Tabletki przeciwbólowe w ciąży: jakie stosować, żeby były bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka?

Ciąża to okres aż 9 miesięcy, więc bardzo prawdopodobne jest, że w tym czasie dopadnie Cię ból – głowy, pleców, zęba – możliwości jest wiele. W takiej sytuacji wiele kobiet ciężarnych zastanawia się, czy mogą wziąć jakikolwiek lek przeciwbólowy czy lepiej się przemęczyć i poczekać aż ból minie. W czasie ciąży wcale nie trzeba cierpieć z bólu, należy jednak wiedzieć, jakie leki można przyjmować, a z jakich trzeba zrezygnować. Trzeba pamiętać również, że te szczególne 9 miesięcy to okres, przez który każdy przyjmowany preparat i lek najlepiej skonsultować z lekarzem specjalistą. W sytuacjach, gdy ból zdarza się sporadycznie, można przyjmować niektóre środki samodzielnie, jednak oczywiście w rozsądnych ilościach. Podpowiadamy, jakie tabletki przeciwbólowe w ciąży są dozwolone i co zrobić, żeby w naturalny sposób pozbyć się bólu.

Jakie tabletki przeciwbólowe w ciąży?

Przyjmowanie leków w ciąży, tych przeciwbólowych oraz wszelkich innych, budzi u kobiet ciężarnych wiele niepokoju. Przyszłe mamy zastanawiają się, czy przyjęcie leku nie zaszkodzi maluszkowi rozwijającemu się w brzuchu. Wątpliwości są słuszne, ponieważ ciężarne nie powinny przyjmować niektórych rodzajów leków i substancji. Żeby zachować bezpieczeństwo i nie narazić zdrowia swojego oraz rozwijającego się płodu, przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który przepisze odpowiednie leki i wybierze te, które będą najlepsze dla przyszłej mamy.

Lekiem przeciwbólowym, który jest uważany za bezpieczny dla kobiet ciężarnych jest paracetamol, jednak i on musi być przyjmowany w rozsądnych ilościach i najlepiej po konsultacji z lekarzem. W ciągu doby nie należy przekraczać zalecanej dawki paracetamolu, która wynosi w większości przypadków 4 gramy (czyli zazwyczaj 8 tabletek). Jest to jednak dawka odpowiednia dla przeciętnego pacjenta, więc kobiety w ciąży powinny zachować większą ostrożność. Co bardzo ważne, tabletki przeciwbólowe mogą być stosowane jedynie doraźnie, nie należy brać ich w przypadku przewlekłych lub często powtarzających się bólów. Mimo tego, że paracetamol jest substancją względnie bezpieczną dla kobiet w ciąży, stosowany w nadmiarze albo przez dłuższy okres czasu może prowadzić do wystąpienia u dziecka wad rozwojowych. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska. Specjalista powinien rozpoznać przyczynę bólu i zalecić leczenie przyczyny bólu, ponieważ radzenie sobie z nim za pomocą leków przeciwbólowych maskuje jedynie jego objawy. Szczególnie zaniepokoić powinny silne bóle, które mają charakter nawrotowy, a dolegliwości bólowych nie łagodzą środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach, jeżeli przyczyną bólu jest infekcja bakteryjna, konieczne może być zastosowanie antybiotyku.

Mimo tego, że paracetamol jest substancją względnie bezpieczną dla kobiet w ciąży, stosowany w nadmiarze albo przez dłuższy okres czasu może prowadzić do wystąpienia u dziecka wad rozwojowych.

Leki przeciwbólowe w ciąży: czego unikać?

Na niektórych tabletkach przeciwbólowych producent zaznacza, że są one przeciwwskazane dla kobiet w ciąży. W takiej sytuacji nie ma więc wątpliwości czy dany lek może zażyć kobieta ciężarna. Co więcej, można powiedzieć, że większość leków przeciwbólowych nie powinna być przyjmowana przez kobiety, które spodziewają się dziecka. Szczególną ostrożność należy zachować przy przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (czyli NLPZ), zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Niektóre z leków tego typu mogą być przyjmowane przez kobiety w ciąży, jednak tylko w uzasadnionych przypadkach i jedynie przez okres pierwszego i drugiego trymestru ciąży.

Leki takie jak ibuprofen, aspiryna, diklofenak, naproksen czy nimesulid nie powinny być stosowane przez kobiety ciężarne, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych komplikacji. Szczególnie, jeżeli wyżej wymienione leki są zażywane przez kobietę w trzecim trymestrze ciąży, mogą spowodować między innymi pojawienie się u dziecka nadciśnienia płucnego, a także mogą wpłynąć na zahamowanie skurczów macicy podczas porodu. Jednym z groźniejszych leków, który może spowodować wady rozwojowe płodu, w tym zahamowanie czynności szpiku, jest butapirazol, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny działający przede wszystkim przeciwzapalnie, ale również przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Jak poradzić sobie z bólem w ciąży?

Zaleca się, żeby w czasie ciąży sięgać po leki jak najrzadziej, tylko w wyjątkowych sytuacjach, warto więc wiedzieć, w jaki sposób można sobie poradzić z bólem bez zażywania tabletek. Warto nauczyć się sobie radzić szczególnie z bólem, który jest typowy dla kobiet w ciąży, czyli na przykład bólem pleców, które są obciążone przez rosnącego w brzuchu maluszka. W przypadku bólów pleców ulgę przyniosą okłady, najlepiej na przemian zimne i ciepłe. Ważne jest również pozbycie się pewnych nawyków, na przykład siadania z nogą na nogę, ponieważ taka pozycja nie jest zdrowa dla kręgosłupa i może nasilać bóle pleców. Pomocne mogą się również okazać masaże, a jeśli większość czasu spędzasz na siedząco, co godzinę wstań i pospaceruj chwilę.

Jeżeli z kolei cierpisz na częste bóle podczas oddawania moczu, pij więcej wody. Jeżeli to nie pomoże, jak najszybciej udaj się do lekarza ginekologa. Uczucie kłucia podczas siusiania może być spowodowane infekcją pęcherza albo inną infekcją intymną, których nie można bagatelizować. Lekarz podpowie ci, jakie stosować tabletki przeciwbólowe w ciąży.

Sprawdź: Jak siedzieć w ciąży – dobre praktyki i złe nawyki

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo