Refluks u niemowlaka

Refluks to stan, który nie omija nawet najmłodszych – wręcz przeciwnie – refluks u niemowląt nie należy do rzadkości. Dotyka on około 60% wszystkich dzieci. Czy należy go leczyć? Jakie domowe sposoby pomagają na tę przypadłość?

Refluks u niemowlaka

Refluks to określenie, które stosowane jest wobec cofania się pokarmu wraz z sokami żołądkowymi przez przełyk do jamy ustnej. U niemowląt jest to norma – temat ulewania pokarmem jest doskonale znany wszystkim młodym rodzicom. Początkowo jest ono zazwyczaj powodem do niepokoju, zwłaszcza, że kończy się nim praktycznie każde karmienie, ale z czasem ulewanie staje się normalną częścią codzienności.

Refluks żołądkowo-przełykowy to przemieszczenie zawartości żołądka do przełyku.

Refluks u niemowląt to normalny stan fizjologiczny wynikający z tego, że ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. U starszych dzieci i osób dorosłych zwieracz przełyku, czyli mięsień odpowiadający za zabieganie cofaniu się pokarmu, jest już w pełni ukształtowany i wystarczająco silny, by poprawnie działać. U niemowląt zwieracz jest jeszcze zbyt słaby, by w pełni funkcjonować. Refluks zazwyczaj mija wraz z wiekiem, w okolicach pierwszych urodzin zwieracz przełykowy malucha działa już w pełni poprawnie.

Refluks u niemowląt: leczenie

Jak już zostało wspomniane, refluks u niemowląt jest stanem zupełnie normalnym. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy nie mija on u dziecka, które ukończyło już rok. Należy wtedy skonsultować się z pediatrą, który określi przyczyny występowania problemu. Może się okazać, że leżą one w przepuklinie przepony lub w przerostowym zwężeniu odźwiernika żołądka. Źródłem problemu mogą być choroby neurologiczne, a także przewlekłe choroby płuc.

Refluks u niemowlaka: jak pomóc?

Częstotliwość karmienia i wielkość porcji

By ulewanie po posiłkach nie było dla maluszka dokuczliwe, a jego częstotliwość zbyt duża, należy pamiętać, by karmić dziecko częściej, ale krótko. Duże porcje pokarmu szybko przepełniają bardzo mały żołądek maluszka, przez co pokarm łatwiej się cofa. Mniejsze porcje, lecz podawane z większą częstotliwością na pewno będą korzystniejsze.

Pozycja karmienia

Malucha należy karmić w takiej pozycji, by jego główka była zdecydowanie wyżej od brzuszka. Karmienie w pozycji zupełnie leżącej może nasilać cofanie się pokarmu.

Rodzaj pokarmu

Wedle niektórych specjalistów wpływ na minimalizowanie refluksu ma także rodzaj pokarmu. Ten naturalny pochodzący od mamy, ma mieć tę przewagę nad mlekiem modyfikowanym, że szybciej jest przyswajany i rzadziej się cofa.

Odbijanie po karmieniu

Na cofanie pokarmu ma także wpływ fakt, że dziecko podczas ssania połyka dużą ilość powietrza. Po posiłku należy ułatwić wydostawanie się powietrza poprzez pozostawienie dziecka przez parę chwil w pozycji pionowej.

Sprawdź: Jak leczyć refluks u starszych dzieci?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo