Sól emska – skuteczny sposób na ból gardła i kaszel

Ból gardła i kaszel to jedne z najczęściej występujących objawów przeziębienia, które można skutecznie leczyć domowymi sposobami, wykorzystującymi produkty pochodzenia naturalnego, takie jak np. sól emska. To naturalna substancja lecznicza, będąca mieszaniną wielu soli alkalicznych, wykazująca szereg właściwości zdrowotnych, m.in. działanie wykrztuśne i łagodzące chrypkę. Na rynku znajdziemy zarówno tą oryginalną, pochodzącą z niemieckiego uzdrowiska Bad Ems, jak również jej polskie odpowiedniki.

Sól emska – zastosowanie

Sól emska naturalnie występuje pod postacią białego proszku. Pod względem chemicznym stanowi mieszaninę takich soli jak: chlorek sodu, bromek sodu, wodorowęglan sodu, siarczan sodu oraz potasu, a także dwuzasadowy fosforan sodu. Jeśli chodzi o naturalny preparat jakim jest sól emska, zastosowanie ma niezwykle szerokie:

  • sól emska na kaszel – polecana zarówno na kaszel suchy, w przypadku którego nawilża śluzówkę gardła, łagodząc uczucie drapania, jak również na kaszel mokry, ze względu na swoje właściwości sekretolityczne. Skutecznie zmniejsza lepkość wydzieliny w płucach i oskrzelach, ułatwiając jej odkrztuszanie;
  • sól emska na gardło – nie tylko nawilża, ale także dezynfekuje błonę śluzową gardła, łagodząc zaczerwienienie i nieprzyjemne drapanie;
  • sól emska na chrypkę – dzięki swoim właściwościom łagodzącym świetnie sprawdza się w przypadku chrypki spowodowanej nie tylko stanem zapalnym, ale także paleniem papierosów. U palaczy łagodzi również odruch kaszlu, określany jako kaszel palacza;
  • sól emska na katar – ze względu na swoje właściwości nawilżające i sekretolityczne, inhalacje z soli emskiej doskonale sprawdzają się także jako pomoc w leczeniu kataru nie tylko o podłożu wirusowym, ale również kataru siennego czy zapalenia zatok, ułatwiając wydostawanie się wydzieliny na zewnątrz;
  • sól emska na zgagę – preparat ten sprawdza się nie tylko w leczeniu objawów przeziębienia, ale również przy problemach z nadkwasotą. Ze względu na swój alkaliczny charakter doskonałe zobojętnia kwaśną treść żołądkową, likwidując nieprzyjemne uczucie pieczenia w wyniku cofania się treści żołądkowej.

Ze względu na szerokie zastosowanie, sól emska dostępna jest pod różnymi postaciami. Najczęściej możemy ją spotkać w formie tabletek musujących oraz tabletek do ssania, rzadziej i w zdecydowanie droższej wersji, pod postacią specjalnych ampułek do inhalacji. Jest to produkt całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu, dlatego sól emska dla dzieci może być stosowana bez obaw o skutki uboczne. Polecana jest również przyszłym mamom jako skuteczny sposób na walkę z przeziębieniem, jednak w tym przypadku warto skonsultować dawkowanie z lekarzem, gdyż sól emska w ciąży może powodować zatrzymywanie się wody i nieprzyjemne obrzęki.

Sprawdź: Co na ból gardła w ciąży?

Sól emska (tabletki) – jak stosować by zobaczyć efekty?

Sól emską powinniśmy bez problemu dostać w każdej dobrze zaopatrzonej aptece. Najłatwiej dostępna jest ona pod postacią tabletek, zarówno tych do rozpuszczania jak i do ssania. Dlatego też, w zależności od męczących nas dolegliwości, możemy wybrać najbardziej pasującą nam postać. Najczęściej wybierane są emskie tabletki w formie musującej, uzupełnione o kwas cytrynowy lub winowy. Rozpuszcza się je w wodzie lub w mleku (łagodzi ono nieprzyjemny, słony smak) i pije kilka razy dziennie. Tabletki emskie na kaszel nie powinny być jednak pite bezpośrednio przed snem, gdyż nasilają one odruch wykrztuśny, który może zaburzać sen. Jeśli chodzi o rozpuszczalne tabletki emskie – zastosowanie znalazły również jako roztwór do płukania gardła. Jednak zdecydowanie wygodniejszą formą do stosowania w przypadku bólu gardła są tabletki emskie do ssania, które nie tylko nawilżają je, ale łagodzą również stan zapalny oraz chrypkę. Tabletki emskie działanie przeciwzapalne zawdzięczają przede wszystkim zawartemu w nich benzoesanowi sodu, który wykazuje właściwości odkażające. Choć sól emska, jak sama nazwa wskazuje, w naturalnej postaci ma słony smak, tabletki emskie na gardło zazwyczaj występują w różnych wersjach smakowych, przez co są chętnie stosowane nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci. Tak jak w przypadku roztworu do picia, należy je stosować kilka razy na dobę.

Inhalacje z soli emskiej na kaszel i katar

Jednym z najbardziej wszechstronnych preparatów jeśli chodzi o wziewną drogę podania jest sól emska. Na co może pomóc? Zarówno na kaszel suchy i mokry, jak i na katar czy zapalenie zatok. Jeśli chodzi o lek jakim jest sól emska, inhalacje polecane są przede wszystkim ze względu na właściwości rozrzedzające wydzielinę z dróg oddechowych, za które odpowiadają naturalne związki występujące w jej składzie, takie jak wodorowęglan czy chlorek sodu. Doskonale sprawdza się więc w leczeniu zapalenia zatok, czy kataru siennego pod postacią inhalacji, dzięki którym trafia dokładnie tam gdzie powinna, by skutecznie zredukować nieprzyjemne objawy. Inhalacje to również jedna z najbardziej polecanych form stosowania preparatu jakim jest sól emska jeśli chodzi o dzieci. Eliminują one problem nieprzyjemnego, słonego smaku, jednocześnie pozwalając na uzyskanie podobnych rezultatów jak przy stosowaniu tabletek do ssania czy roztworów. Sól emska na suchy kaszel z kolei polecana jest ze względu na fakt, iż doskonale nawilża śluzówkę gardła, redukując nieprzyjemne uczucie drapania i suchość. Choć w przypadku takich objawów inhalacje również mogą pomóc, zdecydowanie lepszym, bo działającym przede wszystkim miejscowo, rozwiązaniem będą tabletki emskie na suchy kaszel do ssania.

Poznaj sprawdzone:

Domowe sposoby na kaszel u dziecka >>

Co na kaszel u niemowlaka >>

Tabletki emskie w ciąży i dla dzieci

Sole emskie to naturalny preparat doskonale sprawdzający się przede wszystkim w leczeniu kaszlu i bólu gardła, który ze względu na swój prosty skład coraz częściej jest wybierany przez pacjentów. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy pomimo ich naturalnego charakteru tabletki emskie można podawać dzieciom i stosować u kobiet w ciąży? W obu przypadkach odpowiedź brzmi „tak”, o ile są one zażywane z rozsądkiem i najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Jeśli chodzi o sole emskie w ciąży, obawy przed ich stosowaniem najczęściej związane są z dużą zawartością sodu, który może nasilać obrzęki nóg, często występujące zwłaszcza u kobiet w zaawansowanej ciąży. Jednak ryzyko to występuje jedynie jeśli chodzi o tabletki emskie w ciąży do ssania. Przyszła mama może bez obaw więc stosować ten preparat w formie inhalacji lub jako roztwór do płukania gardła. Jeśli chodzi natomiast o kwestię stosowania preparatu jakim jest sól emska a karmienie piersią, w tym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań, pod warunkiem oczywiście że dawkowanie jest zgodne z ulotką.

Sprawdź inne: Domowe sposoby na kaszel w ciąży >>

W przypadku naturalnego leku jakim jest sól emska, stosowanie u dzieci możliwe jest właściwie w każdej dostępnej w aptece formie. Ze względu na naturalnie słony, niezbyt smaczny smak, tabletki emskie dla dzieci najczęściej występują w wersjach smakowych, ułatwiających ich przyjmowanie przez najmłodszych. Jak stosować u dzieci tabletki emskie? Ulotka mówi jasno, że w przypadku dzieci powyżej 6 roku życia mogą być one stosowane w ilości 3-5 szt na dzień. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, przed podaniem najlepiej skonsultować się z lekarzem, który indywidualnie ustali dopuszczalną dawkę. W przypadku tabletek musujących, dzieciom można rozpuszczać je w mleku i podawać kilka razy dziennie. Bez obaw jednak można stosować nawet u małych dzieci sole emskie w postaci inhalacji czy płukanek. Nie należy ich tylko podawać na wieczór, ze względu na nasilanie odruchu kaszlu, który może utrudniać zasypianie.

Sól emska – cena i dostępność

Choć naturalna sól emska pochodzi z niemieckiego uzdrowiska Bad Ems, dzięki wytrwałości firm farmaceutycznych w warunkach laboratoryjnych również produkowana jest sól emska. Gdzie kupić? Praktycznie w każdej aptece dostępny jest szereg różnych preparatów soli emskiej z identycznym składem, gwarantującym jej niezwykłą skuteczność. Sól emska wskazania do stosowania ma różnorodne, dlatego dostępna jest zarówno w formie tabletek do ssania jak i tabletek musujących, a nawet specjalnych ampułek z roztworem do inhalacji. Bez względu na to czy wybieramy opcję do ssania czy musujące tabletki emskie, cena waha się w granicach 5-8 złotych za opakowanie. Pomimo, iż jest to jak widać preparat bardzo tani, cechuje go duża skuteczność w leczeniu kaszlu czy bólu gardła. Nieco droższą wersją są ampułki do inhalacji w których zawarta jest sól emska – cena w ich przypadku to około 40 złotych za opakowanie zawierające zazwyczaj 20 sztuk.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo