Rząd idzie na wojnę z niezaszczepionymi? Zapowiada kolejne obostrzenia dla tej grupy. Co z uczniami?

Podczas konferencji 7 grudnia poznaliśmy najnowsze restrykcje, które zaczną obowiązywać na krótko przed Świętami. Aktualna strategia rządu na walkę z pandemią zakłada w pierwszej kolejności zaostrzenie limitów osób w miejscach publicznych i nauczanie zdalne w szkołach. Oprócz tego minister zdrowia wspomniał także o planowanym obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych. Ale to jeszcze nie koniec – z zapowiedzi wynika, że rządzący szykują kolejne restrykcje, wymierzone prawdopodobnie głównie w niezaszczepionych. Jakich rozwiązań można się spodziewać? Co z uczniami?

MZ uderza w niezaszczepionych

W ostatnich dniach rząd dość niespodziewanie zmienił strategię walki z pandemią. Szczególnie duże zaskoczenie wywołała decyzja o wprowadzeniu w szkołach nauki zdalnej. Dotychczas bowiem przedstawiciele MZ i MEiN wykluczali taką możliwość. Wszystko wskazuje jednak na to, że obecna dramatyczna sytuacja szpitalach i nowy wariant wirusa zmusił rządzących do weryfikacji wcześniejszych ustaleń. Zdecydowano się nie tylko na zamknięcie szkół, ale także na zmniejszenie limitów osób w różnych miejscach publicznych (komunikacji, restauracjach, kinach, hotelach itd.). Nowe restrykcje wejdą w życie 15 grudnia.

Warto wspomnieć, że osoby zgodnie z wytycznymi osoby zaszczepione nie wliczają się do limitów. W związku z tym można powiedzieć, że większość nowych ograniczeń wymierzona jest w niezaszczepionych. Rząd prawdopodobnie ma nadzieje, że w ten sposób zachęci niezdecydowanych i w końcu zdecydują się oni na przyjęcie preparatu. Właściciele i zarządcy miejsc, których dotyczą nowe zasady, będą mogli sprawdzać certyfikaty szczepień, a za przekroczenie limitów prawdopodobnie będą groziły kary finansowe.

Spore kontrowersje wywołały również plany resortu zdrowia dotyczące umożliwienia pracodawcom sprawdzania pracowników za pomocą testów na Covid-19. Jak wynika ze słów ministra Niedzielskiego, pracę nad tym projektem są już na zaawansowanym etapie i odpowiednia ustawa jest kwestią czasu.

Tutaj przede wszystkim będziemy przygotowywali się do tego rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się na taki test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Ale oczywiście wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało […] kierowania na domyślną kwarantannę.minister zdrowia Adam Niedzielski

Zaczną obowiązywać paszporty covidowe?

Pogarszająca się sytuacja epidemiczna, a przede wszystkim ciężkie warunki w szpitalach mogą zmusić rząd do wprowadzenia kolejnych restrykcji dla niezaszczepionych. Mimo wcześniejszych deklaracji, być może rządzący będą próbować nałożyć presję i przekonać niezdecydowanych do szczepień. Czy rozwiązania na wzór tych wdrożonych w innych krajach Europy, jak Francja czy Niemcy, są możliwe również w Polsce?

Specjaliści w dziedzinie wirusologii i immunologii już od dawna apelują o wprowadzenie wymogu okazania certyfikatu szczepień przed wejściem do różnych miejsc publicznych, środków transportu zbiorowego czy punktów usługowych. Do tej pory konsekwentnie odrzucano taką możliwość. Wzrost zachorowań i pojawienie się nowego wirusa sprawiły jednak, że podobne rozwiązania są rozważane. Według nieoficjalnych informacji rząd przygotowuje odpowiednie przepisy, które wprowadzą obowiązek posiadania paszportów covidowych, aby wejść do niektórych miejsc publicznych. Zasady te mają dotyczyć powiatów o wysokim poziomie hospitalizacji. Czy takie restrykcje rzeczywiście mają szansę wejść w życie?

Zobacz: Zdalne nauczanie już w grudniu 2021! Ogłoszono nowe obostrzenia

Obowiązek szczepień

Podczas ostatniej najwięcej kontrowersji wywołały oczywiście słowa ministra Niedzielskiego dotyczące planowanych obowiązkowych szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Według zapowiedzi, rząd pracuje już nad odpowiednimi przepisami, które miałyby zacząć obowiązywać 1 marca 2022 roku. Nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że pula profesji objętych obowiązkiem może się rozszerzyć. Czy z czasem obowiązkowe szczepienia będą dotyczyć wszystkich obywateli?

Czy będą nowe ograniczenia dla szkół?

Póki co, poza tymczasową (według zapowiedzi) nauką zdalną od 20 grudnia do 9 stycznia, nie wiadomo, jakie będą dalsze decyzje dotyczące funkcjonowania szkół w okresie pandemii. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie w placówkach oświaty poziom transmisji wirusa jest najwyższych i niemal połowa ognisk w Polsce to ogniska szkolne. Niedługo ruszy akcja szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat, ale raczej nie można się łudzić, że to odmieni sytuację na lepsze.

Niedawno ministerstwo edukacji poinformowało kuratoria i dyrekcje szkół o zmianie zasad dotyczących nauczania zdalnego. Nowe wytyczne wprowadzają możliwość podzielenia uczniów, nawet w obrębie jednej klasy, na zaszczepionych i niezaszczepionych. W takim przypadku osoby zaszczepione mogą kontynuować zajęcia stacjonarne, a na naukę zdalną kierowani są wyłącznie niezaszczepieni. Nie ma jednak jednoznacznych wytycznych w tej kwestii, a organizacja kształcenia w tej formie w ramach jednej klasy jest niezwykle skomplikowane logistycznie. Ostateczna decyzja o zastosowaniu takie podziału należy do dyrektorów, którzy zwracają uwagę na potencjalne trudności oraz na braki sprzętowe.

Sprawdź też: Zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów! Podstawą przyznania nie tylko kwarantanna dziecka “Rodzice skorzystają”
Sprawdź też: Nauka zdalna w grudniu 2021. Co ze studentami? Czy uczelnie także będą zamknięte?
Sprawdź też: Obowiązek szczepień a przymus szczepień: czym się różni? Czy nauczyciele finalnie będą musieli się szczepić?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo