Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?

Bilirubina u noworodka jest produktem rozpadu erytrocytów przetwarzanym przez wątrobę, a następnie wydalanym z organizmu wraz ze stolcem. U przeważającej większości nowo narodzonych dzieci bilirubina powstaje szybciej niż organizm jest w stanie ją usunąć. Jej nagromadzenie prowadzi do żółtaczki noworodków. W większości przypadków jest to stan fizjologiczny. Ze względu na potencjalnie toksyczne działanie bilirubiny niewielki procent dzieci wymaga leczenia. Jego zaniechanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wysoki poziom bilirubiny u noworodka występuje u ok. 60% zdrowych, donoszonych noworodków i u ok. 80% wcześniaków.
  • Fizjologiczna żółtaczka jest widoczna w drugiej dobie od porodu i utrzymuje się do 7 dni u dzieci donoszonych oraz do 14 dni u wcześniaków.
  • Najwyższe stężenie bilirubiny całkowitej występuje w 3-5 dobie życia.

Bilirubina u noworodka

Normy bilirubiny u noworodka to temat, który spędza sen z powiek każdego świeżego rodzica. Ilość bilirubiny determinuje stan zwany żółtaczką.

Żółtaczka nie jest chorobą! Jest to stan adaptacyjny, z którym zmaga się każde dziecko po przyjściu na świat. Dla uproszczenia i lepszego zrozumienia tematu przyjmijmy następujący podział żółtaczki:

  • Żółtaczka fizjologiczna – zaczyna być widoczna po 24 godzinie życia dziecka. Maksymalny poziom bilirubiny u noworodka obserwuje się w 3-5 dobie żucia. Nie przekracza on 13-15 mg/dl (222,3-256,5 µm/l). Żółtaczka fizjologiczna u donoszonych dzieci trwa 7 dni, zaś u wcześniaków nawet do 2 tygodni. Wzrost stężenia bilirubiny całkowitej nie powinien przekraczać mniejszy od 5 mg/dl/dobę (85,5 µm/l/dobę);
  • Żółtaczka patologiczna – żółtaczka występująca zaraz po porodzie lub trwająca powyżej 10 dni, lub taka, w której stężenie bilirubiny całkowitej wynosi powyżej lub jest równe 15 mg/dl. Ta żółtaczka może być przyczyną różnych chorób w późniejszym czasie.

Zobacz też: Rozwój dziecka tydzień po tygodniu [pierwsze trzy miesiące]

Bilirubina u noworodka – normy

Bilirubina to barwnik, który w dużym skrócie, powstaje z innego składniku naszych krwinek czerwonych (składników krwi przenoszących tlen). Noworodki przychodząc na świat mają zawrotną liczbę krwinek czerwonych – ponad 7 milionów. W ramach przystosowania do życia poza organizmem matki nadwyżka tych krwinek rozpada się, a ich produktem rozpadu jest właśnie bilirubina. Możemy stwierdzić to wizualnie poprzez obserwację żółtego zabarwienia skóry – żółtaczki. Bilirubina występuje, więc u każdego nowo urodzonego dziecka i jest to stan naturalny. Ponieważ jedne dzieci radzą sobie lepiej z wydalaniem bilirubiny, a inne gorzej, stworzono system, który pozwala na określenie różnych norm bilirubiny.

Subiektywnej oceny żółtaczki dokonuje się wizualnie przy świetle dziennym. Zażółcenie wynikające z wysokiego poziomu bilirubiny u noworodka najpierw pojawia się na twarzy, następnie na skórze klatki piersiowej i brzucha, a na samym końcu na dłoniach i stopach. W przypadku, kiedy żółtaczka występuje przed upływem 24 godzin od porodu albo jest zbyt silna, oznacza się stężenie bilirubiny całkowitej w surowicy krwi. Dużo szybszy wynik otrzymuje się poprzez przezskórny pomiar bilurbiny. To nieinwazyjna metoda, która polega na naświetlaniu skóry światłem białym i pomiarze stopnia absorbcji światła.

Przyjęte w Polsce normy bilirubiny całkowitej u noworodka (istnieje jej kilka typów badanych we krwi) to:

  • 2,5 mg/dl – norma bilirubiny u noworodka zaraz po porodzie badana we krwi pępowinowej. Nie jest wykonywana rutynowo, co oznacza, że zazwyczaj po porodzie nie badamy stężenia bilirubiny u zdrowych noworodków.
  • 10 mg/dl – norma bilirubiny w badaniu przezskórnym za pomocą aparatu do badania bilirubiny (nazywanym także bilirubinometrem). Graniczna wartość brana pod uwagę przy określeniu nasilenia żółtaczki oraz wypisie ze szpitala. Badanie przezskórne wykonuje się na główce (przy skroni) dziecka oraz na klatce piersiowej w okolicy mostka. Jest to badanie niebolesne i zazwyczaj jest wykonywane po ukończeniu 1 doby po porodzie oraz konsekwentnie w kolejnych dobach.
  • 15 mg/dl – norma bilirubiny zazwyczaj w badaniu z krwi określona jako bezpieczna granica we krwi noworodka. Podwyższona ilość bilirubiny do tej wartości nie jest toksyczna, co oznacza, że nie zostawia żadnych „śladów” na przyszłość. Noworodek o takim stężeniu bilirubiny wymaga dodatkowego leczenia.
  • Powyżej 15 mg/dl – wartość przyjęta za toksyczną i wymagająca natychmiastowego leczenia.

Bardzo ważne!
Pamiętaj, że każdy szpital ma swoją jednostkę w określaniu bilirubiny u niemowlaka. Jednostka miligramy/decylitr (mg/dl) jest najbardziej popularna. W związku z tym wartości liczbowe mogą się zmieniać w zależności od jednostki używanej przez dany szpital.
Toksyczność poziomów biliribiny jest umowna i może zależeć od godzin życia dziecka i czynników ryzyka.

Sprawdź: Trądzik niemowlęcy dotyka co piąte dziecko. Co warto o nim wiedzieć?

Bilirubina u noworodka – Kiedy występuje żółtaczka?

Żółtaczki można spodziewać się między 2, a 3 dobą życia noworodka (żółtaczka zauważona od razu po porodzie jest stanem alarmującym i świadczy o chorobie noworodka). Jest to stan fizjologiczny – występujący u każdego noworodka, co nie powinno stanowić powodów do obaw. Żółtaczkę można zauważyć na skórze maluszka oglądając ją na świetle dziennym.

Widoczne żółte zabarwienie skóry zaczyna się, gdy poziom bilirubiny całkowitej osiągnie wartość 5-7 mg/dl. Zażółcenie widoczne jest w pierwszej kolejności na twarzy dziecka. Dopiero później ma charakter zstępujący, czyli „schodzi w dół”. Zażółcenie można kolejno obejrzeć na brzuszku dziecka, klatce piersiowej, a następnie na dłoniach i stopach. Przy bardzo dużym stężeniu bilirubiny zażółcenie jest widoczne na oczach dziecka (żółte zabarwienie spojówek).

Żółtaczka fizjologiczna (naturalnie występująca u wszystkich dzieci) ustępuje po 7 dniach i gdy poziom bilirubiny nie przewyższa 10 mg/dl nie jest powodem zatrzymania w szpitalu.

Co to bilirubina
Schemat reakcji redukcji biliwerdyny do bilirubiny | Wikipedia

Objawy żółtaczki (fizjologicznej i patologicznej)

Objawy żółtaczki są zazwyczaj podobne u każdego dziecka. Należą do nich:

  • Zażółcenie skóry i błon śluzowych (np. delikatnie żółte zabarwienie jamy ustnej), czasem nawet spojówek dziecka (przy ciężkiej żółtaczce);
  • Ospałość
  • Mała aktywność dziecka (jest to objaw zazwyczaj występujący u każdego noworodka);
  • Niechęć do jedzenia – warto wtedy stymulować dziecko przy karmieniu piersią;
  • Słabsze ssanie pokarmu;
  • Mniejszy przyrost na wadze.

Sprawdź: Więcej informacji na temat żółtaczki u noworodka

Podwyższona bilirubina u noworodka a karmienie piersią

Podwyższona bilirubina a karmienie piersią

Najbardziej optymalnym działaniem ze strony rodziców jest właściwe karmienie noworodka. Najzdrowszym pokarmem dla nowo narodzonego dziecka jest pokarm matki. Wykazano, że częste karmienie piersią (co 3 godziny lub częściej „na żądanie” noworodka) w okresie żółtaczki może stymulować zatrzymanie wzrastania poziomu bilirubiny u noworodka, a nawet jej spadek. Dla większości mam nie jest to kłopotliwe. Dlaczego? Czasowo na wystąpienie żółtaczki nakłada się występujący u kobiet w połogu nawał mleczny, czyli zwiększenie wytwarzania mleka kobiecego. Duża ilość pokarmu sprawia dyskomfort, piersi stają się ciężkie i obrzmiałe, więc mamy intuicyjnie karmią częściej, a to jest to, czego noworodek potrzebuje. W tej metodzie walki z bilirubiną może przeszkodzić niechęć dziecka do jedzenia, która często towarzyszy żółtaczce. Wówczas wszystkie mamy powinny wykazać się ogromną cierpliwością i stymulować dziecko ruchowo (np. masowanie pleców albo dotykanie stóp) podczas karmienia, aby dziecko nie zasypiało na piersi.

Wymienione właściwości zaobserwowano tylko po podaży noworodkom mleka kobiecego (sztuczne mieszanki nie mają takich właściwości). Noworodki, które karmione są rzadziej mają wyższy poziom bilirubiny. Dlaczego? Wydalana przez nie bilirubina jest wchłaniana z powrotem do krwi z powodu niedostatecznej ilości pokarmu. Wtedy żółtaczka jest określana mianem „żółtaczki z braku pokarmu”.

Zobacz też: Cukrzyca ciążowa: przyczyny, diagnoza oraz leczenie cukrzycy ciążowej

Poziom bilirubiny u noworodka powyżej 10mg/dl

Wiele dzieci ma problem z adaptacją do życia pozamacicznego, dlatego niejednokrotnie poziom bilirubiny wzrasta powyżej 10mg/dl. Jest to sytuacja stresująca dla wielu rodziców i powód do dłuższego pozostania w szpitalu. Kiedy bilirubina zu noworodka występuje na poziomie 10-15 mg/dl włączana jest fototerapia, czyli leczenie światłem. Dla noworodków w ekstremalnie ciężkich przypadkach (bilirubina powyżej 20mg/dl) włącza się transfuzje krwi.

Sprawdź: Noworodek a niemowlę: czym różni się noworodek od niemowlaka?

Fototerapia jako metoda leczenia bilirubiny u noworodka

Fototerapia – może się wydawać, że brzmi to dziwnie i nie zalicza się tego do medycyny konwencjonalnej, jednak nic bardziej mylnego. Fototerapia powoduje powstanie lumibilirubiny – związku, który rozpada się szybciej niż bilirubina. Jak wygląda fototerapia? Dziecko pozostaje w swoim szpitalnym łóżeczku wyposażone tylko w pampersa i specjalne materiałowe okulary. Nad łóżeczkiem montuje się specjalną lampę, która generuje nie tylko światło, ale również ciepło – dziecku nie jest zimno w samej pieluszce. Zaleca się, żeby dziecko leżało pod lampą cały dzień i noc. Oczywiście nie jednorazowo, ale przez kilka dni (dokładną liczbę dni ustala lekarz neonatolog). Niemowlę ma z przerwy na karmienie i przewijanie. Po kilku dniach fototerapii poziom bilirubiny maleje, a mama wraz z maluszkiem może spokojnie wrócić do domu.

Fototerapia przy żółtaczce
Noworodek z żółtaczką podczas fototerapii | Wikipedia

Cięższe przypadki żółtaczki

Gdy badania wskazują, że prawidłowy poziom bilirubiny u noworodka został przekroczony, przede wszystkim nie należy wpadać w panikę! Spokój rodziców jest ważny dla dziecka. Noworodki wyczuwają zmiany nastroju mamy nie tylko podczas ciąży, ale również po porodzie, dlatego mama, ale również tata muszą zachować spokój. Pamiętajcie, że należą wam się wyjaśnienia dotyczące każdej czynności wykonywanej przy dziecku. Jeśli sami macie jakieś pytania spiszcie je na kartce – to pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i zaspokoi waszą wiedzę. Niestety żółtaczka jest stanem, który w ciężkiej postaci może być leczony tylko w szpitalu. Dlatego nie stresujcie się długim pobytem w tym miejscu. Nie zapominajcie o podstawowych metodach łagodzenia stresu (waszego i dziecka). Przytulajcie się, całujcie – to buduje waszą więź z dzieckiem, a każde “kangurowanie” buduje również spokój waszego dziecka. Żółtaczka jest stanem fizjologicznym, który przechodzi każdy noworodek. Każde dziecko jest specyficzne na swój sposób i inaczej przechodzi żółtaczkę. Pamiętajcie! Poziom bilirubiny u noworodka wzrasta 2, a 3 dobą życia i jest to zupełnie normalne.

Zobacz też: Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka

Bilirubina u noworodka w pytaniach i odpowiedziach

Czym grozi wysoki poziom bilirubiny u noworodka?

Stanem fizjologicznym jest żółtaczka u noworodka. Normy bilirubiny wskazują, że w czasie największego wzrostu jej stężenia we krwi nie powinien być przekroczony poziom 13-15 mg/dl (222,3-256,5 µm/l). Tak więc o ile poziom bilirubiny u noworodka 200 µm/l jest do zaakceptowania, o tyle wartości 256,5 µm/l mogą być zagrożeniem dla zdrowia dziecka ze względu na neurotoksyczne działanie bilirubiny.
Po przekroczeniu krytycznych wartości bilirubina może przeniknąć przez barierę krew-mózg i uszkodzić komórki nerwowe. W opracowaniach naukowych nie jest podawany czas trwania i poziom hiperbilirubinemii, którego konsekwencją mogą być tego typu uszkodzenia. Pierwsze objawy uszkodzenia komórek nerwowych są niespecyficzne. Zalicza się do nich:

  • niechęć do ssania,
  • apatia,
  • drażliwość,
  • spadek napięcia mięśniowego.

W dalszej kolejności obserwuje się wzrost napięcia mięśni prostowników, ułożenie odgięciowe, hipertermię, zaburzenia wzroku i słuchu, piskliwy płacz, drgawki. Na tym etapie może nastąpić śmierć dziecka lub trwałe uszkodzenie mózgu, które w późniejszych latach objawia się padaczką, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, głuchotą oraz pozapiramidową postacią mózgowego porażenia dziecięcego.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia żółtaczki u noworodka?

Wśród czynników determinujące wystąpienie żółtaczki wymienia się:

  • inną grupę krwi niż krew matki,
  • wcześniactwo,
  • dużą utratę masy ciała po porodzie,
  • późne rozpoczęcie karmienia piersią,
  • niedostateczną podaż pokarmu,
  • wynaczynienia poporodowe (na skórze lub pod skórą na głowie),
  • występowanie żółtaczki u starszego rodzeństwa.

Zobacz też: Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie

Jak wygląda postępowanie, gdy norma bilirubiny u noworodka zostaje przekroczona?

W przypadku gdy poziom bilirubiny u noworodka jest zbyt wysoki, zostaje wdrożone leczenie oparte na fototerapii. Nad łóżeczkiem dziecka montuje się specjalną lampę emitującą światło oraz ciepło. Pod wpływem fototerapii bilirubina jest rozkładana do postaci łatwo usuwalnej z organizmu. Dodatkowo zaleca się częste karmienie dziecka – spadek masy ciała i zbyt mała ilość pokarmu nasilają żółtaczkę u noworodka.

Żółtaczka u noworodka – jak długo w szpitalu?

W przypadku żółtaczki pobyt w szpitalu najczęściej wydłuża się o 2-3 dni. Przeważnie nie wymaga ona leczenia i przemija samoistnie.

Ile trwa żółtaczka u noworodków?

Żółtaczka u noworodków trwa przeważnie 1-2 tygodni. W przypadku bardzo wysokiego stężenia bilirubiny (zwłaszcza u wcześniaków) może ona trwać nawet do miesiąca.

Źródła:
  • Ocena korelacji pomiędzy pomiarem przezskórnym a stężeniem bilirubiny w surowicy krwi noworodka" Małgorzata Morawiecka-Pietrzak, Hanna Morawska, Janusz Bursa
  • "Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt" Alicja Wasiluk, Agnieszka Polewko, Andrzej Ozimirski

Dodaj komentarz

5 komentarzy: Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?

  1. Malwina Kowalczuk-Szoplik Dodane ponad rok temu,

    Witam ! Nie prawdą jest że żółtaczka jest widoczna na początku na stopach. Wręcz przeciwnie. Zaczyna się od głowy i “schodzi w dół “. Uważam równiez za dość odważne posunięcie podawanie sztywnych poziomów biliribiny jako toksyczne. Wszystko zależy od godzin życia dziecka i czynnikow ryzyka.

    • bilirubina?

      Zastanawiam się czy można zmniejszyć poziom bilirubiny farmakologicznie? Czy w grę wchodzi tylko dieta? Miał ktoś z tym styczność?

      • Wiem,że noworodkom podają luminal

      • Zamieszczone przez ania_st
        Wiem,że noworodkom podają luminal

        ???

      • Zamieszczone przez vivian
        ???

        ?

      • luminal ma działanie uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe, obniża napięcie mięsni, rozkurczowe…

        ale jak ma się do poziomu bilirubiny??

      • Zamieszczone przez vivian

        ale jak ma się do poziomu bilirubiny??

        mała dawka działa aktywująco na enzymy wątrobowe i przyspiesza metabolizm bilirubiny. Podaje się go przy dużym nasileniu żółtaczki, noworodki dobrze go tolerują.

      • a z jakiego poziomu chcesz obniżać?

      • Zamieszczone przez ania_st
        mała dawka działa aktywująco na enzymy wątrobowe i przyspiesza metabolizm bilirubiny. Podaje się go przy dużym nasileniu żółtaczki, noworodki dobrze go tolerują.

        thx

        człowiek się uczy całe życie….

      • Zamieszczone przez EwkaM
        a z jakiego poziomu chcesz obniżać?

        chodziło mi o osobę dorosła – fakt, nie napisałam

        nie wiem o jakie jednostki chodzi, wiem że norma jest do 18 a uzyskany wynik za 1 razem to 44, za drugim, po tygodniu diety 63

        wiem że dieta daje efekty po kilku miesiącach a zależy mi na czasie.

        Pani w aptece poleciła jakieś ziółka – chyba Hepatina ale nie wiem czy jest sens to kupować.

    • Bilirubina-poziom??

      Jaki poziom bilirubiny przy żółtaczce jest poziomem z którym organizm noworodka daje sobie radę bez lekarstw i naświetlania?? Moja mała w 10 dobie ma poziom 9,2 i nic nie dostaje- czy taki poziom nie wymaga jakiegoś leczenia?? (Mała waży 4050 i 55 cm) Dodam jeszcze że w szpitalu była naświetlna profilaktycznie przez kilka godzin dziennie z przerwami na karmienie-dzięki za wszystkie informacje.

      • Re: Bilirubina-poziom??

        Jak leżałam w szpitalu po porodzie, poznałam dziewczynę, której córeczka miała 19. Zbili do 14 i mała poszła do domku:)

      • Re: Bilirubina-poziom??

        Mój Michał miał niewiele ponad 12 jednostek i go naświetlali. Gdy się upierałam by nas wypisali do domu, bo naświetlania i tak nic nie dawałay, to mi neonatolog powiedziała, że w zasadzie mogę spokojnie wyjść na własną prośbę i nie martwić się, bo ten poziom nie jest wcale wysoki.

      • Re: Bilirubina-poziom??

        norm nie znam, ale moge powiedziec, ze Szymon byl naswietalany + dostawal kroplowke na wyplukanie przy poziomie 17,8 – do domu wypisany przy 12,5 – poniewaz tendencja spadkowa sie utrzymywala

      • Re: Bilirubina-poziom??

        ,,U nas” w szpitalu nie robią nic do poziomu 13. Igo miał bodajże 13,8 więc go naświetlali. Na drugi dzień było 12 i trochę i puścili nas do domku.

        O takim,,profilaktycznym” naświetlaniu nie słyszałam…przecież żółtaczka jest chyba natrualnym zjawiskiem (do pewnego poziomu oczywiście)

        U obu moich chłopców utrzymywała się do 6 tygodnia

        Pozdrawiam

      • Re: Bilirubina-poziom??

        My wyszłyśmy do domu z poziomem 12. W szpitalu Julcię naświetlali i przepajali glukozą. W domu juz nic nie robiłam tylko karmiłam piersią. Zażółcona skórka była jeszcze długi czas – około 6 tygodni.

      • Re: Bilirubina-poziom??

        nie znam norm, ale skoro wypisali Was do domu to pewnie poziom byl w normie i mial tendencje spadkowa… u nas żółtaczka minęła dopiero w ostatnich dniach – najwawżniejsze było, ze zażółcenie z dnia na dzień było mniejsze…trwało długo ale obyło się bez odstawiania od piersi i przepajania… nie stresuj się – jeśli tylko maleńka nie staje się bardziej żółta to wszystko jest ok…

        a Bartoszek miał żółtaczke? Krzyś nie miał i byłam w niezłym stresie że to wszystko tak długo trwa u Milenki…

      • Re: Bilirubina-poziom??

        U mnie Bartoszek też miał przedłużoną żółtaczkę i też wtedy wydawało mi się że to długo wszystko trwałao- teraz poprostu z czystej ciekawości chciałabym poznać jakieś parametry :))

      • Re: Bilirubina-poziom??

        do 12 z tendencja spadkowa…jest to wtedy zoltaczka fizjologiczna z ktora zazwyczaj wypisuje sie dzieci do domu.
        Magda,Natalka

      • Re: Bilirubina-poziom??

        Norma jest chyba do 13… Ale głowy nie dam, nie pamiętam. Nina miała grubo powyżej, pędzilysmy najpierw 10 dni w jednym szpitalu (naświetlania), tydzien w domu i znowu 2 tygodnie w innym szpitalu gdzie miała kroplówke i naświetlania i żółtaczka w końcu minęła.

      • Re: Bilirubina-poziom??

        Dokładnie nie pamiętam, ale wydaje mi się, że Kinga z poziomem ok 12 osatała wypisana do domu.

      • więcej odpowiedzi (1)
    • bilirubina264,4umol/l w czwartym tygodniu

      w drugiej dobie po urodzeniu moj synek mial 274. po naswietleniu (14 godzin) 225 i nas wypisali do domu.w czwartym tygodniu znow wyzej teraz jest 6 tydzien jestesmy w domu i jest dalej zolty. bylismy u lekaza i powiedzieli nam dopajac glukoza i czekac. w poniedzialek znow na badania. bardzo prosze o odpowiedz czy to cos powaznego? STRASZNIE SIE MARTWIE!!!

      • Re: bilirubina264,4umol/l w czwartym tygodniu

        Mój synek też był żólty po wypisaniu ze szpitala i później dłuższy czas. Takze się martwiłam,ale kolor skóry może po kilku tygodniach zejsć, tak też stało sie w wypadku naszego syNA. OBJAWY ŻÓŁTACZKI to; apatyczność, temperatura, brak apetytu,żółć przebijająca a nie matowa. Dla pewności można zbadac poziom bilirubiny. Aczkolwiek nie rozumiem po co lekarz zapisał glukozę

      • Re: bilirubina264,4umol/l w czwartym tygodniu

        żółte zabarwienie skóry utrzymuje sie długo.dziecko powinno dużo pic (stąd glukoza)żeby wysikac bilirubine.wystawiaj też do słoneczko -najlepiej przez szybe -połozna mówiła mi że żółtaczka ładnie schodzi pod wpływem promieni słonecznych(ale nie na bezpośrednie słońce żeby nie spażyć buźki).
        dla pewności zbadaj poziom bilirubiny -jak sie nie podwyższa to jest ok.
        ps.tak na przyszłośc- jeśli raz napiszesz posta z pytaniem to wystarczy-niepotrzebnie umieszczać w każdym watku to samo pytanie.to taka moja sugestia.pozdrawiam

      • Re: bilirubina264,4umol/l w czwartym tygodniu

        Różnie to bywa z Tą podwyższoną bilirubiną. Czasami faktycznie utrzymuje się kilka tygodni, może to dotyczyć także zółtaczki fizjologicznej, czyli związanej z karmieniem piersią i hormonami matki. Może być jednak oznaką infekcji w organiźmie, tak było w przypadku mojej Marty, okazało się, że miała zapalenie układu moczowego i płuc – zarażono ją w szpitalu jakimiś bakterimi. Miała bardzo wysoki poziom bilirubiny, tyle że w innym przeliczniku wynosł ok. 12.
        Na pewno Twój pediatra wie najlepiej co robni, glukoza jest bardzo dobra na wypłukanie tak samo słońce.
        Ja dla świętego spokoju proponowałabym zrobić badanie moczu i jeżeli wyjdą jakieś bakterie to dodatkowy posiew moczu. U większości dzieci jednak okazuje się, że wszystko ok. Długo uczymujący się bardzo wysoki poziom bilirubiny jest niebezpieczny dla układu neurologicznego.
        Pozdrawiam!

      • Re: bilirubina264,4umol/l w czwartym tygodniu

        Mój Mikołaj został sierowany do szpitala w 8 tyg. z powodu żółtaczki fizjologicznej. Wówczas musiałam odstawić go od cyca na 24 godziny. Podawano mu luminal i karmiłam go mlekiem sztucznym. Pomogło. Poza tym pediatra powiedział mi, że można też przez dwie doby ściągać i przegotowywac swój pokarm i dopiero wtedy podawać dziecku. Teraz jest już w porządku. Pozdrawiam

    • Podwyższona bilirubina

      Mój synuś skończył 5 m-cy. Ponieważ zbliża się termin szczepienia, a jego skóra nadal jest kremowa dostałam skierowanie na morfologię z poziomem bilirubiny. No i wynik bilirubiny jest 48,47 umol/l przy normie od 3,4 do 17,0. Trochę mnie to wystraszyło, ale może za bardzo panikuję? Poradzcie proszę, może wasze maleństwa też miały ten problem.
      Pozdrawiam wszystkie mamy i ich maleństwa

      • Re: Podwyższona bilirubina

        Powiem Ci, ze w wieku 5 miesiecy bilirubina powinna byc w normie jesli jest podwyzszona na pewno skieruja Cie na proby watrobowe. Nie chce wyrokowac bo dokladnie sie na tym nie znam ale u nas bylo tez podejrzenie, bo byl podzyszzony Aspat.. Ale bilirubina w normie.
        Nie martw sie na zapas…dziwie sie, ze przy zazolceniu skory od razu lekarz nie skierowal na badania ASPAT I ALAT.

        Pozdrawiam cieplo.

      • Sprostowanie do wieku dziecka

        Niechcący “postarzyłam” swoje dziecko. Ma dopiero 5 tygodni a nie 5 m-cy, więc myślę, że jeszcze nie wyszedł z żółtaczki fizjologicznej, ale dlaczego tak długo?

        Ania + Wiktusia + Maciuś

      • Re: Sprostowanie do wieku dziecka

        Tak wlasnie sobie pomyslalam, ze moze sie pomylilas… Nie chcialam Cie straszyc ale gdyby w wieku 5 miesiecy okazalo sie ze pozio bilirubiny jest taki wysoki to wskazywaloby tylko na jedno…chorobe watroby.
        A Tak nie ma czym sie martwic…Laura miala bardzo dlugo zoltaczke fizjologiczna bo jakies 8 tygodni…podbno dzieci karmione piersia moga miec ja nawet do 3 miesiecy. Ale z tego co napisalas, ta bilirubina jest dosc wysoka i powinnas chyba jak naszybciej zglosic sie do lekarza…wiem, ze od 19 robia juz naswietlania a Twoje malutkie ma duzo duzo wiecej.
        Nie ma na co czekac tylko szybko isc do pediatry.

      • Re: Sprostowanie do wieku dziecka

        Aniu,

        Moja córeczka miała 4 tygodnie i wciąz była żółta. Po badaniu krwi i poziomu bilirubiny okazało się, że pozom bilirubiny wzrósł w stosunku do tego, który miała przy wypisie ze szpitala. Mała wyszła dopiero po 7 dniach po przejściu fototerapii. Przyczyn przedłużającej się zółtaczki jest dużo. Najczęsciej jest to spowodowane jakąś infekcją. Ja radzę jak najszybciej zrobić posiew moczu, być może twój maluszek ma bakterie w moczu. Bakterii trzeba się szybko pozbyć, bo zakażenie układu moczowego może być niebezpieczne. Poza tym wysoki poziom bilirubiny może być groźny dla mózgu. Jak najszybciej oddaj mocz do badania. Ja na Twoim miejscu zgłosiłabym się zaraz na oddział dziecięcy do szpitala. My też spędziłyśmy tam dwa tygodnie. Mała dostała antybiotyk, kroplówki z glukozy i bilirubina spadła do 3. Przy tej okazji wykryto u niej refliks układu moczowego, który był tak naprawde pezpośrednią przyczyną infekcjii i tej przedłużającej się zółtaczki.
        Gdybyś chciała coś jeszcze wiedzić to pisz na priv.
        Pozdrawiam.

        Milena i Miriam 26.08.2004

      • Re: Sprostowanie do wieku dziecka

        Nina byla naswietlana gdy bilirubina przekraczala 14, podobno norma jest do 13.
        Też myślę że z dzidzią trzeba jednak pojść do lekarza.

        Monika & Nina 19.11.2003

      • Re: Sprostowanie do wieku dziecka

        Mój Jonek miał też podwyższony poziom bilirubiny ale najwyższy miała 16 po tym wyniku świecił sie po raz drugi w inkubatorze. Z tego co wiem nie wolno dopuścic by podwyższony poziom bilirubiny utrzymywał sie długo. U Twojego maluszka jest on bardzo wysoki. Uważam, ze lekarz, który Ci prowadzi malucha powinien natychmiast skierować Was do szpitala na badania lub fototerapię jeżeli badania nic nie wykażą np niewydolnosć wątroby.
        Naprawde nie chce Cie straszyć ale to moze byc niebezpieczne.
        Podczas gdy wystarczy go ponaświtetlać.
        Kiedy wychodziliśmy ze szpitala poziom u Jonka bilirubiny był 13 bacznie go obserwuję i widzę, ze to sie cofa. Przy karmieniu piersia wolniej niż przy butelkowym. Ale bardzo uważnie go ogladam bo wiem, że bilirubina może uszkodzić komórki mózgu. A tego byśmy nie chcieli.
        Moim zdaniem powinnaś jak najszybciej skontaktować siez lekarzem lub szpitalem..

      • Re: Sprostowanie do wieku dziecka

        Dominika miała tak samo… Na szczęście obyło się bez pobytu szpitalu….dużo poiliśmy ją glukozą i poziom bilurbiny spadł… A jak już zaczął powrotnie spadać lekarz powiedziała, że będzie dobrze i było

    Planowanie ślubu oraz wesela

    Dzieci na weselu

    Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

    Czytaj dalej →
    Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

    Biżuteria na zawsze

    Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo