Ból podbrzusza w ciąży – kiedy jest powodem do niepokoju?

Ból podbrzusza w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości, na jakie uskarżają się przyszłe mamy. Pojawia się zarówno na początku ciąży, jak i w jej zaawansowanym stadium, a także pod koniec. Z reguły bóle podbrzusza w ciąży są fizjologiczne i związane ze zmianami, jakie dokonują się macicy oraz jamie brzucha na skutek wzrostu dziecka. Nie znaczy to jednak, że nie powinnyśmy mówić o nich lekarzowi, wręcz przeciwnie. Wszelkie niepokojące nas objawy należy niezwłocznie omawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. Pozwoli nam to na spokojny sen, a także na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, zanim będzie za późno na interwencję.

Ból podbrzusza na początku ciąży – jak przy okresie

Bóle podbrzusza na początku ciąży zwykle związane są ze zmianami hormonalnymi oraz fizjologicznymi, jakie dokonują się w ciele i organizmie kobiety na skutek poczęcia dziecka. Już na etapie zagnieżdżania się zarodka w macicy kobieta może odczuwać ból, podobny do tego przed okresem. Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem z reguły jest czymś naturalnym, może nawet towarzyszyć mu niewielkie krwawienie spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka. Ponadto, ból podbrzusza na początku ciąży wiąże się także z rozciąganiem więzadeł podtrzymujących macicę, a także rozluźnianiem stawów krzyżowo-biodrowych. Są to naturalne procesy, które przygotowują ciało kobiety na rozwijający się i rosnący płód.

Ból podbrzusza na początku ciąży a poronienie

Kiedy ból podbrzusza na początku ciąży jest bardzo dotkliwy, nagły, kobieta odczuwa skurcze i towarzyszy im krwawienie, niezwłocznie należy udać się do lekarza lub na pogotowie. Takie objawy mogą sygnalizować poronienie lub problemy z utrzymaniem ciąży. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Ból podbrzusza a rosnące dziecko

Wraz z upływem tygodni, dziecko w łonie matki staje się coraz większe. W połowie ciąży większość przyszłych mam zaczyna odczuwać ruchy dziecka, które pod koniec mogą sprawiać silny ból. Dziecko kopie rozpycha się, powodując ucisk na pozostałe narządy wewnętrzne kobiety, w tym także na pęcherz moczowy. W ostatnim trymestrze ciąży ciężarne często skarżą się na ból kolkowy o różnym nasileniu. Ból zlokalizowany jest w okolicy pachwin i promieniuje aż do nóg. Ból ten związany jest ze zbliżającym się wielkimi krokami porodem. Powiększona macica oraz rozpychające się w niej dziecko uciskają pęcherz moczowy, miednicę oraz odbyt powodując dyskomfort, oraz nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Ból podbrzusza w 9 miesiącu ciąży może być już związany ze zbliżającym się porodem.

Ból podbrzusza w ciąży — a odklejające się łożysko

Czasami ból podbrzusza w ciąży może być spowodowany przez odklejające się łożysko. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna dla matki oraz nienarodzonego dziecka, dlatego wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Ból podbrzusza, który spowodowany jest odklejaniem łożyska, odczuwany jest przez przyszłą mamę jako drętwienie dolnej części brzucha, a także uczucie mocnego naciągania skóry — jakby brakowało skóry na brzuchu. Ważne, że objawy te pojawiają się nawet po odpowiednim wypoczynku, kiedy kobieta jest wyspana i zrelaksowana. Drętwieniu może towarzyszyć ból krzyża dlatego, jeżeli ciężarna obserwuje u siebie oba te objawy, powinna niezwłocznie udać się do swojego ginekologa. Odklejaniu się łożyska towarzyszy krwawienie do macicy, z tego względu jest to sytuacja zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu przyszłej mamy i jej dziecka.

Ból podbrzusza — trening macicy

Już pod 20 tygodniu ciąży macica przystępuje do treningu, który ma ją przygotować na wielki dzień. Niczym maratończyk, przed ważnym biegiem, macica musi odpowiednio wcześnie zacząć przygotowania, gdyż wysiłek, jaki ją czeka, jest wręcz nieludzki. Wydanie na świat nowego życia to wielka sprawa, dlatego już w drugim trymestrze ciąży pojawiają się tak zwane skurcze Braxtona Hicksa. Są to skurcze przepowiadające, które mają za zadanie przygotowanie macicy do porodu. Początkowo kobieta może nawet ich nie odczuwać, objawiają się chwilowym twardnieniem brzucha, któremu nie towarzyszy ból ani skracanie szyjki macicy. Pod koniec ciąży, skurcze Braxtona Hicksa mogą stać się uciążliwe i trwać coraz dłużej, a tak zwane “stawianie się” brzucha nie sposób przeoczyć, jednak od prawidłowych skurczów porodowych odróżnia je brak regularności.

Ból podbrzusza a zbliżający się poród

Kiedy kobieta, której zbliża się termin porodu, zaczyna odczuwać silne, regularne bóle skurczowe podbrzusza, którym mogą towarzyszyć bóle krzyżowe, może być to sygnałem, że rozpoczęła się akcja porodowa. Warto sprawdzić, w jakich odstępach czasowych pojawiają się skurcze, a jeśli są regularne czas zabrać torbę i pojechać do szpitala — najprawdopodobniej niebawem na świat przyjdzie nowy człowiek!

Bóle podbrzusza w ciąży a zapalenie przydatków

Czasami w ciąży bóle podbrzusza mogą być związane nie tyle z dolegliwościami ciążowymi, ile z jednostką chorobową. Zapalenie przydatków – czyli jajników i jajowodów wywołuje silny i intensywny ból pojawiający się po jednej lub po obu stronach brzucha. Ból jest podobny jak podczas okresu, czasami nawet silniejszy. W ciężkich stanach zapalnych może pojawić się gorączka oraz ból podczas stosunku, W przypadku takich dolegliwości ciężarna powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Być może będzie konieczne wdrożenie antybiotykoterapii, gdyż zapalenie przydatków wywoływane jest przez bakterie, na które ciężarne są szczególnie narażone.

Ból podbrzusza w ciąży – co robić?

Bez względu na to, co jest powodem bólu podbrzusza w ciąży, zawsze powinien być on skonsultowany z lekarzem. Jeżeli ból pojawia się w początkowych tygodniach ciąży, jest silny i towarzyszy mu krwawienie lub skurcze, ciężarna powinna niezwłocznie udać się na pogotowie. Jeżeli ból podbrzusza nie jest bardzo dokuczliwy, a pojawia się najczęściej po wysiłku fizycznym lub w wyniku nadmiernego stresu warto skonsultować to z lekarzem na najbliższej wizycie, a w oczekiwaniu na nią postarać się trochę zwolnić, posłuchać swojego ciała, które w tym wyjątkowym okresie może potrzebować nieco innego traktowania. Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować dolegliwości bólowych ze strony podbrzusza w ciąży. Lepiej dmuchać na zimne, upewnić się 3 razy za dużo niż jeden raz za mało.

Zobacz też: Wyrostek robaczkowy w ciąży

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo