W ostatnim czasie z powodu rosnącej liczby zakażeń na kwarantannę trafia coraz więcej dzieci. Przez 10 dni nie mogą opuszczać domu i automatycznie rozpoczynają nauczanie zdalne. Obowiązek opieki spada oczywiście na rodziców. Jeśli obydwoje pracują i nie mają możliwości poprosić o pomoc dziadków, pojawia się kłopot, zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci. W takiej sytuacji przysługuje zasiłek opiekuńczy i zwolnienie, ale do tej pory przepisy nie były precyzyjne. Od teraz ma się to zmienić, ponieważ ZUS uściśla zasady. Dziecko na kwarantannie – opieka: co się zmieni?
Dziecko na kwarantannie – opieka. Co się zmieni?
Z każdym dniem przybywa ognisk wirusa w szkołach. Pojawienie się w placówce osoby zakażonej oznacza, że uczniowie z danej klasy zostają objęci kwarantanną i są przez dyrektora kierowani na naukę zdalną. W takiej sytuacji rodzice zazwyczaj muszą wziąć zwolnienie i występują o specjalny zasiłek opiekuńczy na okres opieki. Jest to możliwe, ponieważ kwarantanna dziecka zgodnie z przepisami traktowana jest jak choroba.
Niekiedy rodzice zgłaszali jednak pewne problemy z wypłatą zasiłków. Działo się tak przeważnie w sytuacji, kiedy ubiegali się o środki na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 8 lat, którego szkoła, przedszkole lub żłobek zostały nagle zamknięte. Urzędnicy ZUS podkreślali, że przepisy w tym zakresie są bardzo nieprecyzyjne. Zapisy dotyczą bowiem zamknięcia całej placówki, a często zdarza się jednak tak, że tymczasowe zawieszenie pracy stacjonarnej dotyczyło jednej klasy lub oddziału.
W takich sytuacjach ZUS niekiedy odmawiał przyznania zasiłku z powodu nieprecyzyjnych przepisów. Od teraz ma się to zmienić. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło podać konkretną interpretację tego prawa, korzystniejszą dla rodziców.
Zobacz: Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?
ZUS precyzuje przepisy. „Korzystniejsze dla rodziców”
W odpowiedzi na skargi rodziców dotyczące niekorzystnych decyzji ZUS w sprawie przyznania zasiłku opiekuńczego, urzędnicy postanowili złożyć wniosek o doprecyzowanie przepisów do resortu rodziny i polityki społecznej.
Przedstawiciele ministerstwa przychylili się do tej prośby. Od teraz przyznanie zasiłku nie będzie już kwestią indywidualnej interpretacji urzędnika, ponieważ przepisy będą ściśle ustalone. Według oficjalnego stanowiska resortu za „zamknięcie szkoły” należy uważać również wysłanie na nauczanie zdalne jednej klasy lub jednego oddziału. Zmiana oznacza, że wszystkim rodzicom dzieci uczących się online będzie przyznany zasiłek opiekuńczy.
Sprawdź też: Już jest! Zgoda na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku 5-11 lat! Kiedy ruszą zapisy?
Sprawdź też: Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021? Ta informacja może zaskoczyć
Sprawdź też: Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami 2021? Tak wyglądają dostępne opcje