Rozwolnienie u dziecka: przyczyny, sposoby leczenia, dieta

Biegunka to niestety bardzo częsta dolegliwość, która dotyka ogromnej części maluszków. Przyczyny rozwolnienia u dzieci są różne, od zjedzenia nieświeżego produktu, przez nietolerancję pokarmową po zdenerwowanie i stres. W przypadku rozwolnienia najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie oraz lekkostrawna dieta, która dostarczy dziecku niezbędnych składników.

Biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka objawia się przede wszystkim luźnym stolcem, często nawet o wodnistej konsystencji. Co więcej, luźny kał występuje kilkukrotnie (co najmniej 3 razy) w ciągu doby. Oprócz tego, malec może skarżyć się na przykład na bóle brzucha, nudności oraz wymioty. W czasie rozwolnienia dzieci często nie chcą nic jeść, są zmęczone, drażliwe i płaczliwe.

Przyczyny rozwolnienia u dziecka

Rozwolnienie objawia się zwykle w podobny sposób, jednak może mieć wiele powodów. Najbardziej popularną przyczyną biegunki jest spożycie nieświeżych, przeterminowanych albo nawet zepsutych pokarmów. Czasami biegunka może wystąpić również jako skutek przejedzenia, zjedzenia zbyt tłustego posiłku albo spożycia zbyt dużej ilości błonnika, na przykład w formie otrębów, owoców czy warzyw (zwłaszcza, jeżeli zazwyczaj dieta jest uboga w błonnik). Biegunka może być spowodowana także przez bakterie, na przykład Salmonelli albo rotawirusy. W niektórych przypadkach biegunka jest jednym z objawów chorób jelit. U małych dzieci, rozwolnienie może być spowodowane wprowadzeniem do diety malucha nowego pokarmu. Oprócz przyczyn biegunki, które są bezpośrednio związane z układem pokarmowym, biegunka może także wystąpić na skutek stresu, zdenerwowania czy lęku.

Dieta przy biegunce

Dieta to bardzo ważna kwestia, o którą należy zadbać podczas biegunki. Wielu rodziców martwi się, że powodem biegunki może być jakiś składnik, którego dziecko nie toleruje. W związku z tym, spora część rodziców decyduje się na zastosowanie specjalnej diety, która niestety zazwyczaj jest niesmaczna, a co najważniejsze mało odżywcza. Mimo faktu, że rzeczywiście często biegunka jest spowodowana nowym składnikiem w diecie dziecka, nie zawsze istnieje konieczność zmiany sposobu odżywiania. W żadnym wypadku malucha, który cierpi na biegunkę nie należy głodzić. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, w czasie biegunki nie trzeba malucha odstawiać od piersi. Mleko i produkty mleczne należy natomiast ograniczyć u dzieci w wieku przedszkolnym. Oprócz tego, szczególnie podczas biegunki, należy zrezygnować z ciężkostrawnych, smażonych potraw. Ulgę dziecku przyniosą lekkostrawne posiłki, na przykład ryż, banany, makaron, tarte jabłka, gotowane na parze warzywa, pszenna bułka z chudym twarożkiem, delikatna zupa krem z marchewki i innych jarzyn, gotowane ziemniaki, pulpety z chudego mięsa, potrawka z kurczaka czy suchary. Lepiej zrezygnować z dużej ilości przypraw, a także dodatków takich jak masło czy oliwa.

Domowe sposoby na rozwolnienie

Niezależnie od przyczyny rozwolnienia, w każdej sytuacji najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie. Ze względu na to, że małe dzieci są szczególnie narażone na wystąpienie odwodnienia, należy dziecku podawać wodę nawet, jeśli maluch nie chce pić. Najlepiej, żeby dziecko piło wodę niegazowaną, regularnie w małych porcjach. Oprócz wody można podawać dziecku elektrolity, których może zabraknąć w dziecięcym organizmie podczas biegunki.

Maluszkowi cierpiącemu na rozwolnienie można podawać również specjalne odżywki, które przyspieszają leczenie biegunki. Część z takich odżywek zawiera przeciery owocowe oraz są dodatkowo wzbogacone w witaminy i inne składniki odżywcze, które wzmacniają dziecięcy organizm podczas rozwolnienia. Co więcej, odżywki takie często wspomagają odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej jelit, a także usuwanie toksyn z organizmu. U dzieci, które często cierpią na biegunkę sprawdzić się mogą probiotyki, które wypierają chorobotwórcze drobnoustroje, a przywracają dobroczynną florę bakteryjną jelit. Część rodziców podczas biegunki podaje dzieciom węgiel lekarski, jednak w większości przypadków nie jest to dobry pomysł. Preparat ten zatrzymuje biegunkę, a należy pamiętać, że ma ona na celu oczyszczenie organizmu i wspomaga wydalanie szkodliwych substancji.

Ważną kwestią, o którą trzeba zadbać podczas biegunki, jest higiena. Częste wizyty w toalecie sprzyjają powstawaniu odparzeń, dlatego najlepiej po każdym oddaniu stolca przemyć pupę dziecka albo przynajmniej przetrzeć ją specjalnymi chusteczkami nawilżonymi. Czasami może się okazać konieczne zastosowanie maści, kremu lub pudru na odparzenia.

Biegunka u dziecka: kiedy udać się do lekarza?

Rozwolnienie u dziecka to poważny problem i jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Jeśli mimo biegunki dziecko dobrze się czuje, zazwyczaj nie ma konieczności udania się na wizytę lekarską. Kontrola lekarska może być konieczna, jeżeli oprócz rozwolnienia dziecko cierpi na silne bóle brzucha albo wymioty. Do lekarza trzeba się udać również wtedy, gdy w kale widoczne są ślady krwi. W takiej sytuacji dziecko jest szczególnie narażone na niebezpieczne odwodnienie. Jeżeli biegunka pojawia się u niemowlaka, zawsze należy zgłosić się na konsultację do lekarza pediatry.

Nawet jeżeli podczas biegunki dziecko czuje się normalnie, rozwolnienia nie należy lekceważyć, ponieważ w skrajnych przypadkach może dojść nawet do poważnego odwodnienia oraz konieczności leczenia szpitalnego.


Zdjęcie główne: depositephotos.com

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo