Co na kaszel w ciąży? Te sposoby pomogą złagodzić kaszel!

Kaszel w ciąży jest nieprzyjemną dolegliwością. Szczególnej uwagi wymaga uporczywy kaszel, który może być przyczyną pojawienia się skurczów. Co na kaszel w ciąży? Jakie syropy na kaszel może brać przyszła mama? Kiedy wystarczą domowe sposoby na kaszel w ciąży, a kiedy udać się do lekarza?

Co na kaszel w ciąży? Te sposoby pomogą złagodzić kaszel!

Kaszel w ciąży – dlaczego musisz na niego uważać?

Kaszel nigdy nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie jej objawem lub następstwem. W każdym wypadku – czy jest to duszący kaszel czy uporczywy – jest wyjątkowo nieprzyjemny. Kaszel w ciąży może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu z powodu napinania się mięśni brzucha ciężarnej, a w skrajnych przypadkach może powodować przedwczesne wystąpienie skurczów.

Kaszel często powiązany jest z chorobami takimi jak zapalenie krtani, grypa czy zapalenie oskrzeli. W ciąży wszystkie wymienione choroby, jeśli mają podłoże bakteryjne, wymagają antybiotykoterapii. Przeziębienie w 9 miesiącu ciąży, jeśli przebiega z wysoką gorączką, szczególnie ostrym bólem gardła oraz intensywnym kaszlem, może być przyczyną szybszego porodu – stąd w skrajnych przypadkach lekarze decydują się na hospitalizację przyszłej mamy.

Domowe sposoby na kaszel w ciąży są dopuszczalne i bywają skuteczne, ale tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z niezbyt intensywnymi atakami odruchu wykrztuśnego. Jak złagodzić kaszel w ciąży?

Co na kaszel w ciąży?

Niestety, ale niemal żaden syrop na kaszel dostępny w aptece nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży. Nie należy zatem stosować żadnych środków dostępnych w domowej apteczce, a już na pewno nie bez kontaktu z lekarzem prowadzącym. Większość syropów zawiera substancje niebezpieczne dla kobiet w ciąży, w tym niewielkie stężenie alkoholu.

Suchy kaszel może być jednak z powodzeniem leczony domowymi syropami, takimi jak syrop z cebuli, buraków, a także siemienia lnianego. Kaszel z flegmą złagodzi miód, jednak warto pamiętać, że taki kaszel nie powinien być powstrzymywany. Odkrztuszanie flegmy jest naturalnym procesem oczyszczania się dolnych dróg oddechowych, co jest bardzo istotnym procesem rekonwalescencji po przeziębieniu przebiegającym z katarem.

Niekiedy przyszłym mamom może dokuczać kaszel alergiczny. Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę cierpiała z powodu alergii wziewnych, w ciąży powinna szczególnie unikać kontaktu z alergenami. Jeśli jest uczulona na pyłki, a ciąża przypada na okres wiosenny – niezbędny jest stały kontakt z lekarzem alergologiem, pracującym w kontakcie z ginekologiem prowadzącym pacjentkę. Suchy kaszel w ciąży prowadzi do ciągłego „szarpania”, w następstwie którego – szczególnie w zaawansowanej ciąży – kobieta może doświadczać bólów brzucha, a te z kolei mogą przerodzić się w skurcze.

Sprawdź: Kalendarz pylenia 2019

Syrop na kaszel w ciąży

W ciąży należy ograniczyć do minimum ilość przyjmowanych leków i suplementów, Te, które nadal są przyjmowane, wymagają nadzoru lekarskiego. Jednak w niektórych przypadkach niezbędne jest wprowadzenie leków, które zatrzymają postęp choroby, a także poprawią komfort przyszłej mamy (a tym samym, jej dziecka).

Syrop na kaszel suchy czy syrop na kaszel mokry, które są szczególnie popularne i szeroko reklamowane, nie powinny być produktem pierwszego wyboru ciężarnej. Chociaż zostało przeprowadzonych stosunkowo niewiele badań, które dotyczyłyby stosowania leków wykrztuśnych i hamujących kaszel w ciąży, bezpiecznie jest przyjąć, że nie są one bezpieczne. Pojedyncze badania wykazały słabą, ale jednak korelację, między stosowaniem leku wykrztuśnego – gwajafenezyny, a wadami cewy nerwowej.

Popularny syrop homeopatyczny, Stodal w ciąży jest zakazany ze względu na obecność alkoholu. Syrop prawoślazowy jest suplementem diety, a nie lekarstwem – w związku z tym, nie były na nim prowadzone badania takie, jakie obowiązują środki lecznicze. Z tego powodu większość lekarzy odradza jego stosowanie. Tabletki w rodzaju „Tymianek i podbiał”, chociaż mogą się wydawać potencjalnie niegroźne, w rzeczywistości są także zakazane w ciąży, o czym informuje dołączona do nich ulotka. Przyszła mama, która zastanawia się, co pomaga na duszący kaszel, z pewnością nie powinna sięgać po ACC. W ciąży jest co prawda dopuszczalny, ale tylko pod ścisłą kontrolą lekarską i w wyjątkowych sytuacjach.

Jak złagodzić kaszel w ciąży – domowe sposoby

Warto wiedzieć, że domowe sposoby na kaszel i katar bywają bardzo skuteczne – szczególnie, jeśli zostaną zastosowane na samym początku choroby. Jeśli mimo ich stosowania, objawy nie ustępują lub się pogłębiają po upływie 2-3 dni, bezwzględnie należy zgłosić do lekarza. Jednoznacznym wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest wysoka gorączka, ostry ból gardła, niedający w żaden sposób się ukoić kaszel, prowadzące do omdleń osłabienie, utrzymująca się migrena i wymioty, które mogą towarzyszyć przeziębieniu. Wprowadzenie możliwie szybko odpowiedniego leczenia (nawet wymagającego antybiotyku), bywa niekiedy jedynym sposobem na zminimalizowanie ryzyka komplikacji i powikłań nieleczonych zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych.

Zobacz: Miód na dolegliwości w ciąży

Domowe sposoby na kaszel suchy w ciąży

Duszący kaszel w ciąży bywa szczególnie uciążliwy. Domowe sposoby na duszący kaszel obejmują przede wszystkim odpowiednią ilość wypoczynku. Chociaż wydaje się to banalne, to wiele osób zapomina, że relaks i odciążenie od obowiązków domowych jest niezbędnym elementem rekonwalescencji. Syrop na kaszel w ciąży, który każda przyszła mama może sporządzić w domu, zawiera wyłącznie naturalne składniki. Jednym z najpopularniejszych, jest syrop cebulowy. Do jego przygotowania potrzebnych będzie pięć dużych cebul, 5 dużych łyżek cukru i przegotowana, gorąca woda. Pokrojoną w pióra cebulę należy zasypać cukrem i zalać wodą tak, aby w pełni przykryła cebule. Odstawić do wystygnięcia. Syrop jest gotowy następnego dnia – zaleca się stosowanie po jednej łyżce syropu kilka razy dziennie.

Ulgę może przynieść także siemię lniane. Na kaszel działa ono łagodząco, wspomaga także leczenie gardła. Charakterystyczna konsystencja zalanych wrzątkiem i wystudzonych ziarenek siemienia, otula gardło, zmniejszając intensywność napadów kaszlu i osłaniając podrażnioną śluzówkę.

Dobrym sposobem na to, jak szybko pozbyć się suchego kaszlu, jest stosowanie nebulizacji i tradycyjnych parówek. Jeśli w domu posiadamy nebulizator, warto korzystać z niego co najmniej 2-3 razy dziennie przez okres 10 minut. Kobietom w ciąży polecana jest nebulizacja solanką (wodą z solą) lub nawet zwykłą parą.

Domowe sposoby na mokry kaszel w ciąży

Najczęściej kaszel wykrztuśny jest następstwem przeziębienia z katarem, jednak niekiedy jest także objawem zajętych oskrzeli czy płuc. Jeśli nie ustępuje do dwóch dób albo flegma jest w kolorze żółtym, zielonym lub ma pasemka krwi – konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

W łagodzeniu pojedynczych napadów ostrego kaszlu w ciąży pomocne okazują się parówki. Można zażywać ich w formie klasycznej, nalewając gorącej wody do miednicy lub garnka i pochylając się nad naczyniem z głową przykrytą ręcznikiem. Do inhalacji można zastosować nie więcej niż jedną kropelkę olejku, ale jedynie naturalnego pochodzenia (sprawdzi się olejek sosnowy, świerkowy, ale także kilka torebek herbaty miętowej).

Kaszel alergiczny – objawy

Męczący suchy kaszel może być objawem zapalenia krtani lub tchawicy, ale także częstym jego podłożem jest alergia. Nawet, jeśli przyszła mama nie dostrzegała u siebie szczególnej wrażliwości na alergeny przed ciążą, w jej trakcie może dojść w tym zakresie do pewnych zmian. Długo utrzymujący się kaszel suchy, bez dodatkowych objawów w postaci wysokiej gorączki, bolącego gardła czy innych wskazujących na przeziębienie, jest wskazaniem do podejrzewania alergii. Silny kaszel mogą powodować kurz, sierść zwierząt domowych (szczególnie kotów i psów), ale także pyłki czy smog.

Do typowych objawów kaszlu alergicznego należy uczucie „drapania” w gardle, permanentna suchość śluzówki i pragnienie, łzawiące oczy, potliwość, a także charakterystyczny, wodnisty katar. Jeśli przyszła mama obserwuje u siebie tego typu dolegliwości, powinna zgłosić się do lekarza alergologa, który pomoże w zminimalizowaniu objawów. Niektóre leki przeciwhistaminowe łagodzące kaszel w ciąży mogą być stosowane w drugim i trzecim trymestrze – koniecznie należy jednak konsultować to z lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Komunia
Jaki prezent na komunię dla dziewczynki #2019?
Już wkrótce drugo- i trzecioklasiści przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Dla wielu osób – szczególnie dla rodziców i rodziców chrzestnych - prezent komunijny to twardy orzech do zgryzienia. By Wam
Czytaj dalej
Wcześniak
Wcześniak: opieka, pielęgnacja, rehabilitacja
O każdego noworodka należy dbać ze szczególną troską i poświęceniem. Wszystkie potrzebują miłości i czułości, ale wcześniaki potrzebują dodatkowo bardzo wiele uwagi nie tylko ze strony rodziców, lecz także personelu
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Zdrowie w ciąży
Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]
Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Gorączka w ciąży: od ilu stopni mówi się o podwyższonej temperaturze w ciąży?
Nieznacznie podwyższona temperatura ciała na początku ciąży jest stanem fizjologicznym, natomiast gorączka w ciąży jest powodem do niepokoju. Najczęściej jej przyczyną jest infekcja lub toczący się w organizmie proces zapalny.
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Choroby w ciąży
Nadciśnienie w ciąży [Rodzaje, Objawy, Leczenie i Skutki]
Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety, jednak zmiany które zachodzą w jej organizmie mogą prowadzić do różnego rodzaju powikłań, jak np. nadciśnienie w ciąży. To poważny
Czytaj dalej
Leki w ciąży
Tabletki przeciwbólowe w ciąży: jakie stosować, żeby były bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka?
Ciąża to okres aż 9 miesięcy, więc bardzo prawdopodobne jest, że w tym czasie dopadnie Cię ból – głowy, pleców, zęba – możliwości jest wiele. W takiej sytuacji wiele kobiet
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Katar w ciąży: Rodzaje kataru w ciąży i sposoby na radzenie sobie z nim
Katar w ciąży. Każda przyszła mama powinna w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie, gdyż zmiany hormonalne związane z ciążą, wpływają na osłabienie odporności, a ponadto w ciąży jest znacznie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Skurcze łydek w ciąży [przyczyny i sposoby na złagodzenie dolegliwości]
Bolesne skurcze łydek w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, która dokucza przyszłym mamom. Pojawiają się zwłaszcza w nocy lub gdy kobieta znajduje się w pozycji leżącej. Co więcej skurcze
Czytaj dalej
Leki w ciąży Zdrowie w ciąży
Paracetamol w ciąży
W czasie ciąży stosowanie leków, nawet tych przyjmowanych wcześniej bez zastanowienia, staje się wielką niewiadomą. Przyszłe mamy nie są pewne czy dany środek nie zaszkodzi rozwijającemu się maleństwu. Wyjaśnimy w
Czytaj dalej