Konferencja MEN: Rekrutacje do szkół w formie elektronicznej. Matury wyłącznie w formie pisemnej. Kiedy wyniki?

Szczegóły dotyczące harmonogramu egzaminów i rekrutacji przedstawił dziś (wtorek 19.05.2020) na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne i ósmoklasisty? Kiedy uczniowie poznają ich wyniki i w jaki sposób odbędą się rekrutacje w szkołach?

Matury wyłącznie w formie pisemnej

Egzaminy maturalne w 2020 roku odbędą się w dniach 8-29 czerwca. Wyłącznie w formie pisemnej ze względu na rygor sanitarny. Matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja poprawkowa egzaminu maturalnego, podczas której również nie będzie części ustnej planowana jest na 8 września. Wyniki egzaminów maturalnych będą dostępne znacznie później niż zazwyczaj – mają zostać ogłoszone do 11 sierpnia.

Jak będą wyglądały egzaminy pisemne?

Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego w przypadku egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego

Minister przypomniał także o możliwości indywidualnych konsultacji przyszłych maturzystów z nauczycielami, które będą możliwe od 25 maja. Z konsultacji będą mogli także od tego czasu korzystać także uczniowie klas ósmych.

Rekrutacje do szkół w formie elektronicznej

W czasie dzisiejszej konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował o obowiązujących w tym roku terminach rekrutacji oraz sposobie ich przebiegu.

Duża część postępowania rekrutacyjnego może odbywać się w formie elektronicznej – powiedział Dariusz Piontkowski

Od 15 czerwca do 10 lipca uczniowie będą mieli czas na składanie dokumentów do szkół średnich. Co ważne – dokumenty będzie można złożyć w formie elektronicznej. 10 lipca 2020 zakończy się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Jeżeli w danej szkole wymagany jest egzamin praktyczny, to odbędzie się on w terminie 23 czerwca – 7 lipca.

Biorąc pod uwagę fakt, że wyniki egzaminu ósmoklasisty będą znane dopiero pod koniec lipca, drugą turę składania podań zaplanowano na 31 lipca – 4 sierpnia.

Szczegółowy harmonogram wygląda tak:

  • Od 15 czerwca do 10 lipca będzie można składać do szkół dokumenty z wnioskiem o przyjęcie.
  • 23 czerwca – 7 lipca – odbędą się sprawdziany uzdolnień kierunkowych,
  • 26 czerwca – 10 lipca – to termin, w którym będzie trzeba dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
  • 12 sierpnia zostanie podana lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
  • 13-18 sierpnia – to termin, w którym należało będzie potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły.
  • 19 sierpnia – ogłoszone zostaną ostateczne listy kandydatów.

Całą konferencję ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego można obejrzeć tutaj:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo