którymi dziecko ma styczność. Grupa w żłobku, dzieci, z którymi się ostatnio bawiło oraz rodzinę. Jak zwalczyć wszy?

 Do eliminacji wszawicy najczęściej stosuje się preparaty dostępne w aptece bez recepty. Zazwyczaj są one w postaci szamponów, pianek, żeli, czy maści, które są nakładane na głowę. Można również spotkać spray’e. Te ostatnie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pracują z dziećmi. Większość z nich zabija wszy już po pierwszym zastosowaniu. Jednak warto po tygodniu powtórzyć kurację, ponieważ z jajeczek mogły wykluć się nowe osobniki.

Szampon na wszy – jak używać?

Na każdym preparacie jest dokładna instrukcja obsługi. Przyjrzyjmy się szamponowi na wszy. Po prostu myjemy nim włosy tak jak normalnym kosmetykiem. Oczywiście dokładnie, by specyfik miał okazję zadziałać w każdym miejscu. Dokładnie też spłukujemy. Wycieramy głowę dziecka. Wspólnie siadamy przed bajką i teraz czeka nas najcięższa część. Pasmo po paśmie musimy wyczesać z włosów za pomocą grzebienia wszy i gnidy. Nie jest to przyjemne zajęcie, jednak uświadamia nam, jak wiele osobników i jajek może być we włosach.

Wszy łonowe

Ten rodzaj wesz często jest również nazywany mendami. Ich zakażenie zalicza się do chorób wenerycznych. Wszy łonowe są mniejsze od gatunków żyjących na głowie. Żyją we włosach łonowych. Czasami pod pachami, na nogach albo w rzęsach i brwiach. Zakażenie ma miejsce najczęściej w czasie kontaktów seksualnych. Jednak można się również nimi zarazić, korzystając z zainfekowanej pościeli czy ręcznika.

Wszy łonowe również żywią się krwią. Poprzez gryzienie i wstrzykiwanie swojej śliny w ranki prowadzą do silnego swędzenia, które zdecydowanie nasila się nocą. W tym przypadku w pobliżu ugryzienia mogą pojawiać się niebieskawe plamki, a dodatkowo osoba zakażona może uskarżać się na stan podgorączkowy, drażliwość oraz apatię.

Czy dzieci mogą mieć wszy łonowe?

Wszy łonowe zazwyczaj występują u osób dorosłych. Jednak możemy je również spotkać u dzieci. U maluchów możemy je znaleźć na brwiach i rzęsach. Może dojść do zakażenia, jeśli dziecko śpi z chorym rodzicem. Jeśli oboje rodziców jest zdrowych, to może świadczyć o wykorzystaniu seksualnym. Warto porozmawiać i delikatnie podpytać dziecko.

Profilaktyka dla osób pracujących z dziećmi

Mam znajomą nauczycielkę, która pracuje wiele godzin dziennie z dziećmi w różnym wieku i raz tygodniowo profilaktycznie używa sprayu przeciwko wszom. Dla niej to naturalna rzecz. Dzieci są blisko siebie, śpią blisko siebie, stykają się głowami w czasie zabaw, więc łatwo o przeniesienie wszawicy. Poza tym dzieci potrzebują czułości i przytulania, więc przychodzą do niej jako do opiekunki. Więc ona również jest narażona. Regularne stosowanie preparatów na gnidy pozwala ustrzec się nieprzyjemnej wszawicy.

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Jeżeli u Twojego dziecka po raz kolejny pojawiły się wszy, to pora zrobić coś więcej niż tylko użyć preparatu przeciw wszom. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, o tym że nie powinno się dzielić osobistymi przedmiotami z innymi dziećmi. Do nich zaliczamy szczotki, grzebienie, czapki, ręczniki i szaliki. Pamiętajmy, że wszy mogą przeżyć 48 godzin bez żywiciela, więc mogą być na kanapach czy łóżkach – wyczyść je dobrze. Sprawdź ubrania dziecka, w których ostatnio chodziło, czy na nich nie ma jajeczek. Wymieniaj często pościel w łóżku swojej pociechy. I co najważniejsze: regularnie sprawdzaj skórę głowy.

Drodzy Rodzice pamiętajcie, że ten wpis nie zastąpi Wam wizyty u lekarza. Jeśli wszawica u dziecka jest nagminna i nie możecie sobie z nią poradzić, udajcie się do poradni pediatrycznej. Nic nie zastąpi czujnego oka lekarza. A i Wy będziecie spokojniejsi, że robicie wszystko, by Wasze dziecko się nie męczyło. Wszawica jest niemiła i męcząca. Ciągłe swędzenie głowy nie jest przyjemne. Boisz się, że ktoś Cię osądzi, że niewystarczająco dbasz o dziecko? Nie musisz się tego obawiać. Wszy przenoszą się z dziecka na dziecko i czystość nie ma tutaj znaczenia. Tak samo lubią umyte jak nieumyte głowy. Ty jako rodzic musisz jak najszybciej zareagować.

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Wszy u dzieci – czy jest się czego wstydzić?

 1. Jak 25 lat temu chodziłem do podstawówki, wszy były rzadkością i były wstydem, bo świadczyły o byciu brudasem i patologią. Dziś są powszechne, prawie każde dziecko miało. Dlaczego? Bo kiedyś higienistka każdemu regularnie sprawdzała głowę, a teraz rodzice się mogą NIE ZGOOOODZIĆ! Tak jak i na szczepionki. Za następne 25 lat wróci polio i będą kalekie, pokręcone dzieci wszędzie, przez tę waszą WOOOLNOŚĆ, do której zwyczajnie nie dorośliście.

  Zdrowie dziecka

  To rotawirus, nie grypa!

  Większość rodziców świetnie zdaje sobie sprawę, kiedy ich dziecko atakuje rotawirus – ból brzucha, wymioty i gorączka to tylko niektóre z objawów. Rotawirusy są bardzo zjadliwe dla małych dzieci, a...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Zespół Aspergera u dzieci: objawy i leczenie

  Zespół Aspergera to określenie stosowane do najłagodniejszych form autyzmu. Jego podłożem są przyczyny neurologiczne, podobnie jak w przypadku wszystkich odmian autyzmu. Najnowsze badania wskazują, że prawdopodobnie gen chorobowy przenoszony jest z...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Świerzb u dzieci

  Świerzb jest chorobą skóry. Jest to schorzenie silnie zakaźne, a największy odsetek zachorowań na świerzb odnotowuje się wśród ludzi przebywających w dużych skupiskach ludzkich, takich jak przedszkola, szkoły, akademiki. Z...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Morfologia u dzieci

  Morfologia u dzieci na czczo to wydarzenie o wiele bardziej doniosłe niż analogiczne, rutynowe badanie dorosłego. Podczas gdy uświadomieni dorośli regularnie wykonują badania profilaktyczne, u dziecka pobieranie krwi wiąże się...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Choroba ADD

  Twoje dziecko ma problemy z koncentracją? Podejrzewasz ADHD, ale inne objawy nie pasują do tej choroby? Być może zaburzenia koncentracji to oznaka innej, popularnej u dzieci choroby, czyli tzw. ADD....

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

  Jak nie złapać wilka?

  Problemy z pęcherzem często dotykają kobiety. Nie jest trudno złapać jego infekcję, ale niestety trudno ją wyleczyć. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić? Zapalenie pęcherza Zapalenie pęcherza jest...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

  Zapalenie migdałków

  Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?

  Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Domowe sposoby na zatoki

  5 domowych sposobów na zatoki Zapalenie zatok to jedna z tych uciążliwych dolegliwości, które nie wymagają rekonwalescencji w łóżku, a pomimo tego potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. U dzieci chore zatoki są...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Krztusiec u dzieci

  Krztusiec to choroba, która często dotyka małe dzieci i wiąże się z męczącym, bolesnym kaszlem. Może być bardzo niebezpieczna dla maluszków, które nie ukończyły jeszcze pół roku. Dlaczego? Tego i...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie

  Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi...

  Czytaj dalej →
  Pielęgnacja noworodka

  Kąpiel noworodka

  Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

  Czytaj dalej →
  Muzyka na wesele

  Piosenki dla rodziców

  Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general