Ogólnokrajowy program szczepień obowiązkowych, ale również dodatkowych przyczynił się do niemal całkowitego zwalczenia wielu niebezpiecznych, a często nawet śmiertelnych chorób, takich jak tężec, błonica, czy też polio. Aby choroby te nie powróciły, niezwykle istotne jest właśnie przestrzeganie zalecanego kalendarza szczepień. Rolą rodziców jest dopilnowanie, aby ich dzieci, otrzymały wszystkie zalecane dawki szczepionek, po to, by zyskać całkowitą odporność, a tym samym chronić siebie oraz innych przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się chorób. Większość obowiązkowych szczepień przypada na okres niemowlęcy i wczesnodziecięcy. Tylko niektóre z nich muszą być powtórzone w wieku młodzieńczym. W poniższym artykule przypominamy, na co konieczne jest szczepienie w wieku 13 lat, a także, o jakim szczepieniu dodatkowym warto pomyśleć, aby dodatkowo zabezpieczyć nastolatka przed groźnymi chorobami.
Jaka szczepionka w wieku 13 lat jest obowiązkowa?
Dziecko, które ukończyło 13 rok życia, powinno być poddane przypominającemu szczepieniu Td/IPV. Jest to szczepionka przedłużająca ochronę, jaką dziecko otrzymuje w wieku niemowlęcym, przed takimi chorobami jak błonica, tężec i polio. Mimo iż mogłoby się wydawać, że choroby te już od dawna nie występują i nie ma potrzeby, aby się przed nimi chronić, musimy zrozumieć, że to właśnie dzięki szczepieniom obowiązkowym dziś nie musimy się martwić o bolesną, atakującą mięśnie i powodującą problemy z oddychaniem chorobę, jaką jest tężec, czy też uszkadzającą serce i układ oddechowy błonicę. Nie grozi nam też atakujące system nerwowy i powodujące paraliż mięśni Polio. Przypominająca szczepionka w wieku 13 lat na wspominane choroby, powinna być przyjęta przez dziecko, jeżeli tylko jest ono zdrowe, a lekarz po zbadaniu pacjenta wyrazi zgodę na szczepienie.
Na co szczepimy dzieci w wieku 13 lat? Szczepionki dodatkowe
Oprócz obowiązkowego szczepienia przypominającego warto zaszczepić nastolatka przeciwko meningokokom, HPV, a także wzwA oraz KZM. Szczepienie przeciwko meningokokom może być podawane dzieciom już od 2 miesiąca życia, jednak jeżeli wcześniej dziecko nie otrzymało takiej szczepionki, warto pomyśleć o podaniu jej 13-latkowi. Nastolatki są w grupie ryzyka, narażonej najbardziej na chorobę meningokokową, która zagraża życiu, może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, niewydolności wielonarządowej, sepsy, a ostatecznie do zgonu.
HPV – szczepienie nie tylko dla dziewczynek
Wirus HPV – human papillomavirus, to wirus brodawczaka ludzkiego, którego typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych. Oznacza to, że są one odpowiedzialne za zamiany przedrakowe oraz raka szyjki macicy. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej niedługo po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Zakażenie wirusem HPV może wywoływać również raka prąca, pochwy, sromu, odbytu czy przestrzeni ustno-gardłowej. Szczepionka przeciwko wirusowi HPV zalecana jest dla nastoletnich dziewczynek, a także dla chłopców. Chroni ona przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych i odbytu, a także brodawkami narządów płciowych. Aktualnie uważa się, że każdy przypadek raka szyjki macicy poprzedzony jest przewlekłą infekcją wirusem HPV. Z tego powodu naprawdę warto zaszczepić swoje nastoletnie dzieci, wchodzące w wiek dojrzewania i aktywności seksualnej przeciwko wirusowi HPV. Szczepionki są bezpieczne i dobrze tolerowane. Zawierają one cząsteczki wirusopodobne, otrzymywane w drodze rekombinacji genetycznej. Dostępne są trzy rodzaje szczepionki 2-walentna, 4-walentna i 9 — walentna, każda z nich chroni przed 16 i 18 typem wirusa, które są najbardziej onkogenne.
Rodzice pytają o szczepienie w wieku 13 lat
Czy szczepienie w wieku 13 lat boli?
Szczepienie przypominające przeciwko tężcowi błonicy i polio to jedno ukłucie w przedramię. Jest to chwilowy ból, który szybko mija. Po kilku godzinach w miejscu ukłucia może pojawić się obrzęk zaczerwienienie, a ramię będzie tkliwe i bolesne. Czasami po szczepieniu występuje stan podgorączkowy. W przypadku pojawienia się silnego bólu lub innych niepokojących objawów należy udać się do lekarza rodzinnego. Typowe odczyny poszczepienne jak obrzęk i lekki ból, czy stan podgorączkowy powinny minąć w przeciągu doby lub maksymalnie kilku dni.
Czy szczepienie w wieku 13 lat jest obowiązkowe?
Szczepienie przypominające przeciwko błonicy tężcowi i polio jest obowiązkowe i należy je przyjąć, jeżeli tylko pozwala na to stan zdrowia dziecka. Pozostałe wymienione wyżej szczepienia są dodatkowe, jednak warto przeanalizować i przemyśleć ich przyjęcie, zwłaszcza przeciwko wirusowi HPV, gdyż może ono uchronić dziecko przed groźnymi chorobami.