“Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy” – 456 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z podejrzeniem zakażenia wirusem

Testy przeprowadzone wśród wszystkich pracowników miejskich żłobków i przedszkoli w Łodzi dały wynik pozytywny lub wątpliwy u 456 osób. W rezultacie większość tych placówek w mieście wciąż pozostaje zamknięta.

Badania przed otwarciem żłobków i przedszkoli były dobrą decyzją

Mimo decyzji rządu o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja w Łodzi miało to nastąpić dopiero w poniedziałek 18 maja. Władze miasta zdecydowały także o przeprowadzeniu badań przesiewowych pod kątem koronawirusa wśród wszystkich pracowników takich placówek, którzy mają kontakt z dziećmi. W związku z tym, że służby sanitarne odmówiły wykonania testów, miasto zrobiło to na własny koszt.

Wyniki zszokowały chyba wszystkich. Jak poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska Na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem mamy 456. To blisko 14 procent.

Sprawdź: Kiedy nastąpi otwarcie placów zabaw?

Oznacza to, że u wspomnianych osób wykryto przeciwciała koronawirusa, a więc najprawdopodobniej miały one już styczność z chorobą lub są nią właśnie zarażone. Aby ustalić, które z nich mogą wciąż stwarzać zagrożenie przenoszenia wirusa na kolejne osoby konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań genetycznych.

Decyzja o przebadaniu wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli przed ich otwarciem była dobrą decyzją. Dziwię się, jak można było podejmować decyzje o otwieraniu żłobków i przedszkoli bez przebadania ich pracowników. Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy, bo to pokażą ostatecznie badania prowadzone przez sanepid. Na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem mamy 456. To blisko 14 procent.
poinformowała w poniedziałek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Większość żłobków i przedszkoli w Łodzi wciąż zamknięta

Władze miasta zdecydowały o tym, że żłobek lub przedszkole pozostaną zamknięte, jeśli choć jedna osoba z personelu danej placówki otrzymała wynik pozytywny lub wątpliwy. W związku z tym 18 maja w Łodzi zaczął działać tylko jeden z 28 żłobków, w którym przebywało siedmioro dzieci. Natomiast ze 146 przedszkoli istniejących w mieście otwarto jedynie 31 placówek, które w poniedziałek w sumie przyjęły ok. 160 dzieci.

Kiedy można się spodziewać rozpoczęcia działalności przez pozostałe żłobki i przedszkola? Wszystko zależy od wyników kolejnych badań.

Dopiero w chwili, kiedy wszyscy pracownicy będą mieli wynik negatywny, będziemy uruchamiali kolejne żłobki i przedszkola. Podjęliśmy bowiem decyzję, że nawet w przypadku jednej osoby z podejrzeniem zakażenia z danej placówki do chwili otrzymania negatywnego wyniki badania genetycznego, nie dopuścimy tych osób do pracy z dziećmi i otwarcia przedszkola lub żłobka
poinformowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

Wygląda więc na to, że rodzice w Łodzi będą musieli jeszcze chwilę poczekać na możliwość wysłania dzieci do żłobków i przedszkoli. Najważniejsze jednak, aby mieli oni pewność, że ich pociechy znajdą się w bezpiecznym środowisku.

Sprawdź: Jak otrzymać dofinansowanie do niani?

Dodaj komentarz

Strefa gości weselnych

Tuniki na wesele

Tunika jest bardzo uniwersalnym elementem garderoby. Ale czy sprawdzi się na wesele? Tunika to rodzaj przedłużonej bluzki. Zazwyczaj sięga nie dalej niż do połowy uda. Często ma dość luźny fason...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general