Maliny w ciąży i podczas karmienia piersią

Maliny – jedne z ulubionych owoców sezonowych Polaków. Świetnie pasują do deserów na zimno, a także do wypieków. Jeszcze lepiej smakują solo. Są doskonałą bazą do kompotów, soków, a także jako dodatek do herbaty. Czy można jeść maliny w ciąży? Czy powinno się je wyeliminować z diety w okresie karmienia?

Maliny w ciąży i podczas karmienia piersią

Maliny właściwości

Malina to krzew owocowy, który pochodzi z rodziny różowatych. Rośnie w całej Europie – jedynym wyjątkiem są dwa kraje: Islandia i Portugalia. Jej krzew osiąga nawet 2 metry wysokości. Z dobroczynnych właściwości malin korzystali już ludzie w średniowieczu. Pomijając jej pozytywny wpływ na zdrowie, korzystano z tej rośliny także w kosmetyce – wywar przygotowany z jej liści był bazą mieszanki, która farbowała włosy na czarno.

Maliny są doskonałym źródłem witamin. Kryje się w nich witamina C w dużych ilościach, a także witaminy B1, B2, B6. Maliny zawierają potas, magnez oraz fosfor. Są także doskonałym źródłem cennych przeciwutleniaczy.

Od setek lat te niewielkie owoce są używane jako lek przeciwgorączkowy. Napar z malin, a także z ich liści, powoduje, że gruczoły potowe zaczynają intensywnie pracować. Pot wydzielany przez skórę powoduje znaczne obniżenie temperatury ciała.

Ponadto maliny są znane ze względu na swoje właściwości rozkurczowe. Z uwagi na to są przydatne w przypadku bolesnych miesiączek, ponieważ łagodzą napięcie w podbrzuszu. Pomagają także zwalczać biegunki i bóle brzucha. Wyzwalają wydzielanie żółci, przez co wspomagają pracę układu pokarmowego.

Maliny w ciąży

Przez wiele lat – do dzisiaj włącznie – wiele osób uważało, że maliny są na liście produktów zakazanych dla kobiety spodziewającej się dziecka. Nic bardziej mylnego!

W malinach występuje w dużych ilościach witamina E, nazywana również witaminą płodności. Jej obecność jest niezbędna w czasie ciąży, ponieważ ma wpływ na utrzymanie jej, a także na prawidłowy rozwój maluszka. Bardzo ważna jest suplementacja witaminą E, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, gdy rozwija się wzrok dziecka. Maliny są jej doskonałym źródłem.

Sprawdź:  Czosnek w ciąży i podczas karmienia piersią

Ponadto maliny uznawane są jako złoty środek na poranne mdłości. Spożywanie ich na czczo pomaga w zwalczaniu nudności.

Mitem jest to, że herbatka z malin lub z jej liści przyspiesza poród. Ciężarne mogą ją bez przeszkód pić przez cały okres ciąży i z pewnością nie wywoła ona przedwczesnego rozwiązania.

Maliny a karmienie piersią

Czy w czasie karmienia piersią można jeść maliny? To pytanie zadaje sobie wiele młodych mam. Odpowiedź jest prosta – można. Maliny ze względu na swoje właściwości są cennym pokarmem. Niektórzy dopatrują się w nich nawet sposobu na walkę z bolesnymi kolkami u niemowląt – ze względu na ich właściwości rozkurczowe.

Dodaj komentarz

Tata
David Beckham krytykowany za pocałowanie córki w usta
Niewinne zdjęcie, które miało pokazać słodką relację pomiędzy znanym piłkarzem, a jego córką wywołało wzburzenie wśród internautów. Wszystko za sprawą buziaka. David Beckham na swoim Instagramie opublikował zdjęcie zatytułowane "Kiss for
Czytaj dalej
Ciąża
Ten film z kotem i dzieckiem ma już prawie pół miliona wyświetleń. Co takiego zrobił sprytny kot?
Co się dzieje, gdy w domu ścierają się dwa mocne charaktery? Wiadomo nie od dziś, że koty to uparte stworzenia i nie lubią, gdy ktoś wchodzi im w paradę. Wiedzą
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią
Pistacje to fantastyczny dodatek do wielu potraw, nie tylko tych codziennych, ale także przygotowywanych na uroczyste przyjęcia. Idealnie komponują się z mięsami, dobrze smakują w sałatkach. Są niezastąpione w deserach
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Krewetki w ciąży i podczas karmienia piersią
Krewetki jeszcze do niedawna uważane były za przysmak wykwintny, który gościł jedynie na talerzach najbardziej zamożnych. Obecnie stają się coraz bardziej popularne i dzięki dyskontom spożywczym mamy do nich ułatwiony
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Orzechy w ciąży i podczas karmienia piersią
Wyrazy „orzechy” i „samo zdrowie” mogą być praktycznie uważane za synonimy. Od stuleci wiadomo, że orzechy zawierają w sobie substancje mające bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka, przez co ich
Czytaj dalej